Trwa ładowanie...

Ryzyko samobójstwa w depresji

Avatar placeholder
03.06.2017 16:47
Ryzyko samobójstwa w depresji
Ryzyko samobójstwa w depresji

Myśli samobójcze w depresji są jednym z objawów choroby. Osoba cierpiąca ma zaburzone postrzeganie świata i własnej osoby. Od czego zależne jest ryzyko popełnienia samobójstwa? Jak można pomóc osobie cierpiącej na depresję, która ma myśli samobójcze?

spis treści

1. Czym są myśli samobójcze w depresji?

Myśli samobójcze w depresji można nazwać najpoważniejszym powikłaniem tej choroby. Świadczą bowiem o jednym z ostatnich etapów rozwoju głębokiej depresji, z którą człowiek nie potrafi sobie poradzić lub z powodu choroby nie widzi żadnych pozytywnych rozwiązań. Samobójstwo jest według osoby chorej jedynym słusznym zakończeniem cierpienia, problemów i niepowodzeń.

W ostatecznej fazie bardzo trudno przekonać chorego, żeby zrezygnował z samobójstwa. Ma on bowiem własną wizję, w której inne działania – dalsze życie – są bezcelowe.

2. Czy myśli samobójcze mogą pojawić się u osoby zdrowej?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Myśl o samobójstwie to nie tylko jeden z objawów depresji lub innej ciężkiej choroby psychicznej. Może się pojawić również u osób zdrowych – towarzyszy wtedy silnemu stresowi, z którym człowiek nie potrafi sobie poradzić. Zdrowy człowiek w przeciwieństwie do osoby chorej na depresję potrafi się jednak od tych myśli uwolnić.

Myśli samobójcze to jeden z objawów depresji
Myśli samobójcze to jeden z objawów depresji

3. Myśli samobójcze a odebranie sobie życia

Myśli samobójcze mogą rzeczywiście doprowadzić do odebrania sobie życia. Osoba cierpiąca na depresję, która wciąż myśli o samobójstwie, rzeczywiście może odczuwać silną potrzebę dokonania tego czynu. Wyróżniamy również próbę samobójczą, która nie zawsze doprowadza do samej śmierci. Jest to sposób chorego na to, aby zostać zauważonym i tym samym jest to również jeden ze sposobów wołania o pomoc.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

4. Ryzyko samobójstwa u osób cierpiących na depresję

To musisz wiedzieć:

Według badań kobiety znacznie częściej niż mężczyźni podejmują próbę samobójczą. Mężczyźni z kolei częściej odbierają sobie życie. Ryzyko dokonania samobójstwa zwiększa się z ciągłym podejmowaniem prób samobójczych. Dlatego nie należy bagatelizować takich działań. Ryzyko samobójstwa zależy również od etapu choroby. Z danych wynika, że osoby, u których dopiero zdiagnozowano depresję, częściej popełniają samobójstwo. Zdarza się również, że negatywne emocje pojawiają się po każdym nawrocie choroby. Zmniejsza to pozytywne postrzeganie świata, wzbudza większe lęki i wiarę w wyleczenie. Problemy rodzinne również zwiększają ryzyko odebrania sobie życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze