Trwa ładowanie...

Twardniejący brzuch w ciąży - przyczyna, zapobieganie, zagrożenie

Avatar placeholder
11.03.2024 13:06
Twardniejący brzuch w ciąży - przyczyna, zapobieganie, zagrożenie
Twardniejący brzuch w ciąży - przyczyna, zapobieganie, zagrożenie (Zdjęcie autorstwa Fábio Goveia / CC BY 2.0)

Objawy twardniejącego brzucha w ciąży to najczęściej element skurczów Braxtona-Hicksa. Mogą się one zacząć pojawiać już około 20. tygodnia ciąży i są one całkowicie naturalne. Jeśli twardemu brzuchowi towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak krwawienie z dróg rodnych czy silny ból brzucha, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Mogą one oznaczać przedwczesny poród, a nawet poronienie.

spis treści

1. Twardniejący brzuch w ciąży - przyczyna

Twardniejący brzuch w ciąży oznacza, że dochodzi do skurczu macicy, dużo jednak słabszego niż skurcze porodowe. Jeśli skurcze są niezbyt silne, nieregularne, powodujące raczej dyskomfort przypominający raczej skurcze menstruacyjne niż ból – są to skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. To "ćwiczenie" mięśnia macicy przed porodem. Macica powoli przystosowuje się do mającego niedługo nadejść wielkiego wydarzenia.

Skurcz Braxtona-Hicksa trwa około pół minuty, rozpoczyna się w górze brzucha i schodzi w dół. W ostatnim miesiącu ciąży może się pojawiać nawet raz na pół godziny, podczas wcześniejszych miesięcy, będzie on dużo rzadszy. Z czasem, w późniejszych tygodniach ciąży, będą pojawiały się dłuższe i częstsze skurcze. Zawsze jednak będą one przechodzić po maksymalnie dwóch minutach i nie będzie zwiększała się ich intensywność z minuty na minutę, tak jak dzieje się podczas skurczów porodowych.

Zobacz film: "Krwawienie i ból w ciąży"
Twardniejący brzuch jest oznaką słabszych niż zwykle skurczów macicy
Twardniejący brzuch jest oznaką słabszych niż zwykle skurczów macicy (123RF)

Skurcze Braxtona-Hicksa nie będą także regularne i rozpierające, tak jak skurcze porodowe. Nie będzie im towarzyszyć żaden z objawów zbliżającego się porodu – plamienie, odejście wód płodowych lub czopu śluzowego, bóle pleców czy bóle brzucha.

Jeśli twardy brzuch w ciąży pojawia się w takiej sytuacji jak powyższa, jest to najzupełniej normalne. Twardniejący brzuch przejdzie wraz ze skurczem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Twardniejący brzuch w ciąży - zapobieganie

Twardy brzuch wywołany skurczami przepowiadającymi można samodzielnie złagodzić, szczególnie jeśli skurcze macicy są uciążliwe (jeśli jednak są bardzo bolesne, należy iść jak najszybciej do lekarza!). Aby zmniejszyć dyskomfort towarzyszący skurczom, trzeba zmienić pozycję ciała. Wstać i zrobić sobie krótki spacer, usiąść lub położyć się.

Rozkurczowo na mięśnie na pewno podziała ciepła, ale nie gorąca, kąpiel. Głaskanie i masowanie brzucha dodatkowo pogorszy sprawę, gdyż wywoła dodatkowe ruchy dzieckai dodatkowe skurcze.

Można się od tego na jakiś czas powstrzymać. Dodatkową ulgę przyniosą techniki relaksacyjne i powolne oddychanie. Mięśnie się rozluźnią, a organizm zostanie dotleniony. Ważną rolę odgrywa tu także woda. Wypijanie około 2 litrów wody dziennie to obowiązek każdej przyszłej mamy. Zapobiegnie to odwodnieniu, które może wywołać takie objawy jak skurcze przepowiadające i twardy brzuch.

3. Twardniejący brzuch w ciąży - zagrożenie

Twardy brzuch w ciąży jest całkowicie naturalny w czasie skurczów. Jednak należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli towarzyszy mu krwawienie z dróg rodnych i silny ból brzucha. Może to oznaczać przedwczesny poród i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze