Czym jest tokofobia?

Liczne badania, stan zdrowia dziecka i przyszły poród to naturalne przyczyny lęku przyszłej mamy. Kobieta, w której organizmie szaleją hormony, przejmuje się wszystkim - począwszy od wyboru ubranek dla malucha, a skończywszy na przebiegu porodu. O ile niepokój jest integralną częścią ciąży, o tyle paniczny strach może świadczyć o poważnej chorobie zwanej tokofobią.

(Nie)naturalny lęk przed porodem

Tokofobia to schorzenie stosunkowo nowe – dopiero w 2000 roku otrzymało oficjalną nazwę pochodzącą z języka greckiego, w którym tokos oznacza poród. Jego istotą jest paniczny strach przed porodem i przebiegiem ciąży. Obawy są tak silne, że powodują problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków i prowadzą do napadów histerii i paniki.

Polecane wideo:

Najczęściej kobieta doświadcza lęku przed porodem i związanym z nim bólem. Boi się, że nie będzie w stanie urodzić, cierpi na bezsenność lub ma koszmary, czuje się osłabiona i otumaniona, a także za wszelką cenę pragnie uniknąć porodu naturalnego. Lękowi mogą towarzyszyć zaburzenia pamięci i koncentracji, bóle głowy oraz nudności i wymioty.

Z badań brytyjskich naukowców wynika, że silnego strachu przed ciążą oraz porodem doświadcza co szósta kobieta.

 

Przyczyny tokofobii

Za główną przyczynę rozwoju tej choroby uważa się zajście w nieplanowaną ciążę. Kobieta, która nigdy nie wyobrażała sobie siebie w roli matki, z dnia na dzień musi zmienić swoje życie. Jeśli w dodatku nie może liczyć na pomoc partnera i bliskich, coraz bardziej boi się zbliżającego się porodu, a jej objawy lękowe nasilają się.

Inną przyczyną jest trudna sytuacja materialna ciężarnej. Brak pieniędzy, stałej pracy czy własnego mieszkania wywołuje wątpliwości dotyczące zapewnienia dziecku odpowiednich warunków. Współczesnym kobietom nie pomagają także wszechobecne, często traumatyczne, relacje z porodówek, krytyka opieki i warunków na oddziałach położniczych oraz opowieści mam i babć, które doświadczały przykrych sytuacji podczas porodu.

Warto wiedzieć, że objawy tokofobii mogą się także pojawić u kobiet, które w przeszłości doświadczyły molestowania seksualnego lub obecnie doświadczają przemocy fizycznej albo psychicznej ze strony partnera.

Rodzaje tokofobii

Nie u wszystkich kobiet podłoże tokofobii jest jednakowe. Biorąc pod uwagę różnice, możemy mówić o trzech jej odmianach: pierwotnej, wtórnej i wtórnej drugiego rodzaju.

Tokofobia pierwotna najczęściej dotyka kobiety, które wcześniej nie były w ciąży i nie wiedzą, czego mogą się spodziewać. Ta odmiana choroby często pojawia się przed zajściem w ciążę i prowadzi niekiedy do odkładania decyzji o macierzyństwie lub całkowitej rezygnacji z bycia mamą. Według psychiatrów jej rozwój ma często podłoże nerwicowe. Kobieta dotknięta schorzeniem może unikać zbliżeń seksualnych mogących skutkować zapłodnieniem lub stosować jednocześnie kilka rodzajów antykoncepcji.

Tokofobia wtórna najczęściej jest związana z przykrymi, traumatycznymi przeżyciami w poprzedniej ciąży. Może wynikać z poronienia, aborcji, komplikacji lub trudnego porodu. Kobieta, która ma złe doświadczenia może panicznie bać się ich powrotu i odczuwać ogromny lęk.

Ostatni rodzaj tokofobii – wtórna drugiego rodzaju – jest najczęściej związany z depresją objawiającą się w czasie ciąży i w wyniku narodzin dziecka.

Trudna diagnostyka tokofobii

Niestety, diagnostyka tokofobii nie należy do najłatwiejszych. Wynika to zarówno z braku narzędzi do badania tej choroby, jak i z bagatelizowania jej objawów. Kobieta, która nadmiernie martwi się o swoje nienarodzone jeszcze dziecko, boi się porodu i jego możliwych komplikacji, a także martwi się, czy zapewni noworodkowi właściwą opiekę, może cierpieć na tokofobię. Rodzina i bliscy często lekceważą te objawy i zrzucają je na karb hormonów i braku doświadczenia przyszłej mamy. Ginekolodzy również bardzo rzadko decydują się na skierowanie kobiety na konsultację psychiatryczną, która następuje zazwyczaj już w zaawansowanym stadium choroby. Wtedy jest już niestety za późno na podjęcie terapii i właściwą pomoc.

Obecnie leczenie tego schorzenia w największej mierze opiera się o pomoc psychologiczną, rozmowę oraz wsparcie kobiety nie tylko ze strony specjalistów, ale także osób z jej najbliższego otoczenia.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby i dolegliwości w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży

Bóle głowy w ciąży

Bóle głowy w ciąży

Bóle głowy i złe samopoczucie to tylko nieliczne z możliwych dolegliwości w czasie ciąży.

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zdrowa dieta w czasie ciąży

Zdrowa dieta w czasie ciąży

Prawidłowe odżywianie w czasie ciąży odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać wszystkie (...) składniki odżywcze: białko, witaminy i sole mineralne. Prawidłowa dieta w okresie...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ (...) na jakość snu. Co więcej, w każdym z trymestrów ciąży...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zgaga w ciąży

utrapieniem. Zgaga, niestrawność i kwaśne odbijanie się pojawiają się zazwyczaj w zaawansowanej ciąży. Dolegliwości te powoduje progesteron (...) Chociaż zgaga jest spowodowana tą samą przyczyną zarówno w ciąży,...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Infekcje okolic intymnych w ciąży

Infekcje okolic intymnych w ciąży mogą mieć szkodliwy wpływ na płód. Nieleczone zakażenia grzybicze czy bakteryjne dróg rodnych bywają przyczyną (...) przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i porodu przed terminem. Ich częste występowanie w...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Anemia w czasie ciąży

tlen z płuc po całym ciele. Jeśli poziom hemoglobiny jest dosyć niski, tkanki organizmu nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Podczas ciąży liczba (...) poniżej 12,0 g/dl u kobiet. Przyczyny anemii w ciąży Zapotrzebowanie...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Zapalenie gardła w ciąży

Zapalenie gardła w ciąży zazwyczaj nie oznacza zagrożenia dla przebiegu ciąży i zdrowia dziecka. Ból gardła w ciąży można zwalczyć domowymi (...) odpowiednie środki, ale też doradzi, jaka dawka będzie...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w ciąży mogą występować zwłaszcza nocą, skutecznie wybudzając z błogiego snu lub nad ranem, zanim jeszcze wstanie się z łóżka. To dość (...) sobie ze skurczami łydek w ciąży? Przyczyny skurczów łydek...

Choroby i dolegliwości w ciąży

Obrzęki w ciąży

Obrzęki w ciąży

wieloraczków. Ryzyko zatrucia ciążowego wzrasta, gdy u kobiety przed ciążą stwierdzono nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, cukrzycę lub choroby związane (...) występują przeważnie wieczorową porą,...