Trwa ładowanie...

Sport a depresja

Avatar placeholder
19.11.2023 21:07
Sport a depresja
Sport a depresja

Badania dowodzą, że ćwiczenia fizyczne wspomagają leczenie lub zapobiegają cukrzycy, depresji i otyłości. Nie da się również ukryć, że aktywność fizyczna zmniejsza zachorowanie na raka okrężnicy, choroby wieńcowe, a także zapobiega udarowi. Ciało człowieka jest skonstruowane w taki sposób, aby się ruszać. Dzięki temu cały organizm pracuje znacznie sprawniej. Dlaczego więc tak mało osób regularnie ćwiczy? Jaki wpływ na depresję ma sport?

spis treści

1. Hormony a depresja

Endorfiny to hormony szczęścia, czyli istne zaprzeczenie stanu depresyjnego. Nasz organizm wytwarza je podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Niestety, chorzy na depresję musieliby przebiec wiele kilometrów, aby wytworzyć odpowiednią ilość endorfin w swoim organizmie.

Nie można jednak powiedzieć, że sport nie ma wpływu na leczenie depresji. Prócz endorfin istnieją inne hormony, na które aktywność fizyczna ma wpływ. Mowa tu o tryptofanie, który podnosi wytwarzanie serotoniny. To między innymi ona odpowiada po części za depresję. Jej obniżenie możemy zaobserwować u chorych. Antydepresanty mają za zadanie podnieść ten poziom. Ćwiczenia mogą to zrobić zamiast nich.

2. Ruch na depresję

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

W jednym z badań wzięło udział 12 osób chorych na depresję i przyjmujących bez efektu leki przeciwdepresyjne. Chciano sprawdzić wpływ treningu w postaci szybszego marszu na samopoczucie chorych. Wyniki pokazały, że u 50 proc. badanych stan wyraźnie się poprawił. Codzienny ruch zrobił to, czego nie były w stanie zrobić leki. Naukowcy podkreślają, że sport wpływa pozytywnie na chorych na depresję w początkowej jej fazie, a także u osób, na które leki nie działają.

Bardzo dobry wpływ na osoby chore na depresję ma sport
Bardzo dobry wpływ na osoby chore na depresję ma sport

3. Motywacja a depresja

W przypadku depresji ważna jest motywacja do codziennego treningu. Żeby ćwiczenia przyniosły efekty, należy poświęcić im co najmniej 30 minut dziennie. Chcąc bardziej zmotywować osobę z depresją, należy postawić przed nią łatwiejsze zadanie na początek, aby się nie zraziła i nie poniosła porażki. W przypadku tej choroby niepowodzenie może jeszcze bardziej pogłębić objawy. W ciężkiej depresji nie należy osoby chorej zmuszać do regularnych ćwiczeń. Może ona uważać, że tego nie potrafi, a jakiekolwiek próby mogą skończyć się niepowodzeniem. Dobrze jednak mieć na uwadze tę formę terapii w przyszłości, gdy osoba chora poczuje się nieco lepiej, na przykład gdy zaczną działać leki antydepresyjne.

To musisz wiedzieć:

4. Rodzaj ćwiczeń

Osoby z depresją, które przed chorobą regularnie uprawiały sport, z pewnością będą miały większą motywację do aktywności niż osoby, które ze sportem przez ostatni czas nie miały nic wspólnego. Tych drugich łatwiej będzie zmotywować zwyczajnym spacerem lub szybszym marszem niż regularnym bieganiem lub wizytą na siłowni. Dobrze, jeżeli osoba cierpiąca na depresję kontynuuje uprawianie sportu, gdy faza choroby minie. Badania pokazują, że ryzyko nawrotu zaburzenia jest wówczas mniejsze.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

5. Wpływ sportu na depresję

Wyniki padań pokazały, że uprawianie sportu: wzmacnia pewność siebie, daje poczucie kontroli nad własnym ciałem, poprawia samoocenę, wpływa dobroczynnie na psychikę, poprawia pamięć, poprawia koncentrację, * ma dobroczynny wpływ na ciało i kondycję. Co więcej, osoby aktywne fizycznie mają więcej energii do działania i nie mają problemów ze snem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze