Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agata Pacia (Katulska)

Samotność wpływa na jakość snu

Avatar placeholder
26.05.2017 14:50
Według najnowszych badań to samotność jest główną przyczyną problemów ze snem wśród młodych osób dorosłych
Według najnowszych badań to samotność jest główną przyczyną problemów ze snem wśród młodych osób dorosłych (Shutterstock)

Naukowcy z King's College London w Wielkiej Brytanii stwierdzili, że osoby, które są samotne mają więcej problemów ze snem, zmęczeniem w ciągu dnia i złą koncentracją niż ich rówieśnicy, którzy żyją w związkach.

Odkrycia zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie "Psychological Medicine".

Samotność jest zjawiskiem powszechnym, również w Polsce. Statystyki podają, że w naszym kraju funkcjonuje 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych, co oznacza, że co czwarte jest prowadzone przez jedną osobę. Singli mamy w Polsce coraz więcej i bardzo często jest to ich świadomy wybór.

Do tej pory samotność była postrzegana jako problem, z którym muszą zmagać się na co dzień głównie osoby starsze. Jednak ostatnie odkrycia wskazują, że w dzisiejszych czasach nie jest to do końca prawdą.

Zobacz film: "Samotne dzieci"

Badanie przeprowadzone przez Fundację Zdrowia Psychicznego w 2010 roku wykazało, że samotność wśród osób dorosłych w wieku od 18 do 34 lat jest większa niż wśród osób w wieku 55 lub więcej lat.

Młode osoby dorosłe mają problemy ze snem z powodu samotności
Młode osoby dorosłe mają problemy ze snem z powodu samotności (Shutterstock)

Według naukowców prowadzących nowe badanie, mniej wiadomo na temat tego, jak samotność wpływa na zdrowie młodych dorosłych, a w szczególności jak wpływa na jakość ich snu.

Profesor Louise Arseneault z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Nauki o Mózgu w King's oraz jej współpracownicy badali związki między samotnością a jakością snu w grupie młodych osób dorosłych, które reprezentowały całą populację.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 2 232 młodych osób dorosłych w wieku od 18 do 19 lat, które uczestniczyły w podwójnym badaniu pod kątem ryzyka środowiskowego.

Badacze zwrócili się do uczestników z czteroma pytaniami, aby zmierzyć ich poczucie samotności, np. "Jak często czujesz, że brakuje ci towarzystwa?" i "Jak często czujesz się samotny?".

4 ważne rzeczy dotyczące snu, których możemy nauczyć się od naszych dzieci
4 ważne rzeczy dotyczące snu, których możemy nauczyć się od naszych dzieci [5 zdjęć]

To prawda, że jako rodzic to ty uczysz dziecko różnych rzeczy, które pomogą mu w późniejszym życiu.

zobacz galerię

Ponadto badacze zebrali informacje o jakości snu uczestników w ciągu ostatniego miesiąca, obejmując czas snu, zaburzenia i to jak długo zajmuje im zasypianie.

Około 25-30 proc. badanych uczestników poinformowało, że czasami czują się samotni, podczas gdy około 5 proc. stwierdziło, że często czują się samotni.

Analiza wykazała, że samotni uczestnicy byli o 10 proc. bardziej narażeni na złą jakość snu niż osoby, które nie narzekały na samotność. Co więcej, mężczyźni odczuwali o 24 proc. większe zmęczenie w ciągu dnia i większe problemy z koncentracją.

Wyniki te utrzymywały się nawet po tym, jak uwzględniono szereg możliwych czynników zakłócających, w tym objawy lęku, depresji i innych zaburzeń zdrowia psychicznego.

Chociaż badanie nie miało na celu zbadania mechanizmów leżących u podstaw związku między samotnością a złą jakością snu, naukowcy wysunęli pewne teorie.

Na przykład wskazują na to, że wcześniejsze badania wykazały związek między samotnością a wzrostem poziomu kortylozu "hormonu stresu", co mogłoby prowadzić do zaburzeń snu. Ponadto zespół stwierdził, że związek między samotnością a złą jakością snu był najsilniejszy wśród młodych osób dorosłych, które doświadczyły przemocy.

ZOBACZ TAKŻE:

Współautor badania Timothy Matthews z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Nauk o Mózgu stwierdził, że taki związek ma sens, ponieważ brak poczucia bezpieczeństwa zaburza jakość snu. Dlatego tak ważne jest stwierdzenie, że samotność może oddziaływać na istniejące już problemy ludzi, które sprawiają, że osoby te powinny uzyskać dodatkowe wsparcie.

Badacze uważają, że ich odkrycia podkreślają znaczenie poradzenia sobie z samotnością wśród młodych dorosłych, zanim stanie się ona poważnym problemem.

Obniżenie jakości snu to jeden z wielu sposobów, w jakie samotność wpływa na nasze życie. Te odkrycia podkreślają znaczenie zastosowania wczesnych metod terapeutycznych, które pomogą poradzić sobie z negatywnym nastawieniem, które pogłębia uczucie samotności. Osoby biorące udział w badaniu są na uczelniach wyższych i żyją z dala od domu rodzinnego, co również może potęgować uczucie osamotnienia. Dlatego tak ważne jest, aby zareagować odpowiednio wcześnie, zanim samotność stanie się przyczyną poważnych problemów zdrowia psychicznego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze