Trwa ładowanie...

W jaki sposób leczyć alergię?

W procesie walki z uczuleniem stosuje się m.in. leki przeciwalergiczne, które łagodzą lub usuwają objawy alergii, ale nie leczą tego schorzenia. W terapii wskazane jest unikanie kontaktu z czynnikiem uczulającym. Innymi metodami leczenia są immunoterapia swoista i immunoterapia nieswoista.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

spis treści

1. Metody leczenia alergii

W terapii alergii przede wszystkim unika się narażenia na działanie czynników uczulających i eliminuje się alergen z najbliższego otoczenia alergika. O brak kontaktu z alergenem należy zadbać na początkowym etapie choroby, wówczas nie rozwija się. Przed podjęciem próby unikania alergenu należy go zidentyfikować, czemu służy obserwacja objawów.

Jedną z metod leczenia alergii jest odczulanie
Jedną z metod leczenia alergii jest odczulanie

2. Alergeny wywołujące uczulenie

Są to:

Aby zmniejszyć ryzyko kontaktu z kurzem, należy ograniczyć liczbę starych tapicerowanych mebli, dywanów, zasłon, które stanowią siedlisko roztoczy. Nowe akcesoria należy systematycznie oczyszczać (najlepiej na mokro), a pomieszczenia, w których się znajdują, często wietrzyć. Pościel trzeba prać w wysokiej temperaturze (powyżej 60 stopni Celsjusza), która zabija roztocza. Sposobem na unikanie alergenów jest zaniechanie spacerów w okresie nadmiernego stężenia pyłków roślin, które uczulają. Można to robić po opadach deszczu i o poranku, kiedy rosa utrudnia przemieszczanie się pyłków roślin. Jeżeli borykamy się z problemami ze skórą, powinniśmy wprowadzić do pielęgnacji bezzapachowe kosmetyki hipoalergiczne (bez barwników). W przypadku alergii pokarmowej konieczna jest dieta eliminacyjna, która polega na usunięciu z codziennego jadłospisu produktów uczulających.

Zobacz także:

3. Leki alergiczne

Tego typu preparaty nie wyleczą uczulenia, ale złagodzą objawy schorzenia. Aby osiągnąć pożądany rezultat, należy je stosować regularnie. W leczeniu alergii stosuje się takie preparaty jak m.in. leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy, adrenalinę, cholinolityki i leki pobudzające receptory alfa- i beta-adregeniczne. Leki przeciwhistaminowe zapobiegają takim objawom alergii jak: pokrzywka, swędzenie i obrzęk błon śluzowych. Ich skutkiem ubocznym może być senność. Preparaty te stosuje się m.in. w alergicznych chorobach skóry i astmie oskrzelowej. Z kolei glikokortykosteroidy wykorzystuje się w leczeniu wszystkich postaci chorób alergicznych. Jeśli chory boryka się z alergicznym nieżytem nosa, powinien stosować preparaty donosowe, jeżeli z alergią skórną – maści i kremy. Pacjent z chorobami alergicznymi dolnych dróg oddechowych stosuje cholinolityki, które ograniczają wydzielanie śluzu. Przyjmuje się je w postaci wziewnej. Naturalnym lekiem przeciwhistaminowym jest adrenalina. Stosuje się ją u chorych ze stwierdzonymi reakcjami alergicznymi, które mogą zagrażać życiu, na przykład alergią na jad owadów.

Jak pokonać strach przed ciężką alergią?
Jak pokonać strach przed ciężką alergią? [13 zdjęć]

Strach, złość i bezradność – to niektóre ze słów, jakimi można opisać uczucia rodziców dzieci z ciężką...

zobacz galerię

4. Leczenie alergii

Inną metodą leczenia alergii jest odczulanie. Wyróżnia się immunoterapię swoistą polegającą na podawaniu systematycznie rosnącej dawki alergenów, na które pacjent jest uczulony, i immunoterapię nieswoistą, czyli szczepionki bakteryjne, które działają immunostymulująco na układ immunologiczny. Celem immunoterapii swoistej jest wytworzenie tolerancji na alergen. Leczenie trwa od 3 do 5 lat. Wykorzystuje się ją w przypadku alergii na jad owadów i alergii wziewnej. W przebiegu immunoterapii nieswoistej pacjent przyjmuje doustnie antygeny bakteryjne, co skutkuje pobudzeniem komórek układu odpornościowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.