Trwa ładowanie...

Spuchnięte nogi w ciąży

Spuchnięte nogi w ciąży, a także obrzęki dłoni, stóp i twarzy, pojawiają się u większości kobiet w którymś momencie ciąży. Jest to całkowicie normalny objaw zatrzymywania wody w tkankach. Pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, czyli wtedy, kiedy brzuszek waży już sporo, a więc obciążenie organizmu jest duże. Pomóc przy tej dolegliwości może drobna zmiana diety i stylu życia.

Zobacz film: "Jak uniknąć żylaków?"

Obrzęki nóg w ciąży
Obrzęki nóg w ciąży [2 zdjęcia]

Obrzęki nóg w ciąży to typowe dolegliwości, ale jeśli tylko masz silny i nagły obrzęk rąk, twarzy i powiek,...

zobacz galerię
spis treści

1. Skąd się bierze opuchlizna nóg w czasie ciąży?

Opuchlizna nóg w ciąży to normalny objaw zatrzymywania wody w organizmie w czasie ciąży. Nadmiar wody gromadzi się w tkankach nóg, a także dłoni i stóp, rzadziej twarzy. Rosnący brzuch dodatkowo uciska żyły (a przede wszystkim żyłę główną) transportujące krew z nóg z powrotem do serca. Spowalnia to przepływ krwi z kończyn. Opuchnięcie nóg w ciąży pojawia się zwykle w trzecim trymestrze, kiedy brzuszek jest już duży, a ciężar, jaki musi dźwigać przyszła mama, dość silnie obciążający. Opuchlizna i ból nóg w czasie ciąży pogarsza się wieczorami, jest także bardziej dokuczliwy w lecie. Problemy tego typu skończą się dość szybko po porodzie, ale nie trzeba cierpieć w milczeniu. Można poradzić sobie z nawet najbardziej uciążliwą opuchlizną nóg.

2. Jak sobie radzić z opuchlizną nóg w czasie ciąży?

Najważniejsze to odpoczynek, dawanie wytchnienia stopom i nogom. Odpoczynek jest szczególnie potrzebny, jeśli kobieta spędza większą część dnia na nogach lub temperatura powietrza jest wysoka. Uczucie napuchnięcia powinno przejść po dobrze przespanej nocy lub kilku godzinach odpoczynku w pozycji leżącej, z nogami położonymi wyżej niż serce. Nie krzyżujemy nóg i nie zakładamy nogi na nogę, gdyż pogorszy to jeszcze bardziej krążenie krwi w kończynach. Najlepsza pozycja do spania to leżenie na lewym boku. Zmniejszy to ucisk na żyłę główną. Odpoczywać także warto na lewym boku.

Strona 1/2

Czytaj dalej >>

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.