Trwa ładowanie...

Uczulenie w ciąży

Avatar placeholder
19.12.2013 14:43
Uczulenie w ciąży
Uczulenie w ciąży

Jeśli w czasie ciąży przez pewien dłuższy okres można zaobserwować wyciek z nosa, swędzenie, łzawienie oczu i zaczerwienienie skóry, to może oznaczać, że to nie jest zwykłe przeziębienie. To może być alergia. Alergia wziewna o lekkim przebiegu nie jest groźna, lecz gdy objawy potęgują się, istnieje ryzyko wystąpienia astmy. Należy wtedy szybko działać, bo duszności u matki powodują niedotlenienie płodu. Każdy objaw alergii należy niezwłocznie zgłaszać lekarzowi.

1. Przyczyny alergii

Alergię wywołują przede wszystkim substancje alergizujące. Do głównych takich substancji, na które szczególnie mocno reagują kobiety w ciąży, należą: kurz, zwierzęta, pyłki i jedzenie. Kurz jest bardzo ostrym alergenem, a dosyć trudno go unikać, gdyż znajduje się niemal wszędzie. Ciężko jest też z nim walczyć. Jeśli przyszła mama dostanie alergii na kurz, należy wyręczać ją w podstawowych obowiązkach domowych, np. sprzątaniu. W sytuacjach, gdy nie ma nikogo, kto mógłby kobiecie pomóc, warto używać sprzętów, które chłoną kurz lub przynajmniej nie roznoszą go w powietrzu. Można skorzystać z mopa lub mokrych ściereczek. Należy także omijać miejsca, w których wyjątkowo szybko gromadzi się brudny pył, np. biblioteki, strych czy piwnice.

Zwierzęta również mogą spowodować alergię. Szczególnie alergizująca jest pozostawiona przez nie sierść. Dla kobiety w ciąży może ona stanowić poważne zagrożenie. Dokładniej mówiąc, chodzi o koty i kocią sierść. Zwierzęta te, oprócz nasilenia alergii, mogą wywołać także toksoplazmozę. Jeśli w domu znajduje się jakieś zwierzę, powinno mieć wyznaczone miejsce, do którego nie wolno mu wchodzić, na przykład sypialnia. Jeśli kobietę uczula sierść kota lub psa, warto oddać pupila na okres ciąży do znajomych lub rodziny.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Jeżeli ciężarna jest uczulona na pewne produkty spożywcze, nie powinna ich po prostu jeść. Nawet jeśli jej apetyt ciążowy jest wzmożony i występują u niej zachcianki, powinna unikać niedozwolonych produktów. Najlepszym przeciwdziałaniem dla przyszłej mamy w takiej sytuacji będzie ustalenie, wraz z lekarzem prowadzącym lub alergologiem, diety bezpiecznej zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

2. Jak leczyć alergię

Najskuteczniejszym sposobem leczenia alergii jest unikanie kontaktu z alergenami, jednakże w przypadkach wielu substancji uczulających jest to po prostu niemożliwe. Zdaniem specjalistów u 30% kobiet objawy alergii w czasie ciąży nasilają się, u 30% łagodnieją, natomiast u reszty utrzymują się na stałym poziomie.

Jeśli kobietę uczula kurz, warto się od niego na tyle, na ile jest to możliwe, odciąć. Dobre efekty daje także usunięcie z domu dywanów czy wykładzin, będących siedliskiem kurzu. Czynnikami pogarszającymi stan alergika są dym tytoniowy i wilgotność powietrza. Dymu z papierosów należy koniecznie unikać. Trzeba często wietrzyć mieszkanie i mierzyć wilgotność w pomieszczeniach. Wilgotność powyżej 50% sprzyja namnażaniu się pleśni i roztoczy, które wywołują alergie i zaostrzają astmę oskrzelową.

Jeżeli występuje alergia na pyłki roślin, w sezonie uczuleniowym należy wychodzić na spacery o skrajnych godzinach, rano i wieczorem. Wtedy w powietrzu pyłków jest najmniej. Pora po deszczu także sprzyja uczulonym, gdyż deszcz zmywa z drzew pyłki i oczyszcza z nich powietrze. Łatwiej się oddycha i ryzyko zaostrzenia uczulenia jest mniejsze.

W przypadku alergii pokarmowej, trzeba wyeliminować całkowicie z diety produkty uczulające. Nie wolno także bagatelizować choroby, ponieważ problemy z oddychaniem nie dotyczą już tylko organizmu matki, ale także bardzo źle wpływają na płód.

Jeśli u kobiety nastąpiło jakiekolwiek uczulenie, należy pamiętać o wizycie kontrolnej u alergologa. Warto też informować lekarza o dodatkowych lub niepokojących objawach towarzyszących alergiom, na przykład o nietypowych zmianach skórnych czy negatywnych reakcjach na inne alergeny, które do tej pory nie wywoływały alergii. Dobrze jest pamiętać, że ciąża to okres, w którym trzeba martwić się za dwie osoby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze