Trwa ładowanie...

Skutki ostrej biegunki u dziecka

Skutki ostrej biegunki u dziecka
Skutki ostrej biegunki u dziecka

Biegunkę u dzieci wywołuje zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Ostra biegunka prowadzi do odwodnienia organizmu malucha. Wówczas dziecko jest apatyczne, ma zapadnięte oczy i suche wargi. Jeżeli nie będziemy zapobiegać niedoborowi wody i elektrolitów, dziecko może zapaść w śpiączkę.

spis treści

1. Ostra biegunka u dziecka

Ostra biegunka u dziecka to rozwolnienie, które objawia się oddawaniem płynnych lub luźnych stolców więcej niż 3 razy dziennie. Najczęściej przyczyną biegunki u dziecka jest zakażenie bakteriami. W przypadku niemowląt o rozwolnieniu mówi się, gdy niemowlę karmione mlekiem matki oddaje 6 lub więcej stolców, natomiast karmione sztucznie – 3 lub więcej stolców na dobę. Oprócz płynnej konsystencji stolca można zaobserwować w nim krew, śluz albo ropę.

Ostra biegunka to poważny problem, który dotyka także dzieci
Ostra biegunka to poważny problem, który dotyka także dzieci (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Jako inne objawy ostrej biegunki u dziecka wskazuje się ból brzucha, wymioty i podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli rozwolnienie wywołały wirusy, dziecko ma katar. Skutkiem biegunki u dziecka jest zaburzenie pracy narządów wewnętrznych i składu płynów w organizmie.

2. Odwodnienie u dziecka

O odwodnieniu można mówić wtedy, gdy ilość wody w organizmie spada poniżej poziomu, który jest niezbędny do prawidłowego jego funkcjonowania. Objawy odwodnienia można zaobserwować, gdy organizm utraci wodę równą 3 proc. wagi ciała człowieka. Skutki odwodnienia u dzieci i niemowląt mogą być drastyczne – maluchy mogą zapaść w śpiączkę. Wówczas nie będą reagować na żadne bodźce pochodzące z zewnątrz, ich twarze nie będą wyrażać żadnych emocji, a wzrok będzie nieobecny.

Symptomy odwodnienia u dziecka, które powinny zwrócić uwagę rodziców, to:

• suche wargi;

• płacz bez łez;

• rozdrażnienie lub apatia;

• skąpomocz o ciemnej barwie;

• brak elastyczności skóry;

• drgawki;

• gęsta ślina;

• zapadnięte oczy;

• wydęty brzuch;

• przyspieszony oddech;

• chłodna skóra.

3. Zapobieganie odwodnieniu dziecka

Jeżeli wystąpi rozwolnienie o podłożu wirusowym lub bakteryjnym, którego skutkiem może być odwodnienie organizmu dziecka, warto wprowadzić dietę na biegunkę. Przede wszystkim dziecko powinno jeść suche pieczywo i kleik ryżowy. Starsze dzieci mogą spożywać zupę z marchwi i gotowane chude mięso. Aby zapewnić równowagę flory bakteryjnej u dziecka, należy podawać mu probiotyki. Preparaty probiotyczne zapobiegają zaburzeniom mikroflory, które wywołują bakterie i wirusy. Warto sięgać po produkty bogate w żywe kultury bakterii probiotycznych, na przykład mleko acydofilne.

Musisz to wiedzieć

W zapobieganiu odwodnieniu kluczową rolę odgrywa nawadnianie organizmu dziecka. Dzieciom powyżej 6 miesiąca życia należy podawać doustne płyny nawadniające, które przywracają właściwy poziom nawodnienia i prawidłową ilość elektrolitów w organizmie. Preparaty te są całkowicie przyswajane przez organizm, ponieważ zawierają wodę, elektrolity i glukozę. Podaje się je w ciągu 4 pierwszych godzin od momentu pojawienia się biegunki i po każdym wypróżnieniu. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia można podawać gorzką herbatę albo przegotowaną wodę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze