Trwa ładowanie...

Ruchy dziecka w ciąży

Avatar placeholder
07.04.2017 16:06
Ruchy dziecka w ciąży
Ruchy dziecka w ciąży

Ruchy płodu w ciąży są odczuciem subiektywnym. Kobiety, które spodziewają się pierwszego potomka poczują pierwsze ruchy dziecka w okolicach 20. tygodnia ciąży. Panie, które już rodziły – około 14. - 18. tygodnia. Zazwyczaj są to delikatne kopnięcia i muśnięcia. Ruchy dziecka najbardziej wyczuwalne są w 7. i 8. miesiącu ciąży.

Ruchy dziecka w ciąży to dla każdej przyszłej mamy niesamowite przeżycie. Kopniaki, przeciąganie się, fikołki – w taki sposób maluszek w brzuchu mamy daje znać, że nic mu nie jest i czuje się dobrze. Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, ruchy dziecka najprawdopodobniej poczujesz około 20. tygodnia ciąży. Jeśli jest to twoja kolejna ciąża, wiesz już, jak wyglądają ruchy dziecka w brzuchu i możesz zacząć je odczuwać między 14. a 18. tygodniem ciąży. Ruchy płodu wcześniej i wyraźniej odczuwają zazwyczaj kobiety szczupłe niż otyłe. Za słabe wyczuwanie ruchów dziecka odpowiada też ulokowanie łożyska na przedniej ścianie macicy. Łożysko tworzy wówczas coś w rodzaju poduszki amortyzacyjnej.

spis treści

1. Pierwsze ruchy płodu

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Na początku sygnały wysyłane przez maluszka mamie są bardzo delikatne. Możesz je odczuwać jako pulsowanie, bulgotanie, drapanie, puknięcia z wnętrza brzucha. Ruchy dziecka stają się wyraźnie wyczuwalne około piątego miesiąca ciąży. Z dnia na dzień przybierają na sile i stają się bardziej regularne. Pod koniec drugiego trymestru ciąży wyraźnie poczujesz, jak maluszek porusza się w twoim brzuchu: przeciąga się, obraca, kopie, a nawet fika koziołki. Ruchy prenatalne dziecka to codzienna gimnastyka, bardzo ważna dla rozwoju. Ruchy w łonie mamy pomagają dziecku kształtować i wzmacniać mięśnie, stawy oraz kości. Odczuwanie ruchów dziecka jest również bardzo ważne dla przyszłych rodziców. Dostarcza wielu wzruszeń i wzmacnia więź z nienarodzonym maluszkiem. Czasami ruchy dziecka w brzuchu są tak mocne, że aż bolesne, zwłaszcza gdy malec trafi nóżką w żołądek lub w żebro.

2. Ruchy dziecka przed porodem

W miarę rozwoju ciąży ruchy dziecka stają się coraz łagodniejsze, ponieważ ma ono coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Maluszek nie fika już koziołków, ale wierci się, przeciąga, wypina pupę, próbuje prostować nóżki i rączki, łapie pępowinę, ssie kciuka... Brzuch ciężarnej faluje, mogą się na nim pojawiać większe lub mniejsze wypukłości, gdy dziecko wypycha jakąś część swojego ciała, np. kolanko lub rączkę. Ruchy płodu oznaczają, że wszystko jest w porządku. Maluszek rozwija się prawidłowo. Ruchy dziecka możesz odczuwać nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Trudno jednak dokładnie powiedzieć, ile powinno ich być. To sprawa całkowicie indywidualna.

Każde dziecko ma inny temperament, jedne maluszki są bardzo ruchliwe, inne – spokojne, a uwidacznia się to już na etapie życia płodowego. Pamiętaj również, że dziecko ma swój rytm snu i czuwania. Mamom zazwyczaj wydaje się, że maluszek jest najbardziej aktywny wieczorem. Nie jest to jednak prawdą. Wieczorem po prostu częściej odpoczywasz, co daje ci sposobność do obserwowania ruchów dziecka. Czasami dziecko jest najbardziej aktywne w nocy i uniemożliwia mamie spanie. Jeśli chcesz uspokoić maluszka, spróbuj pogłaskać brzuszek lub ułóż się w innej pozycji. Ruchy dziecka są również uzależnione od trybu życia mamy. Kiedy jesteś zmęczona lub długo pracujesz, maluszek nie otrzymuje przez łożysko wartości odżywczych i tlenu, więc oszczędza siły i się nie porusza.

3. Liczenie ruchów płodu

Jeśli przebieg ciąży jest nieprawidłowy, występuje cukrzyca ciążowa albo nadciśnienie tętnicze, lub gdy ciąża jest przenoszona, ginekolog może zalecić monitorowanie ruchów i akcji serca dziecka za pomocą KTG. Warto też samodzielnie liczyć ruchy dziecka w czasie ciąży, zwłaszcza gdy masz wrażenie, że maluszek nagle zrobił się za bardzo bierny i nieaktywny. Jak liczyć ruchy dziecka? Dwa lub trzy razy dziennie połóż się na lewym boku i przez godzinę licz wszystkie ruchy płodu – zarówno słabe, jak i mocne. Przyjmuje się, że w okresie okołoporodowym powinno być przynajmniej dziesięć ruchów dziecka na godzinę. Jeśli stwierdzisz, że ruchów jest mniej, zjedz lekki posiłek. Ruchy dziecka powinny się nasilić, ponieważ po jedzeniu podnosi się poziom glukozy we krwi, co wpływa pobudzająco na maluszka. Po zjedzeniu posiłku połóż się wygodnie na łóżku i licz ruchy dziecka jeszcze raz.

4. Kiedy należy zgłosić się do ginekologa?

Gdy minął 22. tydzień ciąży, a ty nie odczuwasz w ogóle ruchów dziecka.

Gdy aktywność dziecka zmniejsza się natychmiastowo z dnia na dzień, ruchy są słabsze niż zwykle.

Gdy ruchy dziecka stają się nagle bardzo gwałtowne, jak nigdy dotąd.

Gdy wyczuwasz mniej niż cztery ruchy na godzinę lub w ogóle przestajesz je wyczuwać.

W takich sytuacjach konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem, kontrola czynności serca dziecka, a czasem również badanie USG.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze