Trwa ładowanie...

Skąd się bierze zgaga?

Avatar placeholder
13.05.2017 21:58
Skąd się bierze zgaga?
Skąd się bierze zgaga?

Czasem jest tak, że nieprzyjemne pieczenie w przełyku jest w stanie przerwać sen. Może być też tak, że po jedzeniu pojawia się palenie w przełyku. Wszystkie objawy wskazują na to, że naszym udziałem stała się zgaga. Nie można jej lekceważyć, gdyż może ona świadczyć o pojawieniu się innej choroby, najczęściej refluksu. Należy pamiętać o tym, że refluks u dziecka także może się pojawić. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów.

spis treści

1. Czym jest zgaga?

Zgaga to nic innego jak pieczenie lub palenie, którego źródło umiejscowione jest za mostkiem. Najczęściej jest ona wywołana cofaniem się kwasów trawiennych. Każdy, kto na nią cierpi, skarży się na ból i ogromny dyskomfort. Bardzo często w jamie ustnej chorego pojawia się smak goryczy lub piekący kwas. Dolegliwości pojawiają się po posiłkach, a także – w niektórych przypadkach – podczas snu.

Zgaga to pieczenie w przełyku
Zgaga to pieczenie w przełyku (123RF)

2. Dlaczego powstaje zgaga?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zgaga wywoływana jest najczęściej przez refluks żołądkowo-przełykowy. To nic innego, jak nieprawidłowa praca krążka zwieracza dolnego przełyku. Prawidłowo funkcjonujący krążek jest odpowiedzialny za utrzymywanie treści żołądkowej w żołądku. W przypadku jego uszkodzenia następuje cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Treść żołądkowa wymieszana jest z kwasami żołądkowymi oraz enzymami trawiennymi. Tak powstaje zgaga, bo treść ta drażni przełyk. Refluks wywołuje także nudności, odbijanie, wymioty, bóle brzucha, Może on wystąpić u każdego, niezależnie od wieku. Refluks u dziecka nie jest niczym niespotykanym.

Zgaga może też powstawać w przypadku upośledzenia motoryki przełyku. Dzieje się tak w przypadku, kiedy oczyszczanie przełyku zostaje zaburzone. Kwasy żołądkowe przedostają się do przełyku i zaczynają trawić pokarm, jaki się w nim nagromadził. Występuje to, kiedy zaburzone zostają ruchy perystaltyczne przełyku. Pojawia się ona także, kiedy cierpimy na niedobór śliny, który sprawia, że zawartość przełyku nie jest dobrze spłukiwana i mamy podobną sytuację, jak w przypadku upośledzenie motoryki przełyku. Refluks, a co za tym idzie zgaga, powstaje też w przypadku pojawienia się przepukliny rozworu przełykowego przepony. W takim przypadku żołądek zamiast pod przeponą, znajduje się nad nią. Przez to znacznie pogarsza się oczyszczanie przełyku.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

Kolejną przyczyną zgagi mogą być zaburzenia opróżniania żołądka. Nagromadzenie zbyt dużej ilości pokarmu może powodować cofanie się go do przełyku. Dzieje się tak w przypadku, kiedy żołądek nie radzi sobie z trawieniem.

Bardzo częstą przyczyną powstawania zgagi jest także przejadanie się i spożywanie tłustych, ostrych potraw oraz picie dużych ilości mocnej kawy, napojów gazowanych i alkoholu. Czyli mówiąc w skrócie, złe i nieracjonalne odżywianie. W takich przypadkach zgaga i refluks pojawiają się bardzo często.

3. Wizyta u lekarza

W momencie, w którym zauważymy, że objawy choroby zaczynają pojawiać się systematycznie lub nasilają się i pojawiają po większości posiłków, należy udać się do lekarza. Dzięki temu będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie, które – jeśli zostanie wcześnie rozpoczęte – kończy się zazwyczaj pełną skutecznością. Lekarz może zlecić badania, aby na ich podstawie móc postawić odpowiednią diagnozę. Konieczne może się okazać przeprowadzenie takich badań jak:

• RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego,

• gastroskopia,

• pomiar kwaśności przełyku,

• tomografia przełyku.

Warto dodać, że każdy cyklicznie powtarzający się i długo utrzymujący refluks u dziecka powinien także skłaniać do wizyty lekarskiej.

4. Proste sposoby na zgagę

Ze zgagą można walczyć domowymi sposobami. Jednak są one skuteczne tylko w przypadku, gdy dolegliwość dokucza nam sporadycznie. Najprostszą metodą, która pomoże zwalczać zgagę, jest odpowiednie odżywianie. Nie należy się przejadać – szczególnie na noc. Ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej 3 godziny przed snem. Należy zjadać mniejsze porcje, ale częściej. Trzeba zrezygnować z mocnej kawy, herbaty i napojów gazowanych oraz, co bardzo ważne, z potraw tłustych i smażonych.

Musisz to wiedzieć

Pomocne jest też ograniczenie spożywania alkoholu i rzucenie palenia. Wszelkie używki ułatwiają długotrwałe utrzymywanie się zgagi. Należy zadbać o zdrowie. Zachowanie odpowiedniej wagi jest sprawą kluczową. Na dodatek, warto zadbać o utrzymywanie prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała. Przygarbienie, prace wymagające schylania sprzyjają pojawianiu się zgagi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze