Trwa ładowanie...

Szczepionki mogą być przyczyną choroby - kontrowersyjny wyrok Trybunały Sprawiedliwości UE

 Ewa Rycerz
04.12.2018 10:31
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości otwiera sądom drogę do przyznawania odszkodowań w sprawie skutków szczpień
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości otwiera sądom drogę do przyznawania odszkodowań w sprawie skutków szczpień (123RF)

To wyrok bez precedensu.Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że szczepionki mogą być uznane za przyczynę choroby. Nawet jeśli nie ma na to dowodów naukowych. Co więcej, brak tych dowodów nie uniemożliwia wypłaty odszkodowania. Sprawę opisała "Rzeczpospolita".

1. J.W. kontra koncern farmaceutyczny

Wyrok Trybunały Sprawiedliwości dotyczy wydarzeń, które swój początek miały w 1998 roku. To właśnie wtedy Francuz o inicjałach J.W. otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jej producentem była firma Sanofi Pasteur. Z akt sprawy wynika, że mężczyzna przyjął trzy dawki preparatu. Jedną w 1998, a dwie kolejne – w lipcu 1999. Już miesiąc później pojawiły się u niego różne zaburzenia. Po kolejnym roku lekarze zdiagnozowali u Francuza stwardnienie rozsiane. To choroba o podłożu neurologicznym, która zaburza funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.

SM to schorzenie przewlekłe. Powoduje zaburzenia czucia, ruchu, równowagi, widzenia. Chory odczuwa również silny ból. J.W. wskutek stwardnienia rozsianego zmarł. Było to w 2011 roku.

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"
Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciwko ospie wietrznej?
Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciwko ospie wietrznej?

Szczepienie ochronne to skuteczna metoda zapobiegania ospie wietrznej. Aby podana szczepionka była optymalnie

zobacz galerię

Jak pisze "Rzeczpospolita", 5 lat wcześniej pozwał jednak Sanofi o odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności pozaumownej za szkodę spowodowaną szczepionkami. Argumentował, że wystąpienie objawów choroby w krótkim czasie po przyjęciu dawek szczepionek stanowił domniemanie istnienia wady szczepionki. Mężczyzna sugerował, że szczepienie wręcz wywołało SM.

Przeczytaj także:

2. Wyrok

Trybunał Sprawiedliwości UE długo przyglądał się sprawie. W ogłoszonym 21 czerwca 2017 r. wyroku uznał, że sądy mogą uznać szczepionkę za przyczynę choroby.

Aby tak się jednak stało, muszą zaistnieć cztery warunki. Pierwszym jest wystąpienie choroby bezpośrednio po podaniu szczepionki, drugim - pełne zdrowie przed podaniem preparatu, trzecim - brak w rodzinie osób z podobnymi schorzeniami. Ostatnim warunkiem jest stwierdzenie znacznej liczby podobnych przypadków.

W sprawie J.W. zaistniały trzy pierwsze warunki.

Przeczytaj także:

Co ważne, wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE nie jest wyrokiem w sprawie J.W. Stanowi on wytyczne dla sądów w Unii Europejskiej, jak prowadzić podobne sprawy. Można się więc spodziewać coraz więcej pozwów o zachorowania wskutek podania szczepionki.

Sanofi Pasteur nie komentuje sprawy. Zaznacza jednak, że szczepionki przeciwko WZB typu B są bezpieczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze