Wielka szansa dla niewielkiej istotki

Mam na imię Amelka i bardzo potrzebuję pomocy. Mam dopiero roczek, ale pozwól, że opowiem historię mojego krótkiego życia od początku.

Rodzice nie mogli się doczekać jej przyjścia na świat. Podczas jednej wizyty coś bardzo zaniepokoiło lekarza. Okazało się, że długo oczekiwane dziecko ma chore sece - lewa część nie rozwijała się prawidłowo.

Polecane wideo:

Amelka przyszła na świat 20 maja 2015 roku w szpitalu św. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Od razu po urodzeniu podano jej leki w obawie, że nie przeżyje. Trafiła na oddział patologii noworodka. Po trzech dniach została przewieziona do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu na oddział kardiologii.

Wielki dzień nadszedł 3 czerwca 2015 roku. Amelka trafiła na salę operacyjną. Została sama - otaczał ją tylko sprzęt medyczny i sztab nieznajomych.

 

Po operacji, która była pierwszym etapem naprawy serca dziecka, spędziła 10 dni na oddziale intensywnej terapii. Rodzice czuwali przy niej w dzień, nocami zostawała sama. Następnie Amelka trafiła na oddział kardiochirurgii. Rodzina była pewna, że niemowlę szybko wróci do domu. ****Wtedy jednak pojawiły się komplikacje. Na początku udało się opanować je lekami. Potem okazało się, że w worku osierdziowym zbiera się płyn.

Dziewczynka pokonała tę przeszkodę. Szczęście nie trwało jednak długo. Po kilku dniach sytuacja się powtórzyła. Kolejne rozstanie z mamą i tatą, sala operacyjna, oddział intensywnej terapii i kardiochirurgia. Po 69 dniach pobytu w szpitalu, wypisano ją do domu.

 

W końcu mogła spać we własnym łóżeczku i bawić się zabawkami. Nie było buczącej aparatury, strachu i zastrzyków. Amelkę odwiedzali krewni, odpoczywała od ciągłego kłucia i badań.

 

Było naprawdę pięknie. Niestety, tylko do listopada. Pojechała na kontrolne echo serca. W szpitalu miała być tylko trzy dni. Okazało się jednak, że natychmiast musi przejść operację. Wszyscy się bardzo denerwowali, ale Amelka wygrała kolejną walkę i wróciła do domu.

Kilka tygodni później niemowlę znowu zabrano do szpitala. Dziecko przeszło operację poszerzenia przestrzeni pomiędzy przedsionkami serca. Wykonano drugi etap naprawy – tak zwaną operację Glenna. Tym razem szybko odzyskała siły.

Kiedy rodzice myśleli, że córka będzie mogła wrócić do domu, lekarze podjęli decyzję o cewnikowaniu serca. Znowu komplikacje i leki. W marcu Amelka wyszła nareszcie ze szpitala. Nie nacieszyła się jednak domem. Po trzech dniach wróciła na oddział z infekcją, która przerodziła się w zapalenie płuc. Kolejny pobyt w szpitalu, kłucie, leki, ból.

Teraz dzielna dziewczynka jest w domu - do ostatniego etapu naprawy serca.

Rodzice mówią, że jest bardzo pogodnym i żywiołowym dzieckiem. Wierzą, że wszystko będzie dobrze.

Pobyt w szpitalu zostawił po sobie bolesne ślady. Amelka ma rok, a połowę swojego życia spędziła w szpitalu. Umie leżeć i nic poza tym. Nadal nie dźwiga główki, nie siedzi, nie raczkuje. Rodzice nie mogą się doczekać, kiedy rozejrzy się dookoła i stanie na nogach.

Wszystko to jest możliwe, ale wyłącznie dzięki intensywnej rehabilitacji, która jest bardzo kosztowna. Największym marzeniem Amelki i jej rodziców jest to, by dziewczynka mogła w końcu nadrobić stracony czas. Potrzebuje rehabilitacji, dzięki której dogoni koleżanki i kolegów.

 

Zachęcamy do wsparcia akcji zbierania pieniędzy na leczenie Amelki. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Fundacji Siepomaga.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Ciche objawy anemii u dzieci

Ciche objawy anemii u dzieci

Poznaj wroga Anemia (inaczej niedokrwistość) to stan, w którym ilość krwinek czerwonych jest niewystarczająca, by przenosić tlen po całym organizmie. Niektóre jej postacie, tj. anemia sierpowata czy talasemia objawiają się już po urodzeniu, gdyż mogą...

Niemowlę

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Najmniej popularne imiona dzieci w 2016 roku

Tak nazywaliśmy dzieci w 2016 roku Wybór imienia dla dziecka to kwestia, która zaprząta głowę rodzicom jeszcze w ciąży. Wielu z nich podejmując decyzję, kieruje się popularnością imienia. Ale są też tacy rodzice, którzy od popularnych imion stronią, nadając...

Niemowlę

Co zrobić, gdy dziecko bije rodziców?

Co zrobić, gdy dziecko bije rodziców? Odtwórz wideo

Dziecko bije, kopie, szarpie, jest agresywne w stosunku do rodziców? To nadal temat tabu, który nie figuruje w żadnych statystykach. Dotyczy jednak wielu przypadków, z którymi psychologowie spotykają się w poradniach. Dlaczego dzieci stosują taką przemoc?...

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Te produkty zawierają najwięcej soli

Te produkty zawierają najwięcej soli

Mamo, nie sól! O tym, że niemowlęta nie powinny spożywać słonych produktów, wie każda matka. Często zdarza się jednak, że gdy dziecko skończy rok, a zasady żywienia się zmieniają, w diecie pojawia się sól. I chociaż delikatne solenie kanapki czy zupki...