Wielka szansa dla niewielkiej istotki

Mam na imię Amelka i bardzo potrzebuję pomocy. Mam dopiero roczek, ale pozwól, że opowiem historię mojego krótkiego życia od początku.

Rodzice nie mogli się doczekać jej przyjścia na świat. Podczas jednej wizyty coś bardzo zaniepokoiło lekarza. Okazało się, że długo oczekiwane dziecko ma chore sece - lewa część nie rozwijała się prawidłowo.

Polecane wideo:

Amelka przyszła na świat 20 maja 2015 roku w szpitalu św. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Od razu po urodzeniu podano jej leki w obawie, że nie przeżyje. Trafiła na oddział patologii noworodka. Po trzech dniach została przewieziona do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu na oddział kardiologii.

Wielki dzień nadszedł 3 czerwca 2015 roku. Amelka trafiła na salę operacyjną. Została sama - otaczał ją tylko sprzęt medyczny i sztab nieznajomych.

 

Po operacji, która była pierwszym etapem naprawy serca dziecka, spędziła 10 dni na oddziale intensywnej terapii. Rodzice czuwali przy niej w dzień, nocami zostawała sama. Następnie Amelka trafiła na oddział kardiochirurgii. Rodzina była pewna, że niemowlę szybko wróci do domu. ****Wtedy jednak pojawiły się komplikacje. Na początku udało się opanować je lekami. Potem okazało się, że w worku osierdziowym zbiera się płyn.

Dziewczynka pokonała tę przeszkodę. Szczęście nie trwało jednak długo. Po kilku dniach sytuacja się powtórzyła. Kolejne rozstanie z mamą i tatą, sala operacyjna, oddział intensywnej terapii i kardiochirurgia. Po 69 dniach pobytu w szpitalu, wypisano ją do domu.

 

W końcu mogła spać we własnym łóżeczku i bawić się zabawkami. Nie było buczącej aparatury, strachu i zastrzyków. Amelkę odwiedzali krewni, odpoczywała od ciągłego kłucia i badań.

 

Było naprawdę pięknie. Niestety, tylko do listopada. Pojechała na kontrolne echo serca. W szpitalu miała być tylko trzy dni. Okazało się jednak, że natychmiast musi przejść operację. Wszyscy się bardzo denerwowali, ale Amelka wygrała kolejną walkę i wróciła do domu.

Kilka tygodni później niemowlę znowu zabrano do szpitala. Dziecko przeszło operację poszerzenia przestrzeni pomiędzy przedsionkami serca. Wykonano drugi etap naprawy – tak zwaną operację Glenna. Tym razem szybko odzyskała siły.

Kiedy rodzice myśleli, że córka będzie mogła wrócić do domu, lekarze podjęli decyzję o cewnikowaniu serca. Znowu komplikacje i leki. W marcu Amelka wyszła nareszcie ze szpitala. Nie nacieszyła się jednak domem. Po trzech dniach wróciła na oddział z infekcją, która przerodziła się w zapalenie płuc. Kolejny pobyt w szpitalu, kłucie, leki, ból.

Teraz dzielna dziewczynka jest w domu - do ostatniego etapu naprawy serca.

Rodzice mówią, że jest bardzo pogodnym i żywiołowym dzieckiem. Wierzą, że wszystko będzie dobrze.

Pobyt w szpitalu zostawił po sobie bolesne ślady. Amelka ma rok, a połowę swojego życia spędziła w szpitalu. Umie leżeć i nic poza tym. Nadal nie dźwiga główki, nie siedzi, nie raczkuje. Rodzice nie mogą się doczekać, kiedy rozejrzy się dookoła i stanie na nogach.

Wszystko to jest możliwe, ale wyłącznie dzięki intensywnej rehabilitacji, która jest bardzo kosztowna. Największym marzeniem Amelki i jej rodziców jest to, by dziewczynka mogła w końcu nadrobić stracony czas. Potrzebuje rehabilitacji, dzięki której dogoni koleżanki i kolegów.

 

Zachęcamy do wsparcia akcji zbierania pieniędzy na leczenie Amelki. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Fundacji Siepomaga.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Nowa linia kosmetyków Sweet Baby

Kosmetyki Sweet Baby zostały wyprodukowane specjalnie dla dzieci. Mogą je stosować rodzice zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci.

Niemowlę

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku

Banany W 10. miesiącu życia dziecka w jego diecie mogą pojawić się banany. To bardzo smaczne i sycące źródło potasu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca. Warto wiedzieć, że w ich składzie znajduje się również inulina - jest to probiotyk,...

Niemowlę

Co wydarzy się, jeśli przez dwa dni nie będziesz się myć?

Co wydarzy się, jeśli przez dwa dni nie będziesz się myć?

Skutki niemycia się Każdy tego kiedyś doświadczył. Pot na plecach, piach we włosach. A później w głowie pojawia się to pytanie: czy przypadkiem nie za długo się nie myłem? No właśnie. Okazuje się, że już jeden dzień bez prysznica wywołuje sporo skutków....

Niemowlę

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Jakie są dzieci urodzone wiosną?

Pora roku ma znaczenie Naukowcy od wielu lat zajmują się związkiem między miesiącem urodzenia a podatnością na pewne choroby. Próbują dociec również tego, czy pora roku, w której przyszliśmy na świat, wpływa na osobowość i cechy charakteru. I chociaż...

Niemowlę

Wybrano najlepsze zdjęcia z porodów 2016 roku

Wybrano najlepsze zdjęcia z porodów 2016 roku

Zwycięzcy konkursu Każdego roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Narodzin (IAPBP) nagradza najlepsze, najbardziej poruszające zdjęcia z porodów. Organizacja właśnie ogłosiła zwycięzców za 2016 rok. Wybrano ich spośród 1200 fotografów...

Niemowlę

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe, których rodzic nie może przegapić

Kroki milowe Twoje dziecko jest marudne, płaczliwe, ma problemy ze snem i stale chce być noszone na rękach? Na dodatek nie chce jeść i zachowuje się tak, jakby cofnęło się w rozwoju? Nie martw się! Najpewniej przechodzi właśnie skok rozwojowy. To minie....

Niemowlę

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

7 produktów zawierających więcej białka niż pierś z kurczaka

Krewetki Pierś z kurczaka jest jednym z najbardziej popularnych mięs w kuchni polskiej. Dzięki dużej zawartości białka, dostarczającego organizmowi niezbędnych aminokwasów, drób jest chętnie spożywany przez sportowców. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy...

Niemowlę

Sesja popularnych modeli dziecięcych w lodowej scenerii

Sesja popularnych modeli dziecięcych w lodowej scenerii

Sesja znanych modeli dziecięcych w lodowym pałacu Ta przepiękna sesja odbyła się w grudniu ubiegłego roku w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej znajdującej się w Tatrach Wysokich na Słowacji. Jej bohaterami są sławni modele o polskich korzeniach - Alexandra...