Trwa ładowanie...

Wielka szansa dla niewielkiej istotki

Mam na imię Amelka i bardzo potrzebuję pomocy. Mam dopiero roczek, ale pozwól, że opowiem historię mojego krótkiego życia od początku.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Rodzice nie mogli się doczekać jej przyjścia na świat. Podczas jednej wizyty coś bardzo zaniepokoiło lekarza. Okazało się, że długo oczekiwane dziecko ma chore sece - lewa część nie rozwijała się prawidłowo.

Amelka przyszła na świat 20 maja 2015 roku w szpitalu św. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Od razu po urodzeniu podano jej leki w obawie, że nie przeżyje. Trafiła na oddział patologii noworodka. Po trzech dniach została przewieziona do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu na oddział kardiologii.

Fundacja Siepomaga
Fundacja Siepomaga

Wielki dzień nadszedł 3 czerwca 2015 roku. Amelka trafiła na salę operacyjną. Została sama - otaczał ją tylko sprzęt medyczny i sztab nieznajomych.

 

Po operacji, która była pierwszym etapem naprawy serca dziecka, spędziła 10 dni na oddziale intensywnej terapii. Rodzice czuwali przy niej w dzień, nocami zostawała sama. Następnie Amelka trafiła na oddział kardiochirurgii. Rodzina była pewna, że niemowlę szybko wróci do domu. ****Wtedy jednak pojawiły się komplikacje. Na początku udało się opanować je lekami. Potem okazało się, że w worku osierdziowym zbiera się płyn.

Dziewczynka pokonała tę przeszkodę. Szczęście nie trwało jednak długo. Po kilku dniach sytuacja się powtórzyła. Kolejne rozstanie z mamą i tatą, sala operacyjna, oddział intensywnej terapii i kardiochirurgia. Po 69 dniach pobytu w szpitalu, wypisano ją do domu.

 

W końcu mogła spać we własnym łóżeczku i bawić się zabawkami. Nie było buczącej aparatury, strachu i zastrzyków. Amelkę odwiedzali krewni, odpoczywała od ciągłego kłucia i badań.

 

Fundacja Siepomaga
Fundacja Siepomaga

Było naprawdę pięknie. Niestety, tylko do listopada. Pojechała na kontrolne echo serca. W szpitalu miała być tylko trzy dni. Okazało się jednak, że natychmiast musi przejść operację. Wszyscy się bardzo denerwowali, ale Amelka wygrała kolejną walkę i wróciła do domu.

Kilka tygodni później niemowlę znowu zabrano do szpitala. Dziecko przeszło operację poszerzenia przestrzeni pomiędzy przedsionkami serca. Wykonano drugi etap naprawy – tak zwaną operację Glenna. Tym razem szybko odzyskała siły.

Kiedy rodzice myśleli, że córka będzie mogła wrócić do domu, lekarze podjęli decyzję o cewnikowaniu serca. Znowu komplikacje i leki. W marcu Amelka wyszła nareszcie ze szpitala. Nie nacieszyła się jednak domem. Po trzech dniach wróciła na oddział z infekcją, która przerodziła się w zapalenie płuc. Kolejny pobyt w szpitalu, kłucie, leki, ból.

Teraz dzielna dziewczynka jest w domu - do ostatniego etapu naprawy serca.

Rodzice mówią, że jest bardzo pogodnym i żywiołowym dzieckiem. Wierzą, że wszystko będzie dobrze.

Pobyt w szpitalu zostawił po sobie bolesne ślady. Amelka ma rok, a połowę swojego życia spędziła w szpitalu. Umie leżeć i nic poza tym. Nadal nie dźwiga główki, nie siedzi, nie raczkuje. Rodzice nie mogą się doczekać, kiedy rozejrzy się dookoła i stanie na nogach.

Wszystko to jest możliwe, ale wyłącznie dzięki intensywnej rehabilitacji, która jest bardzo kosztowna. Największym marzeniem Amelki i jej rodziców jest to, by dziewczynka mogła w końcu nadrobić stracony czas. Potrzebuje rehabilitacji, dzięki której dogoni koleżanki i kolegów.

 

Zachęcamy do wsparcia akcji zbierania pieniędzy na leczenie Amelki. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Fundacji Siepomaga.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.