Trwa ładowanie...

Spójrz maluchowi w oczy i wykryj wczesny objaw autyzmu

 Dorota Mielcarek
14.08.2019 15:05
Naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo odkryli jak wcześnie wykryć autyzm
Naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo odkryli jak wcześnie wykryć autyzm (123rf)

Autyzm jest przypadłością, której boją się rodzice. Wczesne wykrycie tej choroby pozwoli szybciej podjąć leczenie i poprawić jakość życia dzieci. Naukowcy opracowali nową metodę szybkiego wykrywania autyzmu. Wystarczy śledzić ruch oczu dzieci.

1. Testy wzroku

Naukowcy z Wydziału Matematyki Stosowanej Uniwersytetu w Waterloo opracowali nową technikę wykrywania autyzmu, która opiera się na rozpoznaniu wzorców spojrzenia u dzieci.

- Wczesna diagnoza ASD ma wiele zalet. Badania, dzięki którym wykryjemy autyzm przed czwartym rokiem życia, pozwolą pracować nad zdolnościami poznawczymi i językowymi dzieci – mówią naukowcy.

Wczesne objawy autyzmu pojawiają się w trzech pierwszych latach życia i wpływają na zdolność dziecka do funkcjonowania w społeczeństwie. Matematycy odkryli, że dzieci dotknięte autyzmem patrzą inaczej na ludzką twarz, starając się poznać emocje innej osoby.

Zobacz film: "Czy autyzm jest wyleczalny?"

- Opracowując nową technikę wykrywania wzorców spojrzenia, zbadaliśmy 40 dzieci, głównie pięciolatków, których podzieliliśmy na dwie grupy: dzieci z podejrzeniem autyzmu i bez żadnych objawów. Każdemu dziecku pokazaliśmy 44 zdjęcia twarzy i śledziliśmy ruch ich gałek ocznych – mówią matematycy.

2. Wyniki badań

Dzięki badaniom wiemy, że dzieci autystyczne inaczej eksplorują twarz innych osób. Podczas gdy dzieci zdrowe skupiają swoją uwagę na oczach, dzieci autystyczne uważnie przyglądają się ustom. Ponadto, dzieci autystyczne szybciej przenoszą wzrok np. z ust na brodę.

Nowy test na autyzm jest w fazie przygotowań, ale wyniki są obiecujące. Naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo są przekonani, że za jakiś czas ich test zrewolucjonizuje branżę, a autyzm będzie wykrywany coraz wcześniej.

3. Objawy autyzmu

Autyzm należy do całościowych zaburzeń rozwoju, którego wczesne objawy pojawiają się w pierwszych latach życia. Według statystyk, na autyzm choruje jedna na 500 osób.

Pierwsze niepokojące sygnały w zachowaniu dziecka zgłaszają rodzice, którzy widzą, że ich dziecko rozwija się w innym tempie niż jego rówieśnicy. Najczęstszym objawem jest regresja rozwoju malucha - dziecko przestaje mówić, nie chce nawiązywać relacji z innymi dziećmi.

Dzieci dotknięte ASD nie lubią zmian i reagują na nie panicznym płaczem lub atakami złości. Często wybierają samotną zabawę prostą zabawką niż przebywanie w towarzystwie ludzi.

Ruchy dziecka mogą ulec zmianie – malec się kiwa, kręci wokół własnej osi, staje i nie chce iść dalej lub przebiera palcami (zdarza się, że uderza głową o ścianę, podłogę czy szafkę). Objawem, który powinien niepokoić rodziców jest brak reakcji dziecka na swoje imię, a także brak mimiki, która wyraża emocje.

Autyzm nie jest wyrokiem i nie oznacza upośledzenia. Autystyczne dzieci widzą, słyszą i odczuwają świat inaczej niż inni, jednak można uznać to za ich wyjątkową cechę. Wyznanie dziewczynki chorej na autyzm stawia tą przypadłość zupełnie w innym świetle.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze