Trwa ładowanie...

Sposoby na ból miesiączkowy

Sposoby na ból miesiączkowy
Sposoby na ból miesiączkowy

Ból miesiączkowy jest następstwem wysokiego stężenia hormonu prostaglandyny, który wchodzi w skład krwi miesiączkowej. Aby złagodzić dolegliwości bólowe towarzyszące menstruacji, warto stosować domowe metody na ból brzucha oraz leczenie farmakologiczne.

spis treści

1. Przyczyny bólu miesiączkowego

Na ból miesiączkowy najczęściej skarżą się dziewczęta i młode kobiety. Oprócz dolegliwości bólowych, które promieniują aż do nerek, występują również inne objawy menstruacji, takie jak skurcze i biegunka, a także mdłości. Kobieta w czasie menstruacji może odczuwać ból głowy i mieć zawroty głowy.

Najbardziej narażone na ból miesiączkowy są młode kobiety
Najbardziej narażone na ból miesiączkowy są młode kobiety (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Czynnikiem, który wywołuje dolegliwości bólowe brzucha, jest nadwrażliwość macicy i wysokie stężenie prostaglandynyhormonu, który znajduje się w krwi miesiączkowej. Jest on odpowiedzialny za skurcze macicy, które kobieta odczuwa jako ból. Przyczyną bólu w trakcie miesiączki może być również endometrioza. Podejrzenie tego schorzenia wymaga konsultacji lekarskiej i zastosowania specjalnej terapii.

2. Sposoby na bóle menstruacyjne

Ból menstruacyjny, który jest słaby, pomoże zwalczyć lek przeciwbólowy zawierający paracetamol. Skurcze macicy złagodzą leki przeciwskurczowe. Najczęściej polecany lek na bóle menstruacyjne to ibuprofen. Ten niesteroidowy lek przeciwzapalny ogranicza działanie hormonu prostaglandyny.

Przyjmując ibuprofen na ból miesiączkowy, należy przestrzegać zasad jego dawkowania, ponieważ jego nadmiar może spowodować skutki uboczne, na przykład alergię. Leki te można stosować profilaktycznie, jeszcze przed pojawieniem się bólu miesiączkowego, na przykład przed snem, aby ból nie obudził nas w nocy.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

Na ból miesiączkowy nie zaleca się stosowania aspiryny. Skutkiem ubocznym jej zażywania może być obfite krwawienie, ponieważ ten lek rozrzedza krew. W przypadku silnego bólu menstruacyjnego sprawdzi się pigułka antykoncepcyjna. To najskuteczniejszy sposób na ból miesiączkowy.

Badania dowodzą, że u 9 na 10 kobiet tabletka antykoncepcyjna pomaga zupełnie zlikwidować tę dolegliwość. Po zażyciu pigułki ból staje się łagodniejszy, a skurcze ustają. Tabletka powoduje, że owulacja jest zatrzymana, przez co poziom hormonu prostaglandyny w organizmie kobiety spada.

3. Domowe sposoby na bóle miesiączkowe

W walce z bólem menstruacyjnym oprócz leczenia farmakologicznego warto zastosować domowe metody na miesiączkę. Na silny ból brzucha pomoże ciepła kąpiel z dodatkiem olejku do aromaterapii. Ulgę w dolegliwościach bólowych przyniesie również gorący kompres na brzuch. Aby zmniejszyć ból, warto pójść na spacer albo szybko maszerować. Aktywność fizyczna pobudza bowiem krążenie krwi w dolnej partii brzucha, co minimalizuje dolegliwości bólowe.

Musisz to wiedzieć

Warto regularnie uprawiać wybraną dyscyplinę sportu, ponieważ sport działa antystresowo i łagodzi objawy menstruacji. Ryzyko wystąpienia bólu miesiączkowego wzrasta, gdy prowadzimy stresujący tryb życia. Hormony stresu (adrenalina i kortyzol) są związane z produkowaniem hormonu prostaglandyny w organizmie kobiety. Aby się wyciszyć, można ćwiczyć jogę albo medytować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze