Trwa ładowanie...

Uczulenie na mleko modyfikowane – jak je leczyć?

Uczulenie na mleko modyfikowane – jak je leczyć?
Uczulenie na mleko modyfikowane – jak je leczyć?

Uczulenie na mleko modyfikowane diagnozuje się u niemowląt karmionych mlecznymi mieszankami. Inaczej to schorzenie nazywa się alergią na mleko krowie. W leczeniu tego uczulenia stosuje się dietę eliminacyjną i podaje się dziecku mieszanki mlekozastępcze, które przepisuje lekarz.

spis treści

1. Czym jest alergia na mleko modyfikowane?

Alergię na mleko modyfikowane (czyli mleko zawierające białko mleka krowiego) stwierdza się u dzieci, które są karmione przez matki mieszankami mlecznymi. Uczulenie to nosi nazwę alergii na białko mleka krowiego, które jest składnikiem tych produktów spożywczych.

Zobacz także:

2. Objawy alergii na mleko modyfikowane

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Wśród symptomów alergii na mleko modyfikowane wskazuje się dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego dziecka. Niemowlę może cierpieć z powodu bolesnych kolek brzucha i dolegliwości bólowych tej części tułowia. U dziecka stwierdza się wymioty, może ono mieć zaburzenia wydalania (biegunki). Ponadto obserwuje się u niego katar i kaszel. Dziecko z alergią na mleko nie ma apetytu. Jego skóra jest sucha i błyszcząca.

Alergia na mleko krowie jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych
Alergia na mleko krowie jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych

3. Leczenie alergii na mleko modyfikowane

Trudno jest stwierdzić alergię u niemowlaka, ponieważ jego organizm jest na etapie ciągłego rozwoju. Jeżeli na powierzchni skóry pojawi się wysypka, nie musi ona oznaczać uczulenia. Aby potwierdzić przypuszczenia o alergii na białko mleka krowiego, należy je odstawić na 3 tygodnie (stosować dietę bezmleczną). Jeżeli po upływie tego czasu objawy alergii pokarmowej ustąpią, to znak, że niemowlę jest alergikiem. Warto pamiętać, że po upływie 3. roku życia dziecko wyrośnie z alergii na mleko. Do tego czasu należy u niego stosować dietę eliminacyjną. Trzeba mieć świadomość, że dieta taka obejmuje nie tylko mleko krowie, ale i inne produkty, które zawierają białko mleka krowiego. Są to: jogurty i kefiry, mleczna czekolada, niektóre rodzaje pieczywa i ciastek. Dziecko nie powinno jeść gofrów i krakersów.

Co więcej, dziecku z alergią na mleko krowie nie można podawać mleka sojowego, HA i koziego. Dlaczego? Mleko sojowe może stanowić przyczynę uczulenia na soję, mleko hipoalergiczne HA nadal zawiera białko mleka krowiego, choć w bardziej przyswajalnej formie, z kolei kozie ma niewystarczającą ilość witamin i minerałów w stosunku do zapotrzebowania rozwijającego się dziecka. Natomiast mleko sojowe można podawać dzieciom z nietolerancją laktozy, ponieważ soja nie zawiera cukru. Mleko HA jest rekomendowane wyłącznie dzieciom z genetycznym obciążeniem alergią, które nie borykają się z jej objawami. Innym sposobem leczenia alergii na mleko modyfikowane jest podawanie mieszanek mlekozastępczych dostępnych na receptę. Po wprowadzeniu tego preparatu do jadłospisu dziecka objawy uczulenia powinny ustąpić po upływie około 3 tygodni. Niemowlę z alergią można z powodzeniem karmić piersią. Mleko matki to najlepsze pożywienie dla dzieci w tym wieku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze