Trwa ładowanie...

Triki na naukę tabliczki mnożenia. Policz na palcach

Nauka tabliczki mnożenia to dla wielu uczniów trudne wyzwanie. W dobie dostępności do kalkulatorów budzi niechęć. Podpowiadamy proste triki, dzięki którym twoje dziecko pokocha mnożenie.

Zobacz film: "Domowy sposób na wszy"

spis treści

1. Nauka mnożenia na palcach

Mnożenie przez 2 lub 3 dla większości osób nie stanowi problemu. Dopiero później, w miarę wzrostu liczb, zaczynają się trudności.

Dlatego przypominamy proste sztuczki na pokonanie problemów z mnożeniem. To wspaniały sposób na wprowadzenie w świat matematyki.

Pierwszy wariant jest uniwersalny. Pozwala mnożyć cyfry począwszy od 6 x 6. Każdemu z pięciu palców przyporządkowujemy cyfry od 6 do 10. Tę samą zasadę stosujemy do obu rąk.

Jeśli mnożymy np. 7 x 6, stykamy ze sobą palce: w jednej dłoni drugi – odpowiadający siódemce, a drugiej ręce – pierwszy. Oznacza to, że na wysokości złączenia i poniżej mamy 3 palce. Zapisujemy je jako 30.

Pozostałe luzem palce mnożymy: z jednej ręki 3, z drugiej 4. 3 x 4 czyli 12 dodajemy do wcześniej wyliczonych 30. Daje nam to pełny wynik: 6 x 7 to 42.

Istnieje również sposób mnożenia na palcach właściwy dla liczby 9. Wystarczy zgiąć ten z kolejności palec, przez ile mnożymy.

Przykładowo 9 x 4 oznacza zgięty 4 palec. Wtedy zostają nam 3 palce z przodu. Dadzą one liczbę dziesiątek, czyli w tym przypadku 30. Za zgiętym palcem zostanie 6 innych palców, a więc prawidłowy wynik mnożenia 9 x 4 to 36.

Choć metody mogą brzmieć enigmatycznie, wystarczy chwilę poćwiczyć, aby mnożenie na palcach weszło w nawyk. Każde dziecko będzie zachwycone możliwością korzystania z takiej "ściągawki".

Zobacz też: W tej polskiej szkole wszystko jest inaczej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.