Samookaleczenie się w depresji

Jednym ze sposobów złagodzenia cierpienia psychicznego jest samookaleczenie. Jest to jeden z objawów depresji, który może być bardzo niebezpieczny w skutkach.

spis treści
Samookaleczanie to bardzo ciężki objaw depresji
Samookaleczanie to bardzo ciężki objaw depresji

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

1. Czym jest samookaleczanie?

Samookaleczanie się należy do zachowań destrukcyjnych. Autoagresja to częsty, choć należący do skrajnych, objaw depresji. Chory widzi świat w czarnych barwach. Ma często zaniżoną samoocenę i nie radzi sobie z codziennymi trudnościami (jest apatyczny, zmęczony, zniechęcony). W takich sytuacjach szuka sposobu na rozwiązanie swoich problemów. Z emocjami może zechcieć radzić sobie w sposób destrukcyjny. Zadawanie sobie bólu może bowiem przynosić mu psychiczną ulgę i wewnętrzny spokój. Jest to jednak tylko uczucie czasowe, nasilające przy tym zaburzenia psychiczne. Pojawia się bowiem poczucie winy, a problemy stają się coraz poważniejsze. Samookaleczanie może również wynikać z chęci zwrócenia na siebie uwagi. Zachowania autoagresywnesą częste u osób młodych, które w ten sposób chcą dorosłym zasygnalizować swoje problemy.

Jakie są objawy depresji u dzieci?
Jakie są objawy depresji u dzieci?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym również mogą chorować na depresję, choć przejawia się...

zobacz galerię

2. Inne działania autoagresywne

W grupie zachowań destrukcyjnych, oprócz samookaleczenia się, znajdują się ponadto: • zaburzenia odżywiania, • prowokowanie sytuacji niebezpiecznych, • świadome narażanie się na niebezpieczeństwo, • umniejszenie własnej wartości. Działania autoagresywne nie tylko pogłębiają problemy psychiczne, ale również wpływają na ciało. Mogą doprowadzić do groźnych powikłań i problemów zdrowotnych. Niezwykle istotne jest, by odpowiednio wcześnie podjąć działania, które mają na celu złagodzenie objawów depresji, i wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku zachowań autoagresywnych niezwykle istotna jest psychoterapia oraz leczenie farmakologiczne depresji. Tylko takie połączenie terapeutyczne daje nadzieję na pozytywne efekty leczenia i poprawę samopoczucia chorego.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.