Spodziewasz się chłopca? Uważaj!

Kobiety w ciąży spodziewające się syna są bardziej narażone na powikłania w czasie ciąży niż panie oczekujące na córkę – ustalili australijscy naukowcy.

Badanie przeprowadzono na 574 tys. ciężarnych kobiet zamieszkałych w Australii, które urodziły dzieci pomiędzy 1981 a 2011 rokiem. Zespół naukowców chciał sprawdzić związki pomiędzy płcią dziecka a występowaniem powikłań ciążowych, które wpływają zarówno na kobietę, jak i nowo narodzone dziecko. Rezultaty okazały się zaskakujące.

W toku analiz okazało się, że kobiety, które spodziewały się syna były bardziej narażone na wszelkiego rodzaju komplikacje. Kobiety w ciąży z chłopcami częściej rodziły też przed terminem.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Oprócz tego, były aż o 27 proc. bardziej narażone na wystąpienie porodu przedwczesnego pomiędzy 20. a 24. tygodniem ciąży, o 24 proc. częściej występował u nich poród pomiędzy 30. a 33. tygodniem ciąży i o 17 proc. częściej pomiędzy 34. a 36. tygodniem ciąży. Przy czym poród przedwczesny eksperci opisują jako rozwiązanie ciąży przed 37 tygodniem jej trwania.

Na tym jednak nie koniec. Matki spodziewające się chłopców były o 4 proc. bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy ciążowej oraz o 7,5 proc. na stan przedrzucawkowy, który jest niezwykle poważną komplikacją i może bezpośrednio zagrażać życiu i zdrowi zarówno dziecka, jak i matki.

To nie pierwsze badania, w których skupiono się na zależności między płcią dziecko a stanem zdrowia matki. Wcześniejsze analizy sugerowały, że matki dziewczynek są mniej narażone na poród przed terminem, urodzenie martwego dziecka, śmierć noworodka czy makrosomię płodu.

Spodziewasz się chłopca? Uważaj!
Spodziewasz się chłopca? Uważaj! (123RF)
  • Z naszych nowych badań płynie jeden główny wniosek. Istnieją dowody na to, że płeć dziecka ma bezpośredni związek ze stanem zdrowia przyszłej matki – mówi dr Petra Verburs, współautorka badań.

Naukowcy nadal nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, dlaczego płeć dziecka ma tak duży wpływ. Claire Roberts, kierownik zespołu badawczego, sugeruje, że może mieć to związek z łożyskiem.

Według ekspertki, u płodów płci żeńskiej istnieje większa ekspresja genów biorących udział w rozwoju łożyska, utrzymaniu ciąży i utrzymaniu tolerancji immunologicznej w stosunku to tych mam, które oczekują na narodziny chłopca.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Unversity of Adelaide w Australii oraz Uniwersytetu Groningen w Holandii.  

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.