Trwa ładowanie...

Sprawdź, kiedy masz owulację

Avatar placeholder
17.05.2017 00:41
Sprawdź, kiedy masz owulację
Sprawdź, kiedy masz owulację

Znajomość cyklu miesiączkowego ułatwi wyznaczenie dni płodnych – owulacji – a także tego, kiedy może dojść do kolejnego krwawienia miesiączkowego. Pozwoli to także zrozumieć własne ciało i umożliwi zrozumienie emocji, które pojawiają się w czasie zwiększonego stężenia hormonów we krwi kobiety.

spis treści

1. Długość i fazy cyklu miesiączkowego

Cykl miesiączkowy może trwać od 25 do 35 dni. Jeżeli cykl jest krótszy lub znacznie dłuższy, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Zadaniem cyklu miesiączkowego jest przygotowanie organizmu kobiety do ciąży. Pierwszym dniem cyklu jest dzień, w którym rozpoczyna się krwawienie. Poszczególne fazy cyklu są zależne od oddziaływania na siebie hormonów. Najważniejsze są hormony wydzielane przez podwzgórze – FSH i LH. Odpowiadają za stężenie hormonów w jajnikach – estrogenu i progesteronu. Hormon LH odpowiada za pobudzenie owulacji, czyli możliwości zapłodnienia komórki jajowej. Jakie są poszczególne fazy cyklu miesiączkowego? Kiedy dochodzi do owulacji?

Cykl miesiączkowy może trwać od 25 do 35 dni
Cykl miesiączkowy może trwać od 25 do 35 dni (123RF)

2. Faza estrogenowa

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Podczas tej fazy hormon podwzgórza FSH pobudza wydzielanie estrogenu w jajnikach. Zwiększa się jego stężenie we krwi i błona śluzowa macicy zostaje odbudowana. Szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Towarzyszący temu śluz jest ciągliwy i przejrzysty. W jajniku dojrzewa pęcherzyk jajnikowy z największą ilością estrogenu – pęcherzyk Graffa. Zawiera on jedną komórkę jajową.

3. Faza owulacji

Kolejną fazą jest jajeczkowanie, które inaczej można nazwać fazą owulacji. Dochodzi do niej około 14 dni przed miesiączką. Podczas tej fazy hormon podwzgórza LH zaczyna pobudzać wydzielanie progesteronu w jajnikach. Komórka jajowa uwalnia się z pęcherzyka Graffa i zmierza jajowodem do macicy.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

4. Faza progesteronowa

Podczas najwyższego stężenia progesteronu we krwi, gruczoły błony śluzowej się rozwijają, śluz staje się bardziej gęsty, a wydzielina jest wzbogacona w substancje odżywcze. Wszystko to sprawia, że macica jest gotowa do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli komórka jajowa nie zostaje zapłodniona, po około dobie obumiera.

Musisz to wiedzieć

5. Faza menstruacyjna

Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia i komórka jajowa obumiera, poziom hormonów się obniża. Następną fazą jest faza menstruacyjna, czyli krwawienia. To swego rodzaju oczyszczenie macicy ze środowiska, które zostało w niej przygotowane do przyjęcia zapłodnionej komórki. Błona śluzowa się łuszczy i wraz z krwią opuszcza organizm, poprzez szyjkę macicy i pochwę. Krwawieniu w pierwszych dniach towarzyszy ból w dole brzucha i ból pleców. Rozpoczyna się pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze