Trwa ładowanie...

Terapia depresji – kiedy zacząć?

 Agnieszka Gotówka
24.05.2017 09:47
Terapia depresji – kiedy zacząć?
Terapia depresji – kiedy zacząć?

Leczenie depresji nie jest łatwe. Niezwykle ważne jest jednak wykonanie pierwszego kroku, który zmierzać będzie do całkowitego powrotu siły, energii i dobrego nastroju.

spis treści
Psychoterapia ma bardzo ważne znaczenie w leczeniu depresji
Psychoterapia ma bardzo ważne znaczenie w leczeniu depresji

1. Najpopularniejsze rodzaje psychoterapii

Są to: terapia psychodynamiczna – psycholog odpowiednimi metodami dąży do tego, by pacjent zmienił sposób myślenia i postrzegania świata. W trakcie terapii poszukuje się przyczyn zaburzeń psychicznych (np. negatywne wydarzenia z dzieciństwa); terapia poznawcza – psycholog bierze czynny udział w terapii, pokazując choremu sposoby rozwiązywania problemów i trudności. Robi to, by pacjent zmienił negatywne schematy myślowe; * terapia interpersonalna – ma pomóc pacjentowi odbudować relacje społeczne i wpłynąć na poprawę jego stosunków z rodziną, przyjaciółmi, grupą rówieśniczą.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

2. Terapia - zasady

Terapia może być krótkotrwała (trwa wówczas ok. roku), może również trwać wiele lat. By spotkania przyniosły efekty, należy pojawiać się w gabinecie psychologa co najmniej 2 razy w tygodniu. Warto pamiętać, że wizyty u psychologa mogą być zarówno bezpłatne (w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia) lub prywatne (prywatna praktyka psychologiczna). Psycholog w czasie rozmowy z pacjentem może zasugerować wizytę u psychiatry, który zleci odpowiednie leczenie farmakologiczne. Psycholog nie może wypisać recepty na leki przeciwdepresyjne. Objawy depresji mogą być nietypowe. W początkowym stadium choroby nie muszą być one nasilone, przebiegać mogą z epizodami lepszej kondycji psychicznej pacjenta. Nie znaczy to jednak, że depresja nie powróci, dlatego nie warto przerywać terapii w sytuacji, gdy pacjent będzie miał dobry nastrój i energię do działania.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze