Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów podczas podawania leków dzieciom

 Agnieszka Gotówka
16.03.2018 12:43
podawanie leków
podawanie leków (123rf)

Wybór odpowiedniego leku to połowa sukcesu. Niezwykle ważne jest również jego właściwe podanie. Jakich błędów trzeba się wystrzegać? O czym należy pamiętać i na co zwracać uwagę?

Gdy dziecko choruje, robimy wszystko, by zahamować postęp infekcji i wyeliminować jej dokuczliwe objawy. Zdarza się, że podawane przez nas leki nie działają. Dlaczego? Jak się okazuje, wielu dorosłych popełnia błędy w dawkowaniu. Nie sprawdzamy też, czy preparat na pewno nie jest po terminie ważności. Musimy w takich sytuacjach liczyć się z tym, że lek nie będzie skuteczny.

1. Dawkowanie leków

Leki powinno podawać się z aptekarską precyzją. Chodzi tu zarówno o uzyskanie odpowiedniego działania preparatu, jak i o bezpieczeństwo. Dzieciom leki należy podawać w dawce po przeliczeniu na kilogram masy ciała.

Najmłodszym dzieciom najłatwiej jest podać preparat w postaci płynnej zawiesiny za pomocą dozownika dołączonego do opakowania. Dla dzieci starszych mamy wybór spośród: zawiesin dozowanych łyżeczką, kapsułek, tabletek, a także wprowadzonego niedawno do Polski formatu elastycznych kapsułek do żucia. Ta ostatnia, atrakcyjna dla dzieci forma przypominająca żelki, minimalizuje ryzyko zaksztuszenia się, w przeciwieństwie do tabletki.

Najlepiej jest mieć pod ręką leki, które podaje się w małych dawkach (tzw. forte), zwłaszcza jeśli nasza pociecha nie przepada za smakiem lekarstw. Wtedy w mniejszej ilość leku znajduje się odpowiednie stężenie substancji czynnej. W przypadku tak skondensowanych preparatów dziecko zdecydowanie łatwiej przyjmie całą dawkę, jednak należy pamiętać, że istnieje równocześnie większe ryzyko przedawkowania.

W niektórych sytuacjach rodzice decydują się wymieszać lek z wodą, sokiem lub jogurtem. Jeżeli w ulotce nie znajdziemy wyraźnego wskazania, aby tak postąpić, nie należy tego robić. Substancja lecznicza zawarta w preparacie może wejść w interakcję ze składnikami napoju, zwiększając lub minimalizując efekt terapeutyczny. Oznacza to, że lek może okazać się nieskuteczny lub, przeciwnie, zadziałać zbyt mocno. Oba rozwiązania nie są wskazane, zwłaszcza kiedy leczymy dzieci.

2. Jak prawidłowo przechowywać leki?

Bardzo ważną kwestią jest przechowywanie leków. Najczęściej trzymamy je w kuchni bądź łazience. To duży błąd. Są to najcieplejsze miejsca w mieszkaniu, a dodatkowo panuje w nich wysoka wilgotność. Nie działa to korzystnie na leki. Wysokie temperatury oraz promienie słoneczne osłabiają ich skuteczność.

Domową apteczkę najlepiej jest przechowywać w szafie w przedpokoju, w zacienionym miejscu oraz na takiej wysokości, by dziecko nie miało do niej dostępu.

Regularnie sprawdzajmy również datę ważności leku. Po jej upływie preparatu nie wolno podawać. Jego pozostałość należy wyrzucić do specjalnego pojemnika znajdującego się w każdej aptece. W niektórych przypadkach producent podaje również czas, jaki może upłynąć od otwarcia opakowania do ostatniego podania leku (głównie w zawiesinach). Warto więc zapisywać ją, by uniknąć pomyłki. Wszystkie informacje na temat dawkowania oraz przechowywania znajdują się w ulotce. Przed podaniem preparatu warto więc ją przeczytać.

123rf
123rf

3. Leki bezpieczne dla dzieci

Dla rodziców bardzo ważne jest, by lek był nie tylko skuteczny i działał szybko, ale też by był bezpieczny. W przypadku środków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych do wyboru jest paracetamol oraz ibuprofen (ten działa też przeciwzapalnie). Dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać kwasu acetylosalicylowego.

Przed okresem jesienno-zimowym, kiedy to liczba infekcji jest największa, warto upewnić się, czy nasza apteczka jest odpowiednio wyposażona. Nie powinno w niej zabraknąć leku przeciwgorączkowego i przeciwzapalnego. Jeśli jesteśmy rodzicami więcej niż jednej pociechy, kupmy duże opakowanie – zwłaszcza, jeśli chcemy uniknąć nocnych wycieczek po aptekach całodobowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze