Przejdź na WP

Wpływ cukrzycy typu 2 na pamięć i koncentrację

Cukrzyca niejedno ma imię. Diagnozowana jest m.in. cukrzyca typu 1, typu 2, a ostatnio coraz częściej – cukrzyca ciężarnych. Nie bez przyczyny uważa się ją za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. A czy choroba ta może prowadzić do problemów z pamięcią i koncentracją?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Jak dowodzą naukowcy zajmujący się tym problemem, umiejętność myślenia i koncentracji może zaburzyć nieprawidłowa praca trzustki oraz produkcja insuliny na nieodpowiednim poziomie. Badacze ze Szkoły Medycznej na Harwardzie przekonują, że im wyższy poziom cukru we krwi, tym do mózgu poprzez naczynia krwionośne dociera mniejsza ilość krwi.

To z kolei wpływa negatywnie na umiejętność zapamiętywania, koncentracji i myślenia. Taki stan może skutkować wczesną demencją starczą.

Szczególnej kontroli wymaga cukrzyca kobiet w ciąży
Szczególnej kontroli wymaga cukrzyca kobiet w ciąży

Nad problemem cukrzycy pochylało się już wielu naukowców i badaczy z całego świata. Do dzisiaj choroba ta ma wiele tajemnic, choć i tak wiemy o niej bardzo dużo.

To też warto wiedzieć

Najważniejsze dla samych chorych jest przekonanie, że z cukrzycą można żyć. Jest to choroba wymagająca kontroli i samodyscypliny, ale szybko można nauczyć się narzuconych przez nią reguł i zasad.

Zdrowsze zamienniki cukru
Zdrowsze zamienniki cukru [8 zdjęć]

Kiedy chcesz sobie co nieco posłodzić – jest wiele opcji do wyboru. Często słyszymy, że cukier nie jest...

zobacz galerię

Istotne w tej chorobie jest szybkie wykrycie cukrzycy i stałe kontrolowanie poziomu cukru we krwi, co pozwala uniknąć poważnych powikłań poprzez szybką reakcję na powstały problem.Podobnej kontroli wymaga cukrzyca ciężarnych, której leczenie może ograniczać się do odpowiedniej diety.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.