Trwa ładowanie...

To nie było zwykłe zatrucie. Ich choroba mogła skończyć się tragicznie

To nie było zwykłe zatrucie. Ich choroba mogła skończyć się tragicznie
To nie było zwykłe zatrucie. Ich choroba mogła skończyć się tragicznie (facebook.com)

- Bolało jakby mnie ktoś postrzelił, albo wbił nóż między żebra - wspomina swoją ciążę Jordan Snelson. Kobieta nie zdawała sobie sprawy, że ból i złe samopoczucie, to nie zatrucie pokarmowe. Choć objawy były dość  charakterystyczne dla tego typu schorzenia. Podobny przypadek spotkał Serene Kappes.

Obydwie kobiety miały bóle brzucha, nudności i wymioty. Przyszłe mamy nie spodziewały się, że symptomy wskazują na niebezpieczną chorobę, a ich ciąże są zagrożone.

1. To nie było zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe - tak brzmiała diagnoza lekarska, którą usłyszała Serene Kappes. Lecz złe samopoczucie nie mijało. Kobieta coraz bardziej się niepokoiła. Objawy choroby nawracały i nasilały się.

Dodatkowo przejmowała  się tym, że dziecko w trzydziestym tygodniu ciąży było wciąż bardzo małe. Lekarze zalecali spokój, przecież cały czas jej ciąża była pod kontrolą. Znajomi natomiast tłumaczyli, że trzeci trymestr  jest szczególnie trudny dla kobiety, a złe samopoczucie nie jest czymś niezwykłym.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Zaniepokojonym kobietom zrobiono badania krwi. Okazało się, że ich zły stan zdrowia nie był wynikiem zatrucia pokarmowego ani zaawansowanej ciąży.

Zdiagnozowano u nich syndrom HELLP, zespół wielu schorzeń bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia matki oraz dziecka.  Syndrom charakteryzuje się hemolizą, czyli niszczeniem czerwonych krwinek, podwyższonym poziomem enzymów wątrobowych, który prowadzi do uszkodzenia tego narządu i niską liczbą płytek krwi.

HELLP uważany jest za odmianę czy powikłanie stanu przedrzucawkowego, zatrucia ciążowego. Choroba jest trudna do rozpoznania i może być mylona z innymi schorzeniami. Jej przyczyny nie są do końca znane. Powodem może być nadciśnienie oraz czynniki genetyczne. Przypadłość pojawia się zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży.

2. Objawy HELLP

Najczęstsze objawy syndromu HELLP to bóle głowy, nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu lub w prawym podżebrzu. Ciężarna czuje się stale zmęczona. Chorobie towarzyszyć mogą inne objawy, takie jak krwawienie, zaburzenie wzroku, nadciśnienie, białkomocz.

Nieleczony i wcześnie nierozpoznany HELLP stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia. Może nastąpić ostra niewydolność nerek, przedwczesne odklejenie łożyska. Noworodkowi grozi niewydolność płuc. Śmiertelność okołoporodowa kobiet wynosi ok. 1,1 proc.

W większości przypadków lekarze wcześniej wywołują poród. Kobiety, których ciąża ma mniej niż trzydzieści cztery tygodnie leczone są w szpitalu.

Historia ta wydarzyła się kilka lat temu. Zakończyła się szczęśliwie. Jordan urodziła przez cesarskie cięcie, Serene również. Córka tej drugiej ma już 8 lat i rodzeństwo. Kobieta mimo tak traumatycznych przeżyć zdecydowała się  na drugą ciążę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze