Stres a płodność

Stres przeszkadza płodności – często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jeśli pojawiają się problemy z poczęciem dziecka, to zwykle kobieta pierwsza idzie się przebadać, bo to ją najczęściej obarcza się winą za brak potomstwa. Okazuje się jednak, że problemy z płodnością spowodowane stresem dotykają tak samo kobiety, jak i mężczyzn. Stres i płodność – czy ma to jakiś związek? Naturalnie. Para bardzo pragnie dziecka, mijają kolejne miesiące starań, a tu nic... Jeśli u kobiety nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości w badaniach, ma ona prawidłowe cykle i występuje owulacja, być może za niepowodzenia w staraniach o dzidziusia odpowiada mężczyzna...

Polecane wideo:

Jak stres wpływa na płodność mężczyzn?

Stres – codzienny, wyniszczający towarzysz ludzkiego życia. Często zdarza się, że nie potrafimy nad nim zapanować. Gdy stres wymyka się spod kontroli, może czynić w organizmie wielkie spustoszenie. Spocone dłonie, przyspieszone bicie serca, gęsia skórka, to tylko niektóre objawy towarzyszące silnym emocjom i zdenerwowaniu.

Stres a płodność męska

Stres dotyczy każdego człowieka, bez względu na płeć czy wiek. Postęp cywilizacji, szybkie tempo życia, pogoń za dorobkiem sprzyjają sytuacjom stresowym. Zwłaszcza mężczyźni mają skłonności do popadania w wir pracy, co skutkuje nadmiernym przeciążeniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Utrwalona w kulturze funkcja żywiciela rodziny zmusza mężczyznę do ciągłego zabiegania o polepszanie jej warunków bytowo-ekonomicznych. Czasem jednak panowie przekraczają granicę zdrowego rozsądku. Oczywiście, o rodzinę należy dbać, ale nie wolno tego mylić z ślepą pogonią za karierą zawodową, stawianiem sobie wygórowanych wyzwań i brakiem czasu na odprężenie. Takie postępowanie ma negatywne konsekwencje dla zdrowia, w tym także dla płodności. Długotrwały stres może zaburzać procesy fizjologiczne organizmu, co skutkuje m.in. bólami głowy, tikami nerwowymi, drżeniem kończyn, podwyższonym tętnem, nadmierną potliwością ciała, suchością w ustach, rozdrażnieniem i trudnościami z koncentracją.

Jeśli chodzi o niepłodność męską warunkowaną stresem, ma ona najczęściej charakter psychogenny i można ją wyleczyć. Stres wpływa na jakość produkowanego przez mężczyznę nasienia. Ilość plemników w nasieniu pod wpływem stresu może ulec znacznemu zmniejszeniu, a ponadto, plemniki mogą być mniej ruchliwe i mieć krótszy czas przeżycia. Zła jakość nasienia uniemożliwia zapłodnienie partnerki i rodzi problemy w staraniach o dziecko. Nieudane próby skutkować mogą problemami w związku, kłótniami i wywoływać jeszcze silniejszy stres. Silne napięcie emocjonalne w kolejnych kontaktach seksualnych z partnerką może również powodować problemy z erekcją, co uniemożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Może to powodować zahamowania seksualne – mężczyzna w obawie przed kolejnym niepowodzeniem będzie unikał seksu.

Stres a płodność męska

Niepłodność męską często wywołuje nadmierny stres. Plemniki stają się wówczas mniej ruchliwe a ich ilość ulega znacznemu zmniejszeniu.

Jak sobie radzić, gdy partner ma problemy z płodnością?

Przede wszystkim, jeśli problemy z płodnością wynikają ze stresu i nadmiernego przeciążenia pracą, należy udać się do lekarza i dać sobie czas na relaks. Najlepiej wyjechać gdzieś na urlop i stronić od sytuacji stresowych. Ważna jest tolerancja i cierpliwość partnerki. Nie naciskaj na męża w kontaktach seksualnych. Zbyt duża presja w staraniach o dziecko nie sprzyja intymnym zbliżeniom i też może odpowiadać za niemożność zajścia kobiety w ciążę. Czasem lepiej odpuścić, ochłonąć – niech emocje opadną, a wy cieszcie się po prostu z bycia ze sobą razem. Czasem właśnie takie podejście jest najlepsze i kończy się upragnionym poczęciem.

Jak przekonać męża, by wybrał się do lekarza? Wszystko zależy od tego, jak mu się to przekaże. Przede wszystkim należy znaleźć taki sposób, który nie godziłby w jego męskość. Mężczyzna może czuć się mniej wartościowy, gdy okazuje się, że to z jego powodu starania o dziecko kończą się fiaskiem. Czuje się beznadziejnie i może myśleć, że do niczego się nie nadaje – ponieważ nie potrafi nawet spłodzić potomstwa. Negatywny obraz siebie tylko pogłębia frustrację, smutek i wzajemne ochłodzenie relacji w stosunkach małżeńskich. Może też grozić stanami depresyjnymi.

Taki mechanizm to samonakręcająca się spirala, która prowadzi na coraz wyższe piętra lęku, stresu i obciążenia psychicznego. Jeśli każdy miesiąc jest coraz gorszy, konieczna może być pomoc psychologa i psychoterapia pary. W przypadku niepłodności warunkowanej stresem ważna jest samoakceptacja. Należy pogodzić się z tym, że w danej chwili organizm nie funkcjonuje tak jak należy. Czasami stres może wynikać z nieuświadomionej niechęci mężczyzny do posiadania dziecka i wiązać się z obawą sprostania obowiązkom ojca i głowy rodziny. Powrót do normalności często skutkuje sukcesem w staraniach o dzidziusia.

Przekazanie partnerowi informacji o konieczności przeprowadzenia badań zależy od wzajemnej akceptacji, sposobu komunikowania się i intymnych relacji partnerskich. Ważne jest to, czy partnerzy ze sobą w ogóle rozmawiają, czy mówią sobie o swoich obawach, lękach i uczuciach. Jeśli między nimi brak więzi i zrozumienia, trudniej jest przejść przez czas problemów z płodnością. Czasami związki nie wytrzymują takiej próby i rozpadają się.

Jak minimalizować stres?

W celu zmniejszenia silnego, przewlekłego napięcia emocjonalnego, nieodzowne jest:

  • zapewnienie sobie odpowiedniego czasu na odpoczynek i relaks,
  • unikanie sytuacji stresowych,
  • nieprzenoszenie problemów z pracy z domu,
  • pozytywne myślenie,
  • stosowanie środków podnoszących odporność układu nerwowego, m.in. zawierających witaminy z grupy B, witaminę C oraz magnez.

Należy pamiętać, że stres tak samo jak u mężczyzn, negatywnie oddziałuje również na płodność u kobiet. Przede wszystkim prowadzi do rozchwiania równowagi hormonalnej, skutkując zaburzeniami cyklu, problemami z miesiączkowaniem, zahamowaniem owulacji, obniżeniem poziomu progesteronu potrzebnego do zagnieżdżenia się zarodka oraz zagęszczeniem śluzu, w którym nie są zdolne przeżyć plemniki. W ciągu ostatnich lat wzrosła liczba par mających problem z poczęciem dziecka. Problem niepłodności dotyczy już nawet co piątej pary w Polsce, a jego główną przyczyną jest właśnie stres. Jeśli nie zwolnimy tempa życia, problem będzie się jeszcze bardziej pogłębiał.

Joanna Krocz

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Pęcherzyk

alexia0806 • ostatni post 4 godziny temu

5
Artykuły Styl życia a niepłodność
Styl życia a niepłodność

Palenie tytoniu

Palenie tytoniu

. Okazuje się jednak, że tempo i styl życia prowadzony w obecnych czasach mają niebagatelny wpływ na mężczyzn i to również z ich powodu para może mieć (...) , trzeba nie tylko przeprowadzić odpowiednie badania lekarskie...

Styl życia a niepłodność

Dieta a płodność

Dieta a płodność - ten związek jest nierozerwalny. Okazuje się, że to, co jemy, ma niebagatelne znaczenie dla płodności. Może jej sprzyjać (...) jak. Stołowanie się w barach szybkiej obsługi, częste spożywanie fast foodów i żywności...

Niepłodność

Stres a płodność męska

Stres a płodność męska

Niepłodność męską często wywołuje nadmierny stres. Plemniki stają się wówczas mniej ruchliwe a ich ilość ulega znacznemu zmniejszeniu.

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Okres po porodzie

Okres po porodzie

Aby monitorować swoją płodność po porodzie, można zdecydować się na obserwację śluzu szyjkowego i temperatury ciała.

Metody ułatwiające poczęcie

Wyznaczanie dni płodnych - video

Wyznaczanie dni płodnych - video Odtwórz wideo

Obliczanie dni płodnych ułatwia staranie się o dziecko i zajście w ciążę. Aby wyznaczyć prawidłowo płodność kobiety, należy wykonać test owulacyjny (...) lub obserwować cały cykl. Dni płodne występują w fazie owulacji. U pań, które...

Niemowlę

Proste zmiany stylu życia, które poprawią twoją płodność

Proste zmiany stylu życia, które poprawią twoją płodność

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele czynników wpływa na naszą płodność. Dokonując drobnych zmian w prowadzonym trybie życia, możemy sprawić (...) , zapewniająca wszystkie potrzebne składniki odżywcze, i regularna aktywność fizyczna...

Decyzja o ciąży

Mity dotyczące płodności obalone!

Mity dotyczące płodności obalone!

W dzisiejszych czasach płodność u kobiet jest wydłużona w czasie Nasz wiek biologiczny znacząco się wydłużył w obecnych czasach. Co więcej, kobiety (...) tego wieku są one bliskie zeru. Płodność u kobiet - kiedy jest...

Niemowlę

Najczęstsze przyczyny poronień

Najczęstsze przyczyny poronień

genetyczny ulega zmianom pod wpływem naturalnych procesów, jak i niekorzystnych czynników zewnętrznych, m.in. jedzenia, powietrza, stresu czy używek (...) We współczesnym świecie wiele kobiet zachodzi w ciążę w późnym wieku. Na pierwsze...

Metody ułatwiające poczęcie

Jak poprawić jakość spermy?

, ruchliwość plemników, ilość spermy na wytrysk, ilość plemników w ejakulacie. Inne sposoby na płodność Stres i siedzący tryb życia obniżają jakość spermy (...) i tym samym pogarszają męską płodność....