Trwa ładowanie...

Skuteczne domowe leczenie niestrawności

Avatar placeholder
31.03.2021 16:00
Skuteczne domowe leczenie niestrawności
Skuteczne domowe leczenie niestrawności

Niestrawność występuje zazwyczaj po zbyt obfitym posiłku. Nie jest to choroba, jednak w przypadku, kiedy pojawia się systematycznie, może być przyczyną poważnych schorzeń. Może ona sygnalizować wrzody żołądka – leczenie warto więc rozpocząć jak najszybciej. Niestrawność, która występuje sporadycznie, zazwyczaj nie jest przyczyną poważnych schorzeń. Można więc zastosować domowe sposoby i szybko się jej pozbyć.

Najczęściej z niestrawnością możemy sobie poradzić w bardzo łatwy sposób. Domowe metody na niestrawność mogą oznaczać zarówno dietę, jak i odpowiednie środki ziołowe, a także lekarstwa. W momencie, w którym niestrawność zaczyna powracać i pojawia się coraz częściej, warto zmienić tryb życia. Szczególną uwagę należy zwrócić na poziom stresu, gdyż to właśnie on jest przyczyną wrzodów żołądka, a one mogą odpowiadać za niestrawność.

spis treści

1. Lekarstwa z apteki

Kiedy chcemy szybko pozbyć się niestrawności, zwalczyć jej objawy, można skorzystać z lekarstw dostępnych w aptece bez recepty. Lekarstwa te zawierają zazwyczaj środki zwiększające ilość wydzielanej żółci, co pomaga usprawnić trawienie. Bardzo często zawierają też środki wspomagające pracę całego układu trawiennego, nie tylko żołądka. W lekarstwach na niestrawność można znaleźć kwas dehydrocholowy, kwas sylimarynowy (obecny w ostropeście), wyciągi z czarnej rzodkwi lub karczocha. Czasem obecny jest też dodatek aloesu. Wszystko to pomaga na pozbycie się niestrawności.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Leki z apteki skutecznie pomogą w walce z niestrawnością
Leki z apteki skutecznie pomogą w walce z niestrawnością (123RF)

2. Zioła, napary, herbatki

Lekarstwa z apteki to nie jedyny sposób na niestrawność. Jej objawy można usunąć, pijąc małymi łykami letnią wodę. Kluczowe jest picie w ten sposób przez kilka minut. W żadnym wypadku nie należy wypić całej szklanki na raz, gdyż nie przyniesie to zamierzonego efektu. Ale jeszcze lepsze rezultaty można uzyskać, stosując zioła, napary i herbatki ziołowe. Szczególnie pomocne w walce z niestrawnością są:

• mięta pieprzowa,

• dziurawiec,

• nasiona kolendry,

• nasiona kopru włoskiego,

imbir,

• kmin.

Zioła bardzo szybko łagodzą objawy niestrawności. Dodatkowo pomagają przywrócić dobrą pracę układu trawiennego. W zależności od potrzeb, można stosować napary lub herbatki. Ważne, aby wypijać je małymi łykami.

3. Dieta

Dieta nie jest specjalnie lubiana, ale powszechnie znane są jej doskonałe efekty w walce z niestrawnością. Jeśli na nią cierpimy, przez kilka dni powinniśmy jeść posiłki lekkostrawne. Należy zrezygnować ze smażonych mięs, ciężkich zup zabielanych śmietaną. W żadnym wypadku nie spożywamy jedzenia z puszek, mrożonek niewiadomego pochodzenia, gotowych dań, gotowych potraw przygotowanych na głębokim tłuszczu. Warto zrezygnować z kawy, a nawet czekolady. Nie trzeba dodawać, że alkohol także powinien znaleźć się na cenzurowanym i w okresie diety nie powinniśmy go używać. Kiedy niestrawność jest bardzo uciążliwa i utrzymuje się przez dwa, trzy dni, należy jeść kleiki i suchary. Trzeba też pić dużo wody lub herbat ziołowych. Długo utrzymująca się niestrawność może być objawem pojawienia się wrzodów żołądka.

4. Leczyć czy unikać?

Niestrawność uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Dopada ona coraz więcej osób. Jest chorobą powracającą i ściśle powiązana jest z aktualnym trybem życia. Jej podstawowymi przyczynami są wszechobecny stres, nieustanny pośpiech, jedzenie niezdrowej żywności, stosowanie konserwantów i chemicznych dodatków do żywności. Lepiej jest unikać niestrawności, niż ją leczyć, szczególnie że jej unikanie nie jest specjalnie trudne. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

• Należy jeść spokojnie, powoli i dokładnie przeżuwać pokarm. To właśnie podczas żucia odbywa się pierwszy etap trawienia. Jedzenie mieszane jest ze śliną, która zawiera odpowiednie enzymy trawienne, co ułatwia żołądkowi trawienie. Posiłki powinny być niewielkie, spożywane często, ale o ściśle określonych porach.

• Warto zrezygnować z tłustych i wysoko przetworzonych pokarmów. Nie stołować się w restauracjach szybkiej obsługi. W miarę możliwości przygotowywać posiłki w domu. Jeść dużo gotowanych warzyw i zrezygnować ze smażenia.

Musisz to wiedzieć

• Trzeba postawić na aktywność fizyczną. Nie tylko wspomaga ona pracę układu pokarmowego, ale także pozwala na lepsze radzenie sobie ze stresem, który jest przyczyną wielu schorzeń, w tym i niestrawności. Może prowadzić do pojawiania się wrzodów żołądka, których leczenie nie jest już takie proste.

• Koniecznie też należy rzucić palenie. To właśnie nikotyna odpowiada za upośledzenie procesów trawienia. Utrudnia prawidłowe trawienie i wchłanianie substancji odżywczych. Odpowiada też za stres, maskując jego objawy. Ukrywa stres, ale go nie likwiduje, przez co jest on znacznie niebezpieczniejszy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze