Sposoby na mdłości w ciąży

Sposoby na mdłości w ciąży muszą być przede wszystkim sposobami naturalnymi oraz bezpiecznymi dla dziecka. Należy pamiętać, że nie każda naturalna metoda na zmniejszenie mdłości jest bezpieczna dla płodu. Najbezpieczniej jest skonsultować wybór sposobów na mdłości ciążowe ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Sposoby na mdłości i wymioty w ciąży

Mdłości to dolegliwość ciążowa obecna u 50-90 proc. kobiet ciężarnych. Nie jest to powód do niepokoju. Mdłości i wymioty pojawiają się szczególnie rano i zwykle przechodzą pod koniec pierwszego trymestru ciąży. U niektórych kobiet niestety trwają dłużej: niekiedy nawet do piątego miesiąca ciąży.

Polecane wideo:

Tradycyjnie zaleca się pewne zmiany w diecie i sposobie spożywania posiłków. Dobrze jest rozdzielać pokarmy stałe od płynów, jeść mniejsze porcje, ale częściej (sześć mniejszych posiłków dziennie), aby uniknąć uczucia głodu, unikać jedzenia tłustych pokarmów i picia słodkich i zimnych napojów. Obecnie badania sugerują, że te sposoby na nudności nie są zbyt skuteczne.

Zauważono, że mdłości i wymioty w ciąży są silniejsze, jeśli matka nie wypoczywa wystarczająco długo. Sen w ciąży jest bardzo ważny, a co więcej – jest potrzebny w większych ilościach niż w innych momentach życia. Odpoczynek jest szczególnie ważny dla kobiety, jeśli mdłości już utrudniają jej codzienne funkcjonowanie. Po przebudzeniu także lepiej nie wstawać od razu, a poleżeć jakiś czas.

Witaminy w czasie ciąży także są bardzo ważne przy zwalczaniu mdłości i wymiotów. Szczególnie korzystna jest witamina B6. Należy jednak pamiętać, aby przyjmować tylko witaminy przeznaczone dla ciężarnych i w zalecanych dawkach.

Trudno o badania dotyczące wpływu medycyny alternatywnej na mdłości i wymioty w ciąży. Akupresura i akupunktura zdają się pomagać kobietom w ciąży. Punktem wykorzystywanym do uciskania bądź nakłuwania przez terapeutę jest powierzchnia o szerokości trzech palców zlokalizowana przy nadgarstku.

Należy pilnować, aby w czasie ciąży przyjmować wystarczającą ilość płynów. Odwodnienie w ciąży może doprowadzić do konieczności podania kroplówki.

Co w przypadku bardzo nasilonych mdłości i wymiotów w ciąży?

Najbardziej ostrą formą tej dolegliwości są niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Ciągłe mdłości i kilkukrotne wymioty w ciągu doby mogą doprowadzić nawet do spadku wagi o 5 proc. masy ciała sprzed ciąży. Tak nasilone stany pojawiają się u niewielkiego odsetka kobiet ciężarnych (częściej u kobiet w ciąży wielopłodowej). Nawet tak silne wymioty i mdłości nie zagrażają zwykle zdrowiu matki i dziecka.

Jeśli chodzi o zapobieganie mdłościom i wymiotom bardzo nasilonym, nie odbiega ono od zapobiegania mniej intensywnym mdłościom. Jeśli komfort życia kobiety znacznie się obniżył, a sposoby na mdłości i wymioty nie pomagają, najlepiej jest zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Po zbadaniu kobiety i zebraniu wywiadu lekarskiego, lekarz może przepisać leki łagodzące mdłości i wymioty, a także skierować na nawadnianie dożylne. Dzięki badaniom można się także dowiedzieć, czy mdłości i wymioty nie są wywołane innym czynnikiem, na przykład schorzeniem, które należy wyleczyć.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciaza

Jadziagabi • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec
Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży, choć zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka, jest dość dokuczliwą dolegliwością ciążową. Nie musisz (...) się godzić na milczące znoszenie bólu głowy w ciąży. Istnieją naprawdę...

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Brak apetytu w ciąży

Brak apetytu w początkowej fazie ciąży nie powinien budzić niepokoju u przyszłej mamy. Jest to okres, gdy kobieta ciężarna zmaga się z mdłościami (...) ciężarnej spowodowany jest mdłościami i wymiotami,...

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Migrena w ciąży

Migrena w ciąży, choć zdarza się stosunkowo rzadko, jest bardzo dokuczliwą i męczącą dolegliwością. Szacuje się, że około 15% kobiet ciężarnych (...) cierpi na migrenowe bóle głowy. Kobiety na co dzień borykające się z migreną w czasie...

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży to jedna z tych dolegliwości, które pojawiają się wraz z rozwojem płodu i nasilaniem się zmian hormonalnych zachodzących (...) w organizmie kobiety. Na początku ciąży przyszłe mamy nie mają zazwyczaj...

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Senność w ciąży

, jak mdłości i wymioty. Ma to niebagatelny wpływ na wyczerpanie organizmu kobiety w ciąży. Ponadto może się zdarzyć, że przyczyną senności w ciąży (...) i dolegliwości towarzyszące...

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Senność w czasie ciąży

Senność w czasie ciąży

Senność w ciąży jest częstym stanem.

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Złe samopoczucie w ciąży

Złe samopoczucie w ciąży

Złe samopoczucie i mdłości to typowe objawy towarzyszące ciąży. Jeśli możesz staraj się często odpoczywać.

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

niepowściągliwych wymiotów ciężarnych - najcięższej formy porannych mdłości. Na szczęście taką przypadłość można łatwo leczyć. (...) Nie zapominaj o jedzeniu Jedzenie kilku mniejszych posiłków dziennie może pomóc w...