Wady postawy

Skolioza to wada kręgosłupa, polegająca na jego trójpłaszczyznowym skrzywieniu. Kręgosłup przyjmuje kształt litery C. W naszym kraju co dziesiąte dziecko cierpi na skoliozę. Skolioza u dzieci, podobnie jak inne wady postawy, rozwija się bardzo długo. Jak można im zapobiegać i leczyć?

Miejsce pracy ucznia

Biurko dla ucznia powinno być przede wszytskim funkcjonalne, a także wygodne. Jest to tak ważne, ponieważ dziecko spędzi przy nim z pewnością mnóstwo...

Wady postawy ciała u dzieci

  • Skolioza kręgosłupa. Niekiedy pojawia się po rozległym urazie na skutek bólu. Cofa się po ustąpieniu dolegliwości. Jednak bardzo często powstaje wtedy, gdy dziecko najszybciej rośnie, a więc między 6. a 24. miesiącem życia lub 5. a 8. rokiem życia, a czasem między 11. a 14. rokiem życia.
  • Lordoza kręgosłupa. Wada polega na nadmiernym wygięciu kręgosłupa do przodu na odcinku lędźwiowym. Schorzenie można rozpoznać po uważnej obserwacji profilu dziecka. Jeśli ma wklęsłe plecy i wystający brzuch, to prawdopodobnie cierpi na lordozę. Jej przyczynami są: krzywica, gruźlica, porażenia mięśni grzbietu, zwichnięcia stawu biodrowego, brak ruchu, przeciążanie kręgosłupa.
  • Kifoza kręgosłupa. To nadmierne wygięcie kręgosłupa na odcinku piersiowym. Dziecko ma okrągłe plecy, a nawet garb. Kifoza może się pojawić na skutek podniesienia przez dziecko zbyt ciężkiego przedmiotu.

    Profilaktyka wad postawy

Polecane wideo:

O prosty kręgosłup trzeba dbać, gdy dziecko ma kilka miesięcy. Dziecko nie może mieć zbyt miękkiego materacyka w łóżeczku ani spać na wysokiej poduszce. Dziecko powinno długo raczkować, to wzmacnia jego mięśnie. Nie jest wskazane przedwczesne uczenie dziecka wstawania i chodzenia. Latem trzeba stawiać wózek w półcieniu, aby dziecko pod wpływem słońca wytwarzało w skórze witaminę D. Dziecko powinno mieć usztywnione oparcie w wózeczku.

Jeśli dziecko ma kilka lat, powinniśmy z nim ćwiczyć każdego dnia przez 20 minut. Dziecko powinno chodzić na basen, jeździć na rowerze i nartach. Nie można dopuścić, aby miało nadwagę. Jego dieta powinna składać się z mleka, ryb, jaj, owoców i warzyw, chudego mięsa.

Należy zadbać o biurko i krzesło dla dziecka. Blat biurka powinien być kwadratowy lub prostokątny. Krzesło powinno posiadać regulowaną wysokość, podpórki pod łokcie, a oparcie musi być dopasowane do kształtu kręgosłupa. Plecakna książki musi mieć twardy tył i szerokie, regulowane szelki. Plecak nie może być za ciężki.

Leczenie wad postawy

Jeśli odstępstwo od pionu jest mniejsze niż 10 stopni, a dziecko ma mniej niż 8 lat, wadę można całkowicie wyleczyć ćwiczeniami. Ortopeda kieruje nas do rehabilitanta. Trzeba ustalić konkretne ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup, dyscypliny sportowe, które dziecko może uprawiać (np. pływanie, piłka wodna, kajakarstwo, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka). Dziecko nie powinno wykonywać skoków i dźwigać ciężarów.

Ortopedzi polecają noszenie gorsetu, który naciska na kręgosłup i wymusza jego właściwą pozycję. Początkowo dzieci noszą gorset 18 godzin dziennie, a z czasem zakładają go tylko na noc. Niekiedy jednym sposobem walki ze skrzywieniem kręgosłupa jest korekcja chirurgiczna wady postawy. W trakcie operacji wkłada się metalową płytkę, która służy podtrzymaniu i stabilizacji kręgosłupa w miejscu nienaturalnego wygięcia. Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie wady postawy u dziecka, to daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Wady postawy
Uczeń

Tornister kasetonowy

Tornister kasetonowy

Tornister dla ucznia Odpowiednio wyprofilowany i usztywniony tornister to gwarancja zdrowego kręgosłupa i odpowiedniej postawy.

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Noworodek

Imiona vintage dla dziewczynek i chłopców

Imiona vintage dla dziewczynek i chłopców

i postawy twórcze - ma własne zdanie oraz duże pokłady wyobraźni. Waleria Waleria - urodzona dyplomatka z umiejętnością budowania relacji (...) . Niestety, miewa też wady - potrafi być rozrzutny. Lucjan Imię Lucjan szczyt...

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu

Pas po cesarskim cięciu wspomoże regenerację skóry oraz ułatwi ci utrzymanie odpowiedniej postawy. Ponadto będzie on ściągać rozluźnione mięśnie

Niewydolność jajników

Genetyczne wady układu płciowego

Genetyczne wady układu płciowego

Dysgenezja gonad to rodzaj wady genetycznej układu płciowego. Pojawia się ona już w życiu płodowym i sprawia, że gonady, czyli gruczoły płciowe (u kobiet jajniki, u mężczyzn jądra) nie wykształcają się.

Wady serca

Problemy z sercem

Problemy z sercem

Wada serca jest dosyć rozpowszechnionym problemem w świecie. Jak się leczy wady serca?

Decyzja o ciąży

Czas na drugie dziecko

Czas na drugie dziecko

Nikt Ci nie powie, kiedy jest odpowiedni moment na drugie dziecko. Nie ma go nigdy, albo - jeśli spojrzeć inaczej - jest zawsze. Każdy wariant ma zalety i wady, idealnego i uniwersalnego dla wszystkich nie ma.

Zagrożenia ciąży po 35 roku życia

Zespół Pataua w późnej ciąży

Zespół Pataua w późnej ciąży

Zespół Pataua jest stosunkowo mało znany, co nie zmienia faktu, że wiążą się z nim poważne zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Ponad 80% dzieci z tym zespołem umiera w pierwszym roku życia.

Test PAPP-A

Zespół Turnera w późnej ciąży

Zespół Turnera w późnej ciąży

Zespół Turnera to zespół wad wrodzonych dotykający tylko dziewczynek. Nazywany jest także zespołem Ulricha, zespołem Ulricha-Turnera lub zespołem szczątkowych jajników.

Rozwój fizyczny ucznia

Wady postawy u coraz większej liczby polskich dzieci

Wady postawy u coraz większej liczby polskich dzieci

. Powód? Siedzący tryb życia Zła kondycja fizyczna wiąże się ze słabym zdrowiem oraz z problemami w relacjach społecznych. Otyłe dzieci z wadami (...) postawy ciężej będą znosić także trudy starości i szybciej...