Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Skurcze łydek

Avatar placeholder
13.07.2016 10:27
Skurcze łydek
Skurcze łydek (Zdjęcie autorstwa David Leo Veksler / CC BY-SA 2.0)

Skurcze łydek bardzo często pojawiają się w czasie ciąży, najczęściej w III trymestrze. Nasilają się zazwyczaj w nocy lub z samego rana i bywają niekiedy bardzo bolesne. Wiele ciężarnych kobiet skarży się, że często uniemożliwiają im one normalne funkcjonowanie. Można jednak poradzić sobie z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, stosując kilka sprawdzonych sposobów. Kiedy się pojawią, warto poinformować o nich swojego lekarza. Jeżeli skurcze łydek są bardzo uciążliwe i nie pomagają na nie żadne domowe sposoby, prawdopodobnie lekarz zaleci przyjmowanie odpowiednich środków witaminowych lub magnezu w tabletkach. Długo utrzymujący się ból w kończynach dolnych może świadczyć również o wytworzeniu się w żyle skrzepu. W razie potwierdzenia tego schorzenia konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.

spis treści

1. Przyczyny skurczy łydek

  • zbyt niski poziom wapnia potasu oraz magnezu lub nadmiar fosforu w organizmie,
  • utrudniony odpływ krwi z nóg,
  • ucisk macicy na nerwy ścian miednicy,
  • męczący dzień i zbyt długi czas na nogach.

2. Domowe sposoby na skurcze łydek

  • Przestrzeganie diety. Jadłospis kobiety ciężarnej powinien być urozmaicony. Skurcze łydek często pojawiają się, gdy w organizmie brak potasu, wapnia i magnezu, dlatego do diety powinny być włączone produkty, które obfitują w te pierwiastki. Dużo potasu zawierają w sobie: melony, awokado, gotowane buraki ćwikłowe, suszone brzoskwinie, morele i śliwki, a także sok pomidorowy, fasola, pestki dyni, banany, migdały, szpinak, ryby. Magnez można znaleźć w zielonych warzywach, kaszach, orzechach, migdałach, bananach, fasoli, mięsie, nabiale i rybach. W wapń bogate są natomiast takie produkty jak: ser żółty, mleko, jogurt, brokuły, soja, suszone figi.
  • Nie forsowanie obciążonych nóg. Skurczom łydek sprzyja długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Należy więc unikać ciągłego stania lub siedzenia. Skurczom może też sprzyjać częste zakładanie nogi na nogę oraz spanie z wyprostowanymi nogami. Na rynku są dostępne specjalne ortopedyczne poduszki dla kobiet w ciąży, wyprofilowane w taki sposób, aby po podłożeniu jej pod wyprostowane nogi stopy były lekko uniesione.
  • Ćwiczenia. Ruch to zdrowie, a okres ciąży jest szczególnie wskazany na uprawianie gimnastyki (o ile nie ma ku temu przeciwwskazań). Istnieje wiele ćwiczeń przeznaczonych specjalnie dla kobiet w ciąży. Można też zaczerpnąć porady specjalistów (np. w szkole rodzenia) prosząc o specjalny zestaw ćwiczeń na bolące nogi.
  • Masaż. Na kurcze często pomaga masaż nóg. Wykonuje się go dłońmi poprzez posuwiste ruchy, od kostek w kierunku bioder. Gdy brzuszek jest już na tyle duży, że przeszkadza w zrobieniu masażu, można poprosić o to kogoś z rodziny.
  • Wygodne obuwie. W czasie ciąży należy szczególnie dbać o wygodę, zwłaszcza nóg. Należy unikać chodzenia na wysokich obcasach. Buty powinny być z szerokim noskiem i na grubszej, elastycznej podeszwie.
  • Kąpiel. Przed snem najlepiej wziąć ciepłą kąpiel, żeby rozluźnić napięte mięśnie.
  • W momencie pojawienia się skurczu, należy wyprostować nogę w stawie kolanowym, a następnie unieść ją nieco wyżej i przygiąć mocno stopę w stawie skokowym.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze