Srebro koloidalne – czy wróci do łask?

Kilka lat temu przeżywał swój renesans. Stosowano go w czasie przeziębień i infekcji. Buteleczkę ze srebrem koloidalnym w swoich domowych apteczkach miało wiele rodzin. Używano go zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, stosując u dorosłych i dzieci. Do dzisiaj wielu naturalistów jest zdania, że to lek dobry na wszystko. Czy faktycznie tak jest?

Zanim upowszechniono antybiotyki

Srebro koloidalne znane jest od wieków. Już w starożytności uznawane było za pogromcę wirusów i bakterii. Stosowano je powszechnie, zanim upowszechniono antybiotyki. Bezsprzecznie bowiem srebro koloidalne niszczy bakterie, jak również wirusy i grzyby. Lekarze zalecali sięganie po nie w przypadku całego wachlarza dolegliwości.

Polecane wideo:

Srebro koloidalne może okazać się skuteczne w terapii:

Jego miejscowe zastosowanie łagodzi ponadto podrażnienia wywołane przez ukąszenia owadów.

Co to jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne przez specjalistów bywa również określane terminami kolargol lub srebro koloidowe. Jest to surowiec farmaceutyczny, którego używa się w farmacji do produkcji leków. To nic innego jak połączenie srebra z białkiem lub żelatyną.

W aptekach kupić można kolargol jonowy i niejonowy. Ten pierwszy preparat charakteryzuje się żółtą barwą, która zmienia się pod wpływem działania światła słonecznego. Jest chemicznie aktywny – jony srebra wchodzą w reakcje chemiczne, w wyniku czego powstaje azotan srebra, substancja silnie trująca.

Stosowanie srebra koloidalnego jonowego może spowodować poważne problemy ze zdrowiem. Jego działanie lecznicze jest przy tym znikome. Jeśli preparat ten spożywany jest w dużych ilościach, wówczas powoduje argyrię.

Działaniem prozdrowotnym wyróżnia się natomiast srebro koloidalne niejonowe, z którego stosowaniem również nie wolno przesadzać. Jeśli chcemy podawać je dzieciom, zwłaszcza doustnie, koniecznie trzeba skonsultować się z pediatrą.

Specjaliści zalecają używanie srebra koloidalnego zewnętrznie. Preparat ten jest składnikiem wielu maści stosowanych w okulistyce i dermatologii.

Srebrzyca

Gdy w organizmie kumulują się duże ilości srebra, wówczas dochodzi do rozwoju choroby zwanej srebrzycą (argyrią). Jej pierwsze objawy pojawiają się stosunkowo późno, bo około roku przy regularnym stosowaniu srebra koloidalnego (jonowego).

Symptomem choroby jest niebieskie zabarwienie przy linii dziąseł. Gdy srebrzyca postępuje, skóra i paznokcie pacjenta barwią się na niebisko (jest to zmiana nieodwracalna).

W przypadku długotrwałego przyjmowania kropli do oczu z dodatkiem srebra, zabarwieniu ulegają gałki oczne, co wynika z gromadzenia się tego pierwiastka w rogówce i torebce przedniej soczewki.

W skrajnych przypadkach dochodzi do zabarwienia na niebiesko moczu, kału, a nawet śliny. Chorobie sprzyja ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczneSrebrzycę powodować może każdy związek srebra.

Jak przekonują zwolennicy naturalnych metod leczenia, srebro koloidalne spożywane w umiarkowanych ilościach przynieść może wiele pożytku. Należy do preparatu tego podchodzić jednak w sposób rozważny i z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Można go ponadto stosować w innych celach, choćby do likwidacji roztoczy kurzu domowego lub w czasie prania i prasowania dziecięcych ubranek (preparat ten skutecznie je zdezynfekuje).

Srebro koloidalne nieustannie budzi kontrowersje. Z uwagą przyglądają mu się producenci leków, pochylają się nad nim naukowcy. Nie jest to jednak panaceum na wszystkie dolegliwości i schorzenia. Przed zastosowaniem kolargolu należy mieć na uwadze jego wpływ na organizm, zwłaszcza dziecka, zdając sobie przy tym sprawę z możliwości wystąpienia skutków ubocznych.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dziecięce choroby
Dziecięce choroby

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci

Podrażnienia skóry wywołane kremem przeciwsłonecznym Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki w nich zawarte mogą powodować problemy, jeśli dziecko ma wrażliwą skórę. Wybieraj te produkty, które nie...

Dziecięce choroby

Niezawodne sposoby, aby zapewnić dziecku ciepło

Niezawodne sposoby, aby zapewnić dziecku ciepło

Ogrzej dziecko Niezależnie od pory roku i pogody twoje dziecko wymaga opieki i pielęgnacji. Jednak w okresie jesienno-zimowym wielu rodziców popada w skrajności, starając się za wszelką cenę uchronić malucha przed przemarznięciem, grypą i przeziębieniami....

Dziecięce choroby

Preparat Latopic

Preparat Latopic

Probiotyk Latopic zawiera trzy szczepy bakterii, które są bezpieczne dla polskiej populacji. Latopic jest pierwszym krokiem w alergii pokarmowej

Dziecięce choroby

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba

Znaczenie bólu Ból jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu, że dzieje się coś nieprawidłowego. W przypadku wystąpienia silnej bolesności zęba konieczna jest wizyta u stomatologa, który zasugeruje ewentualne leczenie przyczyny odpowiedzialnej za wywołanie...