Trwa ładowanie...

Skuteczne sposoby na ból menstruacyjny

Skuteczne sposoby na ból menstruacyjny
Skuteczne sposoby na ból menstruacyjny

Ból menstruacyjny jest zlokalizowany w podbrzuszu i w okolicy krzyża. Zazwyczaj towarzyszą mu ból głowy, złe samopoczucie i nudności. Ból miesiączkowy mogą wywołać skurcze macicy, a także niektóre schorzenia, takie jak endometrioza lub wady macicy. Aby złagodzić tę przypadłość, warto stosować domowe sposoby na ból menstruacyjny oraz doraźne leczenie farmakologiczne.

spis treści

1. Objawy bólu menstruacyjnego

Ból menstruacyjny to dolegliwość o różnym natężeniu (wyróżnia się słabe i silne bóle miesiączkowe), która usytuowana jest w podbrzuszu i w okolicy krzyża. Towarzyszą kobiecie w trakcie pierwszych dni miesiączki i pojawiają się na kilka dni przed krwawieniem, niejako je sygnalizując. Ból brzucha to nie jedyny objaw menstruacji. Wraz z nim współwystępuje złe samopoczucie i zmęczenie, jak również nudności i wymioty. Kobieta może skarżyć się na wzdęcia, a także zaparcia lub biegunkę. Doskwiera jej również ból pleców i głowy.

Każda kobieta odczuwa inaczej ból menstruacyjny
Każda kobieta odczuwa inaczej ból menstruacyjny (123RF)

2. Przyczyny bólu menstruacyjnego

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Ból miesiączkowy wywołują skurcze macicy i nieprawidłowy sposób złuszczania się błony śluzowej macicy. Nie bez znaczenia pozostają uwarunkowania hormonalne. Jako przyczyny bólu miesiączkowego wskazuje się ponadto wady macicy, zapalenie przydatków i zwężenie kanału szyjki macicy. Czynnikiem wywołującym dolegliwości bólowe w czasie okresu jest endometrioza i mięśniak macicy (podśluzówkowy lub śródścienny).

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię

Ból podczas miesiączki może być objawem chorobowym i sygnalizować anomalie anatomiczne układu rozrodczego kobiety. Warto zatem skonsultować tę dolegliwość i okoliczności jej występowania z lekarzem. Jeżeli ból menstruacyjny pojawił się po latach bezbolesnego miesiączkowania, mówi się o tak zwanym wtórnym bolesnym miesiączkowaniu, który wywołuje konkretny czynnik. Z kolei pierwotne bolesne miesiączkowanie stwierdza się najczęściej u nastolatek, gdy nie ustalono jego przyczyny (na przykład choroby, która mogłaby je powodować).

3. Jak złagodzić ból miesiączkowy?

W przypadku wtórnego bolesnego miesiączkowania wykorzystuje się leczenie przyczynowe, to znaczy stosuje się terapię, która ma na celu zwalczenie choroby wywołującej dolegliwości bólowe. U kobiet z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem stosuje się leczenie farmakologiczne, na przykład leki uspokajające, hormonalne, blokery kanału wapniowego i spazmolityki. Na ból menstruacyjny podaje się leki, które przynoszą tymczasową ulgę. Wykorzystuje się zatem preparaty zawierające ibuprofen i paracetamol, które zatrzymują proces produkcji prostaglandyn, oraz leki rozkurczowe.

Musisz to wiedzieć

Wśród domowych sposobów na ból menstruacyjny znajduje się picie ziołowych naparów. Można je przygotować z takich ziół jak: rumianek, mięta lub liście maliny. Naturalną metodą zwalczania bólu miesiączkowego są ciepłe kompresy na okolice podbrzusza. Alternatywą dla okładu jest ciepła kąpiel w wodzie z dodatkiem olejku eterycznego. Ciepło działa bowiem uspokajająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu przynosi ulgę w bólu miesiączkowym. Ponadto w tym czasie warto zrezygnować z jedzenia potraw, które są ostro przyprawione, słone i ciężkostrawne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze