Trwa ładowanie...

Spokojny sen dziecka, to lepsze zdrowie psychiczne… mamy!

Spokojny sen dziecka, to lepsze zdrowie psychiczne… mamy!
Spokojny sen dziecka, to lepsze zdrowie psychiczne… mamy! (Zdjęcie mamy z dzieckiem / Shutterstock)

Warunkiem prawidłowego rozwoju człowieka jest zdrowy sen. Wraz z wiekiem, zmniejsza się nasze zapotrzebowanie na sen. O ile niemowlęta potrzebują około 14 godzin snu, tak już 16-letniemu dziecku, wystarczy 8 godzin na dobę. Ale czy to, jak śpi dziecko może mieć wpływ nie tylko na jego zdrowie, ale także samopoczucie matki? Przeprowadzone badania udowadniają, że spokojny sen dziecka, ma bardzo wiele korzyści także dla jego rodziców.

Jedzenie, które ma wpływ na sen
Jedzenie, które ma wpływ na sen [11 zdjęć]

Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć

zobacz galerię

1. Spokojny sen dziecka, to korzyści zdrowotne dla niego i jego mamy

Najnowsze badania przeprowadzone przez Murdoch Childrens Research Institude w Melbourne wykazały,  że jakość snu dziecka, wpływa na samopoczucie jego rodziców. Wyniki swoich analiz naukowcy przedstawili w czasie konferencji Sleep DownUnder, która odbyła się w 2015 roku w Australii.1

  • Mama i tata, którzy kładą swoje dzieci wcześniej do łóżka nie wiedzą, że to korzyści zarówno dla ich pociech, jak i dla nich samych – powiedział dr Jon Quach, główny autor badań i pracownik naukowy instytutu w Melbourne.
Zobacz film: "Chrapanie u dzieci"

Dr Jon Quach poleca, aby kłaść dziecko wcześnie spać, tak by mogło spokojnie przespać tyle czasu, ile potrzebuje jego organizm. Dziecku w wieku szkolnym potrzeba maksymalnie 11 godzin snu, co umożliwia jego fizyczny wzrost, ponieważ hormon wzrostu jest wydzielany przez przysadkę mózgową przede wszystkim podczas trzeciej i czwartej fazy snu. Ponadto sen regeneruje organizm – spowalnia pracę serca oraz nerek, rozluźnia mięśnie i zmniejsza dopływ bodźców do układu nerwowego.

Brak snu u dziecka może prowadzić do niestabilności zachowań i zaburzeń charakterologicznych: agresji czy izolacji od otoczenia. U osób dorosłych, które cierpią na bezsenność, obserwuje się spowolnienia ruchowe, depresję, rozdrażnienie, apatię. Przewlekły brak snu może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych i niesie negatywne skutki dla zdrowia.

  • Wiemy, że sen w dużej mierze odpowiada za nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. U dzieci ma to istotny związek z zachowaniem i zdolnościami do samokontroli – mówi dr Wendy Sue Swanson, pediatra zaangażowany w australijskie badania i dodaje: - ale pomyślmy też o ich mamach - jeżeli dziecko pójdzie wcześnie spać, to i one mają czas na wyciszenie, relaks i swoje obowiązki. To poprawia ich samopoczucie, bo wszystko mają pod kontrolą.

Wyniki badań zostały oparte o wywiady z dziećmi i rodzicami. Od 2004 roku przebadano tysiące rodzin, które nadal (co dwa lata) są kontrolowane. Wyniki wykazały, że dzieci, które chodziły spać wcześniej, odznaczają się „lepszą jakością zdrowia psychicznego”, w porównaniu do dzieci, które śpią mniej. Podobnie z ich rodzicami – kobiety, których dzieci śpią regularnie mają lepsze samopoczucie. Badacze zalecają od 10 do 13 godzin snu dla przedszkolaka i od 9 do 11 godzin snu dla dziecka w wieku szkolnym. Powyżej 16. roku życia większości dzieci wystarczy (tak jak dorosłemu) 8 godzin snu.

Twój maluszek nie chce spać w nocy? Zajrzyj na nasze forum i dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny i jak radzą sobie z tym inne mamy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze