Trwa ładowanie...

Spuchnięte nogi w ciąży

Avatar placeholder
10.05.2021 22:16
Spuchnięte nogi w ciąży
Spuchnięte nogi w ciąży (GettyImages)

Spuchnięte nogi w ciąży, a także obrzęki dłoni, stóp i twarzy, pojawiają się u większości kobiet w którymś momencie ciąży. Jest to całkowicie normalny objaw zatrzymywania wody w tkankach. Pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, czyli wtedy, kiedy brzuszek waży już sporo, a więc obciążenie organizmu jest duże. Pomóc przy tej dolegliwości może drobna zmiana diety i stylu życia.

spis treści

1. Skąd się bierze opuchlizna nóg w czasie ciąży?

Opuchlizna nóg w ciąży to normalny objaw zatrzymywania wody w organizmie w czasie ciąży. Nadmiar wody gromadzi się w tkankach nóg, a także dłoni i stóp, rzadziej twarzy.

Rosnący brzuch dodatkowo uciska żyły (a przede wszystkim żyłę główną) transportujące krew z nóg z powrotem do serca. Spowalnia to przepływ krwi z kończyn.

Zobacz film: "Jak uniknąć żylaków?"

Opuchnięcie nóg w ciąży pojawia się zwykle w trzecim trymestrze, kiedy brzuszek jest już duży, a ciężar, jaki musi dźwigać przyszła mama, dość silnie obciążający.

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych
9 najczęstszych dolegliwości ciążowych [10 zdjęć]

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych

zobacz galerię

Opuchlizna i ból nóg w czasie ciąży pogarsza się wieczorami, jest także bardziej dokuczliwy w lecie. Problemy tego typu skończą się dość szybko po porodzie, ale nie trzeba cierpieć w milczeniu. Można poradzić sobie z nawet najbardziej uciążliwą opuchlizną nóg.

2. Jak sobie radzić z opuchlizną nóg w czasie ciąży?

Najważniejsze to odpoczynek, dawanie wytchnienia stopom i nogom. Odpoczynek jest szczególnie potrzebny, jeśli kobieta spędza większą część dnia na nogach lub temperatura powietrza jest wysoka.

Uczucie napuchnięcia powinno przejść po dobrze przespanej nocy lub kilku godzinach odpoczynku w pozycji leżącej, z nogami położonymi wyżej niż serce. Nie krzyżujemy nóg i nie zakładamy nogi na nogę, gdyż pogorszy to jeszcze bardziej krążenie krwi w kończynach.

Najlepsza pozycja do spania to leżenie na lewym boku. Zmniejszy to ucisk na żyłę główną. Odpoczywać także warto na lewym boku.

Uczucie, że pojawiła się opuchlizna na stopach w czasie ciąży, to nie tylko dyskomfort. Wiele kobiet nie mieści się w swoje dotychczasowe buty. Dobrze jest zainwestować więc w nieuciskające, miękkie, wygodne i niskie buty.

Dodatkowe obciążanie uciskającymi butami lub wysokimi szpilkami na pewno nie wpłynie korzystnie na kondycję stóp i całych nóg. Bardzo ważne są także dobrze dobrane skarpetki, tak, aby nie uciskały nogi w żadnym miejscu.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego wrażenia napuchnięcia, trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości wody dziennie. Kobieta w ciąży potrzebuje co najmniej dwóch litrów wody na dzień.

Woda pomoże wypłukać niepotrzebne produkty przemiany materii, które mogą powodować puchnięcie. Puchnięcie nóg w czasie ciąży może się wiązać także z dietą, a konkretnie z zawartością soli w diecie. Problemy mogą się pojawić zarówno przy nadmiarze soli, jak i jej niedoborze. Starajmy się znaleźć złoty środek.

Aktywność fizyczna w wodzie, oprócz tego, że wpływa korzystnie na kondycję i samopoczucie kobiety w ciąży, może także zniwelować opuchnięte kostki i stopy. Pomaga także zwykłe rozciąganie nóg, szczególnie w kostkach, czyli tam, gdzie najczęściej pojawia się opuchlizna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze