Trwa ładowanie...

Wpływ cukrzycy typu 2 na pamięć i koncentrację

 Agnieszka Gotówka
06.06.2017 22:23
Wpływ cukrzycy typu 2 na pamięć i koncentrację
Wpływ cukrzycy typu 2 na pamięć i koncentrację

Cukrzyca niejedno ma imię. Diagnozowana jest m.in. cukrzyca typu 1, typu 2, a ostatnio coraz częściej – cukrzyca ciężarnych. Nie bez przyczyny uważa się ją za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. A czy choroba ta może prowadzić do problemów z pamięcią i koncentracją?

Jak dowodzą naukowcy zajmujący się tym problemem, umiejętność myślenia i koncentracji może zaburzyć nieprawidłowa praca trzustki oraz produkcja insuliny na nieodpowiednim poziomie. Badacze ze Szkoły Medycznej na Harwardzie przekonują, że im wyższy poziom cukru we krwi, tym do mózgu poprzez naczynia krwionośne dociera mniejsza ilość krwi.

To z kolei wpływa negatywnie na umiejętność zapamiętywania, koncentracji i myślenia. Taki stan może skutkować wczesną demencją starczą.

Szczególnej kontroli wymaga cukrzyca kobiet w ciąży
Szczególnej kontroli wymaga cukrzyca kobiet w ciąży
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Nad problemem cukrzycy pochylało się już wielu naukowców i badaczy z całego świata. Do dzisiaj choroba ta ma wiele tajemnic, choć i tak wiemy o niej bardzo dużo.

To też warto wiedzieć

Najważniejsze dla samych chorych jest przekonanie, że z cukrzycą można żyć. Jest to choroba wymagająca kontroli i samodyscypliny, ale szybko można nauczyć się narzuconych przez nią reguł i zasad.

Istotne w tej chorobie jest szybkie wykrycie cukrzycy i stałe kontrolowanie poziomu cukru we krwi, co pozwala uniknąć poważnych powikłań poprzez szybką reakcję na powstały problem.Podobnej kontroli wymaga cukrzyca ciężarnych, której leczenie może ograniczać się do odpowiedniej diety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze