Skąd się bierze alergia na mleko?

Alergie pokarmowe są bardzo kłopotliwe. Można powiedzieć, że prym wśród nich wiedzie mleko krowie, gdyż może ono występować w różnych produktach. Mleko krowie może być obecne w pieczywie, a także w wędlinach oraz innych produktach. Bardzo często u osób z alergią na mleko krowie pojawiają się alergie krzyżowe, co jeszcze bardziej utrudnia funkcjonowanie. Alergia na mleko może być tak silna, że niezbędne jest czasem całkowite zrezygnowanie z niego.

spis treści

1. Alergia na mleko

Dla większości chorych pojawienie się alergii na mleko jest sporą niedogodnością. Nie dość, że mleko i jego produkty są stałymi składnikami naszej diety, są również bogate w wapń, białko, magnez i witaminy. Wiele osób nie wyobraża sobie filiżanki kawy bez mleka. Kiedy pojawia się alergia, niestety trzeba z niego najczęściej zrezygnować. Mleko zawiera sporo dobroczynnych składników odżywczych, ale niektóre z nich mogą być przyczyną powstawania alergii na mleko a nawet nietolerancji pokarmowej. Wraz z alergią na mleko mogą także pojawiać się alergie krzyżowe. To reakcja alergiczna, która występuje w tym samym czasie i jest spowodowana przez minimum dwa alergeny, których budowa białkowa jest do siebie zbliżona. Alergiczne reakcje krzyżowe mogą zachodzić między różnymi alergenami pokarmowymi, a także między alergenami pokarmowymi oraz wziewnymi lub kontaktowymi.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

2. Czym różni się alergia od nietolerancji mleka?

Alergia to nieprawidłowa, zbyt intensywna odpowiedź układu immunologicznego na substancje, które nie są dla niego groźne. W przypadku alergii na mleko tymi substancjami są białka w nim zawarte. Nietolerancja mleka to nietolerancja laktozy, czyli cukru mlekowego. W wyniku nietolerancji pojawiają się problemy z trawieniem laktozy. Ich przyczyną jest niedobór laktazy. W wyniku niedoboru tego enzymu po spożyciu mleka pojawiają się najczęściej: ból brzucha, biegunka, nudności, wzdęcia.

Uczulenie na mleko to powszechna alergia pokarmowa
Uczulenie na mleko to powszechna alergia pokarmowa

3. Jak objawia się alergia pokarmowa?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że alergie pokarmowe nie zawsze są związane z przewodem pokarmowym. Mogą one przyjmować postać skórną, taką jak:

Jak widać, alergia pokarmowa może mieć objawy podobne do innych rodzajów alergii. Może nawet prowadzić do pojawienia się przekrwienia spojówek, bólów mięśni, a nawet zaburzeń snu.

Które mleko jest najzdrowsze?
Które mleko jest najzdrowsze? [6 zdjęć]

Mleko to podstawowy produkt naszego jadłospisu. Zalewamy nim płatki śniadaniowe lub dodajemy do kawy....

zobacz galerię

4. Dieta w przypadku alergii na mleko

Dieta w przypadku alergii na mleko jest bardziej restrykcyjna niż dieta w nietolerancji laktozy. Osoby, które cierpią na alergię na mleko, zazwyczaj zmuszone są do całkowitej rezygnacji z mleka oraz jego przetworów. Nie mogą spożywać nawet masła, jogurtu czy śmietany. W przypadku nietolerancji laktozy chorzy mogą jadać przetwory mleczne, które zostały przetworzone przez odpowiednie mikroorganizmy. W przypadku nietolerancji laktozy można spożywać jogurty i kefiry.

Zobacz także:

5. Czym zastąpić mleko?

W przypadku alergii na mleko należy całkowicie z niego zrezygnować. Na szczęście, mleko krowie można zastąpić innymi produktami, które mogą być używane w zastępstwie. Można używać:

  • mleka migdałowego,
  • mleka sojowego,
  • mleka kokosowego,
  • mleka ryżowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.