Wózek dziecięcy śmiertelną pułapką?

W celu ochrony dziecka przed działaniem promieni słonecznych, rodzice przykrywają wózek grubymi pieluszkami, muślinowym materiałem, a nawet kocem. W ten sposób w wózku w znacznym stopniu ograniczona jest cyrkulacja powietrza.

W upalny dzień w głębokim wózku jest naprawdę gorąco. Jest on obity grubym materiałem, rzadko ma specjalne otwory wentylacyjne. Gdy dodatkowo dziecko przykrywa się kocykiem, a w celu ochrony przed słońcem nakrywa się wózek pieluszką, np. flanelową, możemy być pewni, że przegrzewamy dziecko. A to poważny problem, który może mieć wpływ na zdrowie pociechy. Dochodzi wówczas do zachwiania naturalnej termoregulacji. Dziecko się poci, pot wsiąka w ubranie, a następnie schładza organizm. To czyni go podatniejszym na infekcje.

Polecane wideo:

Ochrona przed słońcem czy poważne zagrożenie?

Na problem okrywania wózków materiałami uwagę zwrócił szwedzki pediatra, Svante Norgren. Specjalista pracujący w szpitalu dziecięcym im. Astrid Lindgren w Sztokholmie zaznaczył, że ograniczenie przepływu powietrza w wózku zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Eksperyment w tym zakresie przeprowadzili dziennikarze gazety „Svenska Dagbladet”. W upalny dzień pozostawili oni na słońcu pusty głęboki wózek, co jakiś czas mierząc w nim temperaturę. Ta systematycznie rosła. Gdy dodatkowo nakryli wózek materiałem, w wózku zrobiło się wręcz tropikalnie.

Eksperyment wykazał, że odpowiednia cyrkulacja powietrza w wózku jest ważna nie tylko ze względu na komfort dziecka, ale i jego bezpieczeństwo.

Spacer z dzieckiem w upalny dzień

Gdy słupek rtęci przekracza 27 stopni Celsjusza, niemowlę w wózku z powodzeniem może być ubrane jedynie w body z krótkim rękawem. Ani skarpetki, ani czapeczka nie są mu potrzebne. W przypadku gdy zaśnie, można okryć go tetrową pieluszką.

Należy też dobrze zaplanować trasę spaceru. Unikać należy wędrówek w miejscach mocno nasłonecznionych. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie park lub las. Spacerować najlepiej jest rano lub późnym popołudniem, gdy jest nieco chłodniej.

W celu ochrony dziecka przed działaniem promieni słonecznych najlepiej jest używać parasolki przeciwsłonecznej.

Konieczne jest również stałe obserwowanie dziecka. Gdy będzie miało ono zaczerwienione policzki, kark będzie spocony, a maluch niespokojny, najprawdopodobniej jest mu za gorąco. Niepokojący jest również przyspieszony oddech i nadmierna senność.

Przegrzewanie a ryzyko SIDS

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej budzi w rodzicach ogromny lęk. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza że ostatecznie do dzisiaj nie odkryto mechanizmu SIDS. Udało się natomiast wskazać kilka przyczyn, które w pewnym stopniu mogą przyczynić się do nagłego zgonu niemowlęcia. Jedną z nich jest przegrzewanie dziecka. Dorota Kochman i Anna Szmyt w pracy „Edukacja rodziców w kontekście zespołu nagłej śmierci niemowląt” podpowiadają, że noworodka nie powinno się ściśle owijać w kocyki, a temperatura panująca w mieszkaniu powinna oscylować wokół 17-20 stopni Celsjusza. Zadbać należy również o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko.

Niemowlęciu, nawet po kąpieli, nie trzeba ubierać czapeczki. Spanie w niej również nie jest wskazane, a wręcz niebezpieczne (najwięcej ciepła traci się bowiem przez główkę, a okrycie jej zaburza ten mechanizm).

Czynniki ryzyka SIDS

SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, ang. sudden infant death syndrome) to określenie nieoczekiwanego zgonu niemowlęcia, do którego doszło w czasie snu.

Etiologia SIDS do dzisiaj nie jest znana, udało się jednak wskazać okoliczności, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Należą do nich:

  • układanie niemowlęcia do snu w pozycji na brzuchu,
  • ekspozycja dziecka na dym tytoniowy,
  • powikłania okołoporodowe,
  • zła sytuacja społeczno-ekonomiczna rodziców,
  • picie alkoholu i/lub zażywanie środków psychoaktywnych w czasie ciąży,
  • niska waga urodzeniowa (poniżej 2500 g),
  • obecność wad wrodzonych,
  • płeć męska,
  • wyłączne lub przeważające karmienie mlekiem modyfikowanym.
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Śmierć łóżeczkowa
Śmierć łóżeczkowa

Przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej

Tzw. zespół śmierci łóżeczkowej (a precyzyjniej zespół nagłej śmierci niemowląt we śnie, SIDS) to „nagła, nieoczekiwana śmierć dziecka poniżej (...) z tym, przedstawiano jedynie czynniki...

Śmierć łóżeczkowa

Uchroń dziecko przed SIDS

Uchroń dziecko przed SIDS

łóżeczkowa, jednak nawet lekarze nie są w stanie w każdym z przypadków ustalić jej bezpośredniej przyczyny. Najczęściej jednak winny jest bezdech senny, niedobór serotoniny, zaciśnięcie tętnicy szyjnej czy uszkodzenie pnia mózgu. I chociaż...

Śmierć łóżeczkowa

Temperatura w pokoju niemowlaka

Temperatura w pokoju niemowlaka w dzień powinna wynosić około 20-22 stopni Celsjusza, a w nocy o 2 stopnie mniej, ale nie poniżej 18°C. Kiedy w rodzinie pojawia się noworodek, nie gaśnie dyskusja na temat tego, jaka powinna być temperatura w domu. Ciocie,...

Śmierć łóżeczkowa

Oddech niemowlaka

łóżeczkowej. Takie nie do końca wyjaśnione zgony zdarzają się u jednego dziecka na tysiąc, najczęściej kiedy dziecko ma około 2-3 miesiące. Uznaje się, że do śmierci dochodzi właśnie w wyniku zatrzymania oddechu, którego...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

. Szczegółowe informacje można przeczytać w oficjalnym dokumencie AAP. Zobacz także: Wózek dziecięcy śmiertelną pułapką?

Wózki dla niemowlaka

Wózek dziecięcy w mieście

Wózek dziecięcy w mieście

Jaki wózek wybrać do miasta? Czy Twój wózek poradzi sobie z krawężnikami? Czy jest lekki, poręczny i dobrze się prowadzi? Koniecznie sprawdź, na co powinnaś/powinieneś zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić wózek...

Zakupy dla malucha

Prezenty dla dzieci do 3 r.ż.

Prezenty dla dzieci do 3 r.ż.

Maskotki - pluszaki Drewniane klocki Plastikowe klocki Piankowe puzzle Elektroniczna niania Pierwsze buciki Piłeczki plastikowe Ubranka Kocyk Konik na biegunach Grzechotka Huśtawka Książeczka interaktywna Kaczuszka do kąpieli Baby walker...