Trwa ładowanie...

Śmiertelne niebezpieczeństwo dla dziecka znajdujące się w domowej apteczce. Specjalista ostrzega przez Zespołem Reye'a

Avatar placeholder
20.10.2021 19:33
Aspiryna jest niebezpieczna dla dzieci poniżej 12 roku życia. Może wywołać Zespół Reya, śmiertelną chorobę
Aspiryna jest niebezpieczna dla dzieci poniżej 12 roku życia. Może wywołać Zespół Reya, śmiertelną chorobę (123rf)

Aspiryna jest bardzo popularnym lekiem na przeziębienie oraz grypę. Oprócz niewątpliwych zalet, które posiada, może jednak stanowić zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci.

spis treści

Aspirynę, czyli kwas acetylosalicylowy, można znaleźć w prawie każdej domowej apteczce. Traktowana jest jako jeden z podstawowych leków do zwalczania przeziębienia i grypy. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie oraz przeciwagregacyjnie (zmniejsza zlepianie się płytek krwi).

Przeziębienie oraz grypa to nie są jedyne dolegliwości, na które skuteczna jest aspiryna. Jest szczególnie ceniona przy schorzeniach naczyniowo-sercowych. Zaleca się jej przyjmowanie osobom, które przyszły zawał, chorującym na miażdżycę, a także na chorobę wieńcową.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Aspiryna jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za lek względnie bezpieczny, choć zdarzają się sporadycznie powikłania związane z jej nieodpowiednim użyciem. Działaniami niepożądanymi w stosowaniu kwasu acetylosalicylowego są np. uszkodzenia przewodu pokarmowego oraz nerek. Może ona wywołać także poaspirynową astmę oskrzelową. Zbyt duża dawka tego leku, może nawet doprowadzić do śmierci.

Nie zaleca się przyjmowania jej między innymi kobietom w I trymestrze ciąży, matkom karmiącym piersią, chorym na cukrzycę, pacjentom z dolegliwościami wątroby oraz dzieciom. Zwłaszcza dla dzieci może być ona śmiertelnie niebezpieczna.

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę
Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę [9 zdjęć]

Rozmaite publikacje naukowe sugerują, że cynk wykazuje właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne.

zobacz galerię

1. Aspiryna nie dla dziecka

Zapytaliśmy pediatrę - panią dr Annę Garbień z Oddziału dziecięcego SP ZOZ w Brzesku o tę kwestię. Oto co nam powiedziała:

- Aspiryna ogólnie nie jest lekiem pierwszego rzutu przy leczeniu dzieci, w zasadzie nie jest brana pod uwagę, a jeśli już, to dopiero na samym końcu. Kategorycznie nie powinno się podawać tego leku dzieciom poniżej 12 roku życia, nie zaleca się także młodzieży.

Jakie popularne leki zawierają kwas acetylosalicylowy? Są to takie preparaty lecznicze jak: Aspiryna, Alka-Prim, Excedrin Migra Stop, Etopiryna, Upsarin C, Scorbolamid, Ascalin Plus oraz Cholinex. Nie powinno się podawać ich dzieciom.

Dlaczego aspiryna jest tak groźna dla dzieci? Wynika to głównie z ryzyka pojawienia się u dziecka Zespołu Reye'a. Jest to bardzo poważna choroba, która może spowodować nawet śmierć. Około 20 proc. chorujących umiera z powodu tej dolegliwości.

2. Zespół Reye'a

Zespół Reye'a powodowany jest właśnie przez działanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba ta rozwija się od jednego dnia do 14 dni po podaniu choremu dziecku aspiryny. Specjaliści do dzisiaj nie są pewni, co tak naprawdę powoduje tę śmiertelną chorobę i jaki związek ma z tym aspiryna.

Wiadomo jedynie, że rozwija się u dzieci z infekcją wirusową, którym podano kwas acetylosalicylowy. Zespół Reye'a objawia się wystąpieniem nudności i wymiotów, gorączki, biegunki, senności, zaburzeń oddychania, problemów ze wzrokiem i słuchem oraz utraty przytomności.

Ta groźna dolegliwość dotyczy zwłaszcza dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Rzadziej dosięga niemowlaków.

- Zespół Reye'a atakuje głównie wątrobę dziecka. Nie da się przewidzieć kiedy i czy w ogóle się pojawi. Prawdopodobnie pacjent musi mieć określone predyspozycje, aby choroba zaistniała. Nie ma też opracowanej specjalistycznej metody leczenia tej choroby, należy przede wszystkim jak najszybciej rozpocząć leczenie szpitalne i skupiające się na leczeniu uszkodzonej wątroby - dodała na koniec dr Garbień.

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów, należy jak najszybciej udać się do szpitala. Aby uniknąć jednak takiej sytuacji, należy pamiętać o ostrzeżeniach specjalistów, dotyczących podawania aspiryny dzieciom. Istnieje wiele sposobów na walkę z przeziębieniem i grypą u dzieci, produkty z aspiryną zdecydowanie do nich nie należą.

Zapraszamy do udziału w sondzie

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze