Szczepionka przeciw gruźlicy

Ślad po tym szczepieniu pozostaje nam na całe życie. To jedyna szczepionka, którą wykonuje się już w pierwszej dobie życia. Wyjaśniamy, dlaczego w przypadku szczepienia na gruźlicę (bo o nim mowa) czas jest taki ważny i z jakiego powodu pozostaje po nim blizna.

W pierwszej dobie życia

Na początek poszukamy odpowiedzi na pytanie: dlaczego szczepienie przeciw gruźlicy, jako jedyne wykonuje się noworodkom już  w pierwszych godzinach życia - przecież wiele innych zakaźnych chorób jest równie groźnych, a jednak termin szczepienia przeciw nim nie jest tak pilny.

Polecane wideo:

Jak wyjaśniają neonatolodzy, małe dzieci stanowią grupę wysokiego ryzyka zachorowania na gruźlicę o ciężkim przebiegu. Może ona skutkować gruźliczym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu lub zgonem w przebiegu gruźlicy, a szczepionka podana w pierwszej dobie życia zapobiega gruźlicy pierwotnej tzn. zachorowaniu po pierwszym w życiu zetknięciu się z prątkami choroby.

Sytuacja epidemiologiczna Polski

To jednak nie jest jedyne wytłumaczenie. Problem jest bowiem bardziej złożony. Polska należy do nielicznych krajów w Europie, w których obowiązują jeszcze szczepienia przeciw gruźlicy noworodków w pierwszej dobie życia. O utrzymaniu tych szczepień decyduje sytuacja epidemiologiczna kraju. I jak łatwo można wywnioskować - sytuacja ta jest nieciekawa.

Pomimo ogólnej poprawy poziomu zachorowalności, wciąż nie spełniamy wszystkich kryteriów, które umożliwiłyby nam bezpieczną rezygnację z tego typu profilatyki. Światowa Organizacja Zdrowia, a dokładniej Komisja ds. Walki z Gruźlicą Międzynarodowej Unii Przeciwgruźliczej i Chorób Układu Oddechowego opracowała już wiele lat temu kryteria, które są wskazówką, kiedy poszczególne państwa mogą zaprzestać szczepić swoje noworodki.

Jakie są te ustalenia? Od szczepień można odstąpić, gdy zapadalność na gruźlicę płuc wynosi maksymalnie 5 na 100 tys. osób przez kolejne trzy lata.

Tymczasem zapadalność na gruźlicę w Polsce jest wciąż wyższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej  (współczynnik 12,7 na 100 tys. ludności).

W większości krajów UE ten współczynnik jest znacznie niższy, np. w Islandii wynosi 3,3 na 100 tys. mieszkańców, w Niemczech - 5,3, w Czechach – 4,8; w Grecji - 4,9; na Słowacji - 7,4. Zapadalność wyższą niż w naszym kraju mają jedynie Rumunia (85,2 na 100 tys.); Litwa (59,2); Łotwa (48,6); Bułgaria (31,1); Portugalia (25,2) i Estonia (21,6).

Jak więc widać, do momentu, kiedy będziemy mogli zrezygnować ze szczepienia w pierwszej dobie życia, sporo nam jeszcze brakuje, choć wielu ludzi wciąż sądzi, że gruźlica to choroba XIX wieku i dziś nikt już na nią nie zapada. Prawda jest jednak zupełnie inna. Wprawdzie metody leczenia są znacznie lepsze niż dawniej, jednak mimo zaawansowanych medycznych technologii to nadal choroba bardzo zakaźna i niebezpieczna.

Przyczyny i objawy gruźlicy

Przypomnijmy: gruźlicę wywołują bakterie należące do grupy mykobakteri, tzw. prątki gruźlicy. Charakterystycznymi objawami choroby są bóle w klatce piersiowej, trwający powyżej trzech tygodni kaszel, krwioplucie, a także gorączka, dreszcze, nocne poty, ubytek masy ciała, bladość, tendencja do bardzo szybkiego męczenia się. U co czwartej osoby zakażenie rozpoczyna się rozprzestrzeniać poza płucami (gruźlica pozapłucna); zwykle dochodzi do tego właśnie u dzieci.

Leczenie gruźlicy

Leczenie gruźlicy jest bardzo długie i trwa około dwóch lat: 2-3 miesiące bardzo intensywnej kuracji podstawowej i kilkanaście miesięcy podtrzymującej. Po leczeniu w szpitalu, a następnie w sanatorium, gdzie stosuje się kilka farmaceutyków równocześnie, chory jeszcze przez długi czas musi przyjmować srodki zapobiegające nawrotowi. Bardzo ważna jest regularność dostarczania leków do organizmu, gdyż jej zaniedbanie może prowadzić do gruźlicy chronicznej. Leki stosowane przy gruźlicy są często źle tolerowane przez dzieci. Dlatego tak ważna jest profilaktyka tej choroby.

Szczepienie obowiązkowe

W Polsce szczepienie przeciwko gruźlicy jest jednym ze szczepień obowiązkowych, które aplikowane są dzieciom, o ile są w dobrym stanie ogólnym, a ich masa ciała przekracza 2000 g. Wcześniaki urodzone z masą poniżej 2 kg szczepi się, gdy tylko osiągną tę wagę. Szczepionka BCG podawana jest śródskórnie w jednej dawce (nie ma dawek przypominających).

Blizna na całe życie

I teraz przechodzimy do drugiego problemu. Dlaczego po szczepieniu  zostaje blizna na całe życie?

Wstrzyknięcie wykonuje się w górną powierzchnię ramienia. Wytwarza się niewielki (kilka mm średnicy) biały bąbelek. Znika on po kilkunastu minutach. Ok. 2-3 tygodnie po szczepieniu w tym samym miejscu tworzy się grudka, na szczycie której powstaje pęcherzyk z ropną zawartością. Pęcherzyk pęka i pojawia się niewielkie owrzodzenie lub zaczerwienienie. To właśnie po nim pozostaje ślad na ramieniu.

I na koniec ważna informacja dla tych, którzy mają wątpliwości, czy szczepić niemowlęta. W Polsce przed wprowadzeniem szczepień BCG i leków przeciwprątkowych z powodu gruźlicy umierało rocznie około 1 500 dzieci. Obecnie wśród najmłodszych rejestruje się jedynie kilka zachorowań w roku.

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Gruźlica
Kalendarz szczepień dla niemowlaka i dla dziecka

Szczepienia na gruźlicę

. Szczepionka przeciw gruźlicy została wynaleziona we Francji w 1921 roku przez Alberta Calmette'a i Camille'a Guérina. Od pierwszych liter nazwisk naukowców (...) w Polsce szczepionka...

Powstrzymaj rotawirusy

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw rotawirusom?

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw rotawirusom?

Szczepienie przeciw rotawirusom Chociaż szczepionka przeciw rotawirusom nie należy do najtańszych, warto rozważyć jej zakup, ponieważ objawy infekcji rotawirusowej są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt...

Zdrowie dziecka

Kalendarz szczepień dla niemowlaka i dla dziecka

Kalendarz szczepień obowiązkowych jest szczególnie ważny dla rodziców małych dzieci. Szczepienia dla niemowlaka znacznie zmniejszają ryzyko chorób, które mogą być bardzo groźne, a najbardziej w okresie niemowlęcym i wczesnoszkolnym. Szczepienia obowiązkowe...

Szczepienia zalecane 3 - 5 lat

Szczepionka IPV

Szczepionka IPV

Szczepionka IPV to inaczej szczepionka przeciwko poliomyelitis, czyli przeciw chorobie Heinego-Medina. Choroba ta to dokładniej wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego.

Szczepienia obowiązkowe

Gruźlica nadal groźna

Gruźlica nadal groźna

w lewe ramię). Szczepienie BCG stosuje się od lat 50. XX wieku. Jej celem jest zmniejszenie liczby ciężkich przypadków gruźlicy. Szczepionki nie podaje (...) Szacuje się, że co najmniej 32 proc. ludzkości zakażonych...

Kalendarz szczepień dla niemowlaka i dla dziecka

Szczepionka przeciw tężcowi

Szczepionka przeciw tężcowi

Szczepienie na tężec to łatwa i skuteczna forma zapobiegania zachorowaniu na tę niebezpieczną chorobę. Szczepienie przeciw tężcowi należy do szczepień obowiązkowych, dlatego nie musisz za nie płacić.

Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)

Powikłania po szczepionce

się tak przy szczepionce BCG (szczepionka przeciwko gruźlicy). Zdarzają się również sytuacje, gdy pacjent ma podaną złej jakości szczepionkę (...) odczyny poszczepiennelub powikłania...

Szczepienia dodatkowe

Szczepionka przeciw ospie

Szczepionka przeciw ospie

Ospa wietrzna to choroba, którą przechodzi człowiek najczęściej w wieku dziecięcym. Nie jest to jednak regułą. Chociaż nie jest to bardzo groźna choroba, warto jednak zaszczepić się na nią.

Szczepienia dzieci - charakterystyka, ważne szczepionki

Szczepienia obowiązkowe

w pierwszym roku życia, które są bezpłatne, należą takie szczepienia, jak szczepienia przeciw gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy (...) . Należą do nich: szczepionka przeciw...