Trwa ładowanie...

Witaminy w ciąży - naturalne witaminy, suplementy diety

Avatar placeholder
14.10.2022 10:25
Witaminy w ciąży - naturalne witaminy, suplementy diety
Witaminy w ciąży - naturalne witaminy, suplementy diety

Witaminy w ciąży to zarówno zdrowa dieta uwzględniająca specyficzne potrzeby kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka, jak i specjalne suplementy diety dla kobiet w ciąży. Niektóre pierwiastki i witaminy są szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż dziecko potrzebuje ich do prawidłowego rozwoju. Pamiętajmy więc o kwasie foliowym, wapniu, żelazie i witaminach.

spis treści

1. Witaminy w ciąży - naturalne witaminy

Ogólnie rzecz biorąc, dla kobiety w ciąży ważna jest zdrowa i zróżnicowana dieta. Nie wszystkie witaminy są potrzebne jednak w tych samych ilościach. W ciąży zapotrzebowanie na witaminy i minerały to:

  • 400 mikrogramów kwasu foliowego,
  • 6 mikrogramów witaminy B12,
  • 200-300 miligramy wapnia,
  • 70 miligramów witaminy C,
  • 3 miligramy tiaminy,
  • 2 miligramy ryboflawiny,
  • 20 miligramów niacyny,
  • 10 miligramów witaminy E,
  • 15 miligramów cynku,
  • 17 miligramów żelaza.
Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Kwas foliowy, czyli witamina B9, jest szczególnie ważny dla wszystkich kobiet w ciąży. Jest on bardzo ważny dla rozwoju układu nerwowego i mózgu. Jak mówią badania, korzystnie wpływa także na wagę urodzeniową dzieci i ich ogólne zdrowie. Jest zalecaną witaminą w ciąży, przede wszystkim dlatego, że zapobiega wadom cewy nerwowej u dziecka. Żywność, która go zawiera to przede wszystkim warzywa zielonolistne, takie jak sałata, kapusta, szpinak, brokuły, szparagi, brukselka. Oprócz tego jego źródłem są pomidory, rośliny strączkowe, soja, drożdże, żółtka jaj, banany, truskawki, awokado i pomarańcze.

Witamina B6 to z kolei witamina działająca korzystnie przy uciążliwych porannych mdłościach. Odgrywa też ważną rolę w produkcji krwi, co u kobiet w ciąży jest szczególnie ważne. Witaminę B6 można znaleźć w soi, marchwi, kapuście, szpinaku, nasionach słonecznika, brązowym ryżu, brokułach oraz różnych rodzajach orzechów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Żelazo to pierwiastek, który zapobiega anemii oraz niskiej wadze urodzeniowej dziecka. Odgrywa również rolę w profilaktyce przedwczesnego porodu. Żelazo najlepiej wchłania się z różnych rodzajów mięsa. Najlepszym jego źródłem jest chude, czerwone mięso. Wątróbka nie jest zalecana dla kobiet w ciąży ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy A, która w nadmiarze może zaszkodzić dziecku.

2. Witaminy w ciąży - suplementy diety

Jakie suplementy diety dla kobiet w ciąży mogą się przydać? Przede wszystkim te zawierające pierwiastki i witaminy, których trudno sobie dostarczyć w wystarczających ilościach naturalnie, czyli w pożywieniu. Są to głównie kwas foliowy, żelazo i wapń.

Witaminy D i K dla rozwoju dziecka
Witaminy D i K dla rozwoju dziecka [2 zdjęcia]

Witamina D jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka. Ma podstawowe znaczenie dla zdrowia, ale też samopoczucia

zobacz galerię

Każda z tych substancji jest potrzebna kobiecie w ciąży i jej dziecku w dużych ilościach, których kobiecie może być trudno dostarczyć w pożywieniu. Multiwitaminy dla kobiet w ciąży to głównie kwas foliowy wraz z tymi dwoma minerałami. Najlepiej zacząć je brać jeszcze przed zajściem w ciążę, ze względu na to, że zapobiegną one ewentualnym wadom, które mogą pojawić się w pierwszych dniach po zapłodnieniu.

Aby zapobiec wadom cewy nerwowej u dziecka, trzeba dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kwasu foliowego przez pierwsze 28 dni ciąży. W późniejszych dniach ciąży witaminy w ciąży są równie ważne, ale na pierwszy plan wysuwają się już inne substancje niż kwas foliowy. Kiedy u dziecka zaczyna rozwijać się kościec, najważniejszy jest wapń.

Niektóre składniki odżywcze, na przykład kwas foliowy, są szczególnie ważne w czasie ciąży
Niektóre składniki odżywcze, na przykład kwas foliowy, są szczególnie ważne w czasie ciąży (123RF)

Jeśli kobieta nie dostarczy sobie odpowiednich dawek wapnia, ucierpią na tym jej własne kości, z których będzie pobierany ten pierwiastek. W niektórych przypadkach, przy zbyt niskich dawkach wapnia, dochodzi nawet do osteoporozy w ciąży. O odpowiednią mineralizację układu kostnego dba nie tylko wapń, ale i fosfor. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny za metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, dlatego jest szczególnie wskazany kobietom chorym na cukrzycę lub będącym w ciąży mnogiej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze