Trwa ładowanie...

Syndrom policystycznych jajników zwiększa ryzyko autyzmu

 Ewa Rycerz
10.12.2015 14:56
Syndrom policystycznych jajników zwiększa ryzyko autyzmu
Syndrom policystycznych jajników zwiększa ryzyko autyzmu (Źródło: 123rf)

Dzieci kobiet, które chorują na zespół policystycznych jajników (PCOS), są bardziej narażone na autyzm – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Szwecji.

Zespół policystycznych jajników objawia się wysokim poziomem hormonów LH produkowanych przez przysadkę mózgową i zachwianymi proporcjami hormonów LH-FSH. Prowadzi to do zwiększonej liczby niedojrzałych pęcherzyków Graafa w jajnikach i braku możliwości zapłodnienia lub trudności z nim związanych. Jednocześnie wzrasta poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych.

Zaburzenie to dotyka już 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym na całym świecie. W Polsce szacuje się, że może to być 12 proc. kobiet, z których aż 40 proc. cierpi na niepłodność.

Schorzenie to pod lupę wzięli naukowcy z Wydziału Nauk nad Zdrowiem Publicznym w Instytucie Karolinska w Szwecji. Dowiedli, że PCOS u matki ma wiele wspólnego z rozwojem autyzmu u dziecka. To pierwsze takie badania.

Zobacz film: "Diagnozowanie autyzmu"

Dr Kyriaki Kosidou przeanalizował z zespołem kartoteki medyczne dzieci w wieku od 4 do 17 lat urodzonych w Szwecji pomiędzy 1984 a 2007 rokiem.

Okazuje się, że chociaż dokładne przyczyny autyzmu nadal pozostają niejasne, może być on powiązany z narażaniem dziecka na ekspozycję na zbyt dużą ilość androgenów we wczesnym okresie płodowym.

 

Androgeny (m.in. testosteron i androstendion) określane są mianem hormonów męskich, chociaż posiadają je również kobiety. Ich główną rolą jest „tworzenie” cech męskich i to właśnie mężczyźni wytwarzają te substancje w większych ilościach. Odpowiadają także za rozwój mózgu.

 

U kobiet z PCOS produkcja hormonów męskich wzrasta, a to wpływa negatywnie na funkcjonowanie jajników.

Według wyników badań szwedzkich naukowców dzieci matek, u których podczas ciąży zdiagnozowano zespół policystycznych jajników były aż o 59 proc. bardziej narażone na rozwój autyzmu w porównaniu do dzieci matek zdrowych. Dodatkowym obciążeniem była także otyłość. Zdaniem badaczy kobiety otyłe i z PCOS mają jeszcze wyższy poziom androgenów.

Choć według niektórych informacji na autyzm częściej cierpią chłopcy niż dziewczynki, badania dr Kosidou nie zidentyfikowały różnic płciowych w przypadku tych zachorowań wśród dzieci matek z PCOS.

Warto również podkreślić, że autyzm i zespół policystycznych jajników mogą mieć wspólne podłoże genetyczne, a ich nagromadzenie może być również wynikiem problemów metabolicznych, które pojawiają się u kobiet z PCOS.

– Aby potwierdzić ustalenia, potrzebujemy jeszcze wielu specyficznych badań – mówi Renee Gardner z Wydziału Nauk o Zdrowiu Publicznym w Instytucie Karolinska. Dodaje też, że jest jeszcze za wcześnie, by formułować zalecenia kliniczne dla kobiet z zespołem policystycznych jajników.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze