Przejdź na WP

Syrop na mokry kaszel dla dziecka

Działanie syropu na kaszel mokry polega na rozrzedzeniu wydzieliny, ułatwieniu odkrztuszania i oczyszczeniu dróg oddechowych. Mokry kaszel jest bardzo uciążliwy, zwłaszcza dla dzieci. Jest on jednak w pewien sposób pożyteczny – dzięki niemu usuwana jest wydzielina, która spływa po tylnej ścianie gardła do tchawicy z nosa i zatok przynosowych.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Syrop znacznie przyśpiesza leczenie kaszlu
Syrop znacznie przyśpiesza leczenie kaszlu (123RF)

W przypadku kaszlu mokrego można zaobserwować, że jest on wynikiem spływającej wydzieliny. Towarzyszy mu często katar. Syropy na kaszel mokry mają w swoim składzie saponiny, np. z wyciągu pierwiosnka lekarskiego, babki lancetowatej oraz bluszczu pospolitego. Są to leki ziołowe, które często radzą sobie z mokrym kaszlem u dzieci.

Do leczenia należy również włączyć krople do nosa dla dzieci, by usunąć katar – przyczynę meczącego kaszlu. W niektórych sytuacjach kaszel jest na tyle uciążliwy i oporny na działanie łagodnych leków, że konieczne jest zastosowanie silniejszych specyfików. Kaszel mokry leczy się ambroksolem, bromheksyną, karbocysteiną, acetylocysteiną, gwajafenezyną, które to substancje rozrzedzają wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Ich działanie mukolityczne polega na ułatwieniu przesuwania wydzieliny podczas kaszlu, a działanie sekretolityczne – jakie przypisuje się niektórym lekom na kaszel mokry – na pobudzeniu wydzielania płynnego śluzu w oskrzelach.

Jak pokonać kaszel u dziecka?
Jak pokonać kaszel u dziecka? [10 zdjęć]

Przyczyną kaszlu z flegmą jest zazwyczaj przeziębienie. W niektórych przypadkach kaszel może być pierwszym...

zobacz galerię

W przypadku syropów (jak również leków w formie tabletek), których zadaniem jest ułatwienie odkrztuszania, należy pamiętać, by nie przyjmować ich po godzinie 17.00. Warto też zadbać o zwiększoną ilość przyjmowanych płynów (odpowiedni będzie np. sok z malin).

Musisz to wiedzieć

Walkę z kaszlem ułatwi odpowiednia temperatura w mieszkaniu oraz nawilżone powietrze. Należy również pamiętać o częstym wietrzeniu pokoi, zwłaszcza przed snem. Jeśli zaś mokry kaszel nie ustaje, należy zgłosić się do lekarza. Może to być objaw zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.