Trwa ładowanie...

Schizofrenia – skąd się bierze?

Avatar placeholder
08.06.2017 12:59
Schizofrenia – skąd się bierze?
Schizofrenia – skąd się bierze?

Przyczyny pojawiania się schizofrenii nie są do końca poznane. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że wpływ na pojawienie się zaburzenia mają czynniki genetyczne, stres, niedobór dopaminy. Na schizofrenię chorują najczęściej osoby młode. Część objawów może być podobna do depresji. Kiedy chorego męczy depresja, a nerwica się pogłębia, może pojawić się także schizofrenia. Szczególnie u osób, które właśnie przechodzą przez okres dojrzewania.

spis treści

1. Zaburzenia schizofreniczne

To musisz wiedzieć:

Zaburzenia schizofreniczne pojawiają się najczęściej u osób młodych oraz u nastolatków. U ludzi w tym wieku bardzo często pojawia się depresja, a nerwica często staje się problemem, który nie jest zauważany lub jest mylony z symptomami dojrzewania. Dlatego tak często zaburzenia schizofreniczne i nerwicowe nie są odpowiednio diagnozowane.

2. Kto choruje na schizofrenię

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Należy wiedzieć, że każdy może zachorować na schizofrenię. Nie chroni przed nią płeć ani status społeczny. Na szczęście, zaburzenie to można leczyć. Szacuje się, że całkowicie można wyleczyć nawet 25 proc. chorych. U reszty można zmniejszyć objawy schizofrenii i umożliwić im normalne funkcjonowanie. Problemem w leczeniu może być fakt, że choroba jest często zbyt późno diagnozowana, gdyż najczęściej jej objawy pojawiają się przez dłuższy czas i występują stopniowo. Sporym problemem w leczeniu schizofrenii jest także fakt, że wielu chorych nie przyjmuje systematycznie lekarstw – albo nie są do tego zdolni w wyniku choroby, albo w momencie, kiedy poczują się lepiej, odstawiają lekarstwa. Przerwanie kuracji grozi nawrotem choroby. Niektórzy z chorych są agresywni. Najważniejsza w leczeniu jest szybko postawiona diagnoza. Konieczny jest udział w sesjach terapeutycznych i regularne przyjmowanie lekarstw.

Przyczyny pojawienia się schizofrenii nie są do końca znane
Przyczyny pojawienia się schizofrenii nie są do końca znane

3. Co powoduje schizofrenię?

Przyczyny powstawania schizofrenii nie są do końca znane. Wiadome są czynniki, które mogą wywołać zaburzenie. Są to najczęściej: • dziedziczenie. U dzieci schizofrenika ryzyko zachorowania wynosi 13 proc. Jednak, kiedy oboje rodziców ma schizofrenię, to ryzyko, że ich dzieci będą ją miały, wynosi 40 proc; • uszkodzenia DNA; • zaburzenia w wydzielaniu dopaminy. Kiedy w niektórych miejscach mózgu dopamina jest wydzielana nadmiernie, w innych zaczyna jej brakować. Przez to chory może wykazywać objawy schizofrenii. Może mieć urojenia, słyszeć głosy, być apatyczny i ciągle zmęczony; • ciężkie przeżycia w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania; • dorastanie w centrum miasta; • zażywanie narkotyków; • powikłania powstałe w wyniku chorób zakaźnych np. zarażenia wirusem grypy przez matkę w okresie ciąży.

Toksyczne zachowania rodziców. Tego nie rób
Toksyczne zachowania rodziców. Tego nie rób [6 zdjęć]

Rodzicielstwo i wychowywanie dziecka to nie bułka z masłem. To raczej jazda bez trzymanki na karuzeli.

zobacz galerię

4. Inne czynniki, które mogą wywołać schozofrenię

Za pojawienie się schizofrenii może odpowiadać także stres, jednak – jak ustalono – najczęściej nie jest on jedyną jej przyczyną. Można powiedzieć, że stres przyczynia się do wystąpienia schizofrenii, ale tylko wtedy, kiedy będą występowały jeszcze inne czynniki. Stres sprawia, że organizm jest znacznie bardziej podatny na tę chorobę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze