Trwa ładowanie...

Więcej niż dobra zabawa, czyli o tym, dlaczego warto rysować

Rysowanie to nie tylko dobra zabawa. Dzięki zajęciom plastycznym dziecko poznaje pierwsze kształty, kolory oraz ćwiczy umiejętność obserwacji i naśladowania rzeczywistości. Przenoszenie na papier znanych postaci oraz przedmiotów jest także świetnym sposobem na rozwijanie kreatywności oraz trenowanie pamięci i skupienia. Stanowi bowiem motywację do przypominania sobie szczegółów danego obiektu. Co więcej, malec, który nie potrafi jeszcze wyrazić swoich uczuć i emocji przy użyciu słów, może to zrobić za pomocą grafiki. Ważne jest również to, że poprzez rysowanie maluch trenuje koordynację oko-ręka. Duże znaczenie dla rozwoju dziecka ma także rozmowa z dorosłym o wykonanej pracy. - Dzięki temu nabiera świadomości powiązań między rzeczywistością, symbolami wizualnymi (obrazek), a symbolami dźwiękowymi (język werbalny) – podkreśla Katarzyna Gruszczyńska, plastyczka na co dzień prowadząca zajęcia artystyczne dla dzieci w Akademii Sztuk Dziecięcych.

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"

spis treści

1. Pierwsze próby rysunku

Pierwsze próby rysowania można podejmować bardzo wcześnie – już od momentu, w którym dziecko nauczy się siedzieć stabilnie i posługiwać przyborami trzymanymi w dłoni bez poruszania całym ciałem. Zwykle następuje to pod koniec pierwszego roku życia. - Dobrym pomysłem jest zapewnienie malcowi dostępu do wielkiego arkusza papieru, najlepiej na ścianie (by pozbyć się niewygodnego ograniczenia w postaci sztywnego siedzenia na krzesełku) i bawienie się razem z nim – radzi Katarzyna Gruszczyńska. Jakie kredki wybrać na początek? - Najlepiej te z miękkim grafitem, co ułatwi pozostawianie wyraźnych śladów na papierze. Zachętą do podejmowania aktywności plastycznych może być również specjalny kącik artystyczny, w którym dziecko zawsze znajdzie niezbędne narzędzia – dodaje plastyczka. Kolejne etapy przygody z rysowaniem to zostawianie na papierze półokrągłych maziaji oraz tworzenie kłębków, tzw. bazgrot. W tym okresie maluch nadal będzie wyjeżdżać kredką poza kontur kartki. Dzięki opanowaniu ruchu nadgarstka dziecko zacznie podejmować próby zamknięcia okręgu i rysowania prostych linii – dzieje się to zazwyczaj w wieku trzech lub czterech lat. Z czasem przyjdzie czas na rysowanie prostych symboli (np. słoneczka) i w końcu – człowieka. Pierwsza postać narysowana przez nasze dziecko będzie miała jednak postać tzw. „głowonoga” – bez tułowia i szyi. Stopniowo pojawią się kolejne elementy i detale.

2. Od prostych kształtów do małych arcydzieł

Naukę rysowania dobrze jest rozpocząć od przenoszenia na papier prostych kształtów, takich jak kółko, kwadrat czy trójkąt. Za pomocą kilku sztuczek można jednak stworzyć z nich prawdziwe dzieła sztuki. Przykłady kreatywnych sposobów na wykorzystanie znajomych kształtów rodzice oraz dzieci znajdą w bajce „Gryzmołki Gryzmołka” emitowanej w POLSAT JimJam. Z pomocą bohatera tej produkcji dowiemy się m.in., jak narysować pingwina, biedronkę, zamek oraz tort. – Zabawa z wykorzystaniem różnych kształtów motywuje dziecko do uruchomienia wyobraźni – podkreśla Katarzyna Gruszczyńska.

3. Każde dziecko jest małym artystą

Każde dziecko ma w sobie artystyczny potencjał i pokłady kreatywności. Dobrym sposobem jest zachęcanie go do samodzielnego poszukiwania rozwiązań, np. znalezienia sposobu na uzyskanie błękitnego koloru, gdy do dyspozycji są jedynie granatowa, czarna i biała farba. Dzięki temu motywujemy dziecko do uruchomienia wyobraźni oraz intelektu. Oceniając gotowe prace warto zwracać uwagę na szczegóły – doceniać kompozycję czy kolory, unikając ogólnych określeń. Kolejną cenną wskazówką może być założenie dziecku specjalnej teczki, w której będzie mogło przechowywać swoje prace. Dzięki temu pokażemy mu, że traktujemy jego dzieła poważnie.

4. Kreatywne zabawy w rysowanie

Rysowanie wcale nie musi być monotonne. Istnieje wiele ciekawych zabaw, które bazując na rysowaniu wprowadzają nowe ciekawe elementy. Pierwszą z nich możemy przeprowadzić wykorzystując długi arkusz papieru. Rodzic zaczyna improwizować opowieść, np. "Pewnego słonecznego dnia, założywszy niebieski kapelusz, pan niedźwiedź wybrał się na przechadzkę...". Równocześnie tworzy ilustrujący tę opowieść rysunek. Dziecko kontynuuje historyjkę dodając kolejne elementy na obrazku i tak na przemian. Maluch wspólnie z rodzicem może także dołączyć do „Gryzmozgadywanki” – ulubionej gry Gryzmołka i Szkicka, bohaterów programu „Gryzmołki Gryzmołka”. By wziąć w niej udział wystarczy kartka papieru, ołówek, kredki i głowa otwarta na najbardziej kreatywne skojarzenia. Najpierw Gryzmołek rysuje jakieś zwierzątko lub przedmiot, zaczynając od wybranego kształtu. Zadaniem Szkicka (jego małego pomocnika) oraz rodziców i dzieci przed telewizorami jest odgadywanie, na poszczególnych etapach powstawania rysunku, co to jest. Zabawa

z łatwością może być powtórzona w rodzinnym gronie. W pierwszej kolejności rodzic może rozpocząć rysowanie dowolnej formy od pojedynczego kształtu. Następnie powoli dodawać kolejne. Zadaniem dziecka będzie jak najszybsze odgadnięcie, co przedstawia rysunek. Później role mogą ulec odwróceniu.

Rysowanie może być wspaniałym pomysłem na wspólne spędzanie czasu. Rozpoczynając z dzieckiem naukę rysunku należy pamiętać, że każdy maluch jest kreatywny, ale rozwija się w tym kierunku indywidualnie. Zajęcia plastyczne powinny być przede wszystkim okazją do dobrej zabawy połączonej dodatkowo z rozwojem potrzebnych umiejętności. Podpowiedzi, które mogą okazać się pomocne na początkowym etapie rysowania, dostarczy rodzicom i ich dzieciom Gryzmołek, bohater edukacyjnej serii „Gryzmołki Gryzmołka”. Na pełne artystycznych inspiracji spotkania z rysowaniem zapraszamy w październiku oraz listopadzie od poniedziałku do piątku o godz. 8.30 (po trzy odcinki) w POLSAT JimJam.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.