Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Test podwójny

Avatar placeholder
06.10.2020 16:31
Test podwójny
Test podwójny

Test podwójny to badanie w czasie ciaży polegające na pomiarze stężenia alfa-proteiny i beta gonadotropiny kosmówkowej. To badanie krwi matki jest nieinwazyjne (wygląda jak zwykłe badanie krwi) i bezpieczne dla matki i dziecka. Pozwala określić ryzyko wystąpienia u dziecka aberracji chromosomalnych, takich jak zespół Downaczy zespół Edwarda.

spis treści

1. Co bada test podwójny?

Test podwójny to dwukrotne pobranie krwi od matki: pierwsze w 11. tygodniu ciąży, a drugie między 13. a 19. tygodniem. W badaniu mierzy się stężenie:

  • alfa-fetoproteiny,
  • beta gonadotropiny kosmówkowej.
Zobacz film: "Poronienie"

Test podwójny pozwala w przybliżeniu określić ryzyko pojawienia się u dziecka takich wad wrodzonych jak:

  • zespół Downa,
  • zespół Edwardsa,
  • rozszczep kręgosłupa,
  • wytrzewienie,
  • wrodzony zespół nerczycowy,
  • bezmózgowie,
  • rozszczep kręgosłupa,
  • inne wady cewy nerwowej.

W przypadku, jeśli wynik testu podwójnego sugeruje którąś z tych chorób, oznacza to tylko, że ryzyko wady u dziecka jest wysokie. Wynik nie daje stuprocentowej pewności co do zaburzeń u płodu. Jednak jeśli jest nieprawidłowy, zleca się dalsze badania, już bardziej inwazyjne, takie jak amniopunkcja. Nie przeprowadza się jej w przypadku, jeśli wszystkie badania są w normie i z dużym prawdopodobieństwem dziecko jest zdrowe.

To badanie jest szczególnie polecane (ale nieobowiązkowe) dla kobiet, które zaszły w ciążę po 35. roku życia (i jest dla nich także darmowe). Jeśli jego wynik jest prawidłowy, można już nie robić amniopunkcji czy innych inwazyjnych badań w ciąży. Bezpłatnie mogą go wykonać kobiety, które zaszły w ciążę po 35. roku życia oraz te, u których pojawia się ryzyko wad wrodzonych u dziecka (nieprawidłowe wyniki innych badań, takich jak USG, obciążenie genetyczne).

2. Poziom alfa-fetoproteiny w teście podwójnym

Alfa-fetoproteina jest białkiem płodowym, produkowanym przez jego wątrobę oraz zarodkowy pęcherzyk żółtkowy. U kobiety w czasie ciąży normą (czyli stanem fizjologicznym) są następujące wyniki stężeń:

  • 100 mikrogramów na litr krwi w pierwszym trymestrze ciąży,
  • 300 mikrogramów na litr krwi w drugim trymestrze ciąży,
  • 500 mikrogramów na litr krwi w drugim trymestrze ciąży,

Podniesiony poziom tego białka może świadczyć o ciąży bliźniaczej, ale także niestety o obumarciu płodu lub wadach wrodzonych, takich jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa.

Obniżony poziom alfa-fetoproteiny (o około 30 proc.) może sugerować, że u dziecka wystąpiła aberracja chromosomowa o nazwie trisomia 21, czyli zespół Downa lub zespół Edwardsa.

3. Poziom gonadotropiny kosmówkowej w teście podwójnym

Gonadotropina kosmówkowa to z kolei hormon, który jest produkowany przez zarodek i łożysko. Wykrywanie tego hormonu pozwala na rozpoznanie ciąży, a zbadanie jego stężenia może sugerować pewne nieprawidłowości ciąży.

Jeśli poziom tego hormonu jest dwukrotnie wyższy niż normalnie, sugeruje to zespół Downa. Zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18) natomiast wywołuje obniżenie poziomu gonadotropiny.

Sam test podwójny może nie dać kobiecie pewności co do zdrowia jej dziecka. Oprócz testu podwójnego można więc też zrobić badanie USG (najlepiej USG genetyczne) z oceną przezierności karkowej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze