Trwa ładowanie...

Rozwój umysłowy dziecka – jak go wspomagać?

Aby wspomóc rozwój umysłowy dziecka, należy angażować je w takie formy aktywności, które rozwiną jego zdolności językowe i manualne. Ćwiczenia na pamięć i koncentrację można wykonywać w czasie codziennych zabaw z maluchem.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

spis treści

1. Ćwiczenia na koncentrację dla dzieci

Ćwiczenia na koncentrację mogą towarzyszyć zabawie. Wystarczy, że wybierzemy zabawki interaktywne, które wymagają od dziecka odkrywania i pobudzenia kreatywności. Na rynku są dostępne zabawki ulepszające zdolności językowe dziecka (na przykład zabawki do nauki języków obcych), jak również manualne (wymagające złożenia kilku elementów w całość).

Aby usprawnić koncentrację można ćwiczyć mózg, angażując go podczas zabawy
Aby usprawnić koncentrację można ćwiczyć mózg, angażując go podczas zabawy (123RF)

Warto zaangażować dziecko do dbania o porządek w miejscu zabawy. Powinno wiedzieć, gdzie należy odłożyć poszczególne zabawki. Należy zachęcać dziecko do układania zabawek od największej do najmniejszej, dzięki czemu nauczy się selekcjonowania i grupowania przedmiotów.

W prawidłowym rozwoju umysłowym dziecka ważną rolę odgrywa muzyka. Warto zatem śpiewać dziecku rytmiczne utwory albo włączać radio, by towarzyszyło zabawie. Ruch dziecka podrygującego w rytm melodii zaprocentuje w przyszłości brakiem problemów z wykonywaniem aktywności, które będą od niego wymagać zaangażowania motoryki ciała. Taniec umożliwia poznanie znaczenia rytmu i rymu, a teksty piosenek pomagają utrwalać wzorce językowe.

Aby obniżyć poziom stresu i sprawić, by dziecko czuło się bezpiecznie, warto czasem wykonać mu masaż. Dotyk matki lub ojca poprawia komfort emocjonalny, a poza tym sprzyja ogólnemu rozwojowi dziecka. Według wyników badań wcześniaki, które regularnie masowano w trakcie dnia, szybciej były gotowe do tego, by opuścić szpital.

10 sposobów na lepszą koncentrację
10 sposobów na lepszą koncentrację [10 zdjęć]

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie...

zobacz galerię

Ćwiczeniem na pamięć może być również wspólne czytanie książek. Aby czas spędzony na lekturze był dla dziecka przyjemny, warto wybrać książki z kolorowymi obrazkami i dużymi literami. Zdjęcia mogą być pretekstem do rozmowy o zachowaniu zwierząt i snucia własnej historii. Wówczas dziecko będzie miało możliwość puścić wodze fantazji.

2. Jak poprawić pamięć?

O fizyczny rozwój dziecka należy dbać już w czasie jego życia płodowego. Oznacza to, że kobieta w ciąży powinna skonsultować potrzebę zażywania każdego preparatu. Niektóre leki mogą mieć negatywny wpływ na mózg dziecka, co na kolejnym etapie jego życia będzie objawiać się problemami z pamięcią i kontrolowaniem swoich emocji.

Musisz to wiedzieć

Na prawidłowy rozwój umysłowy dziecka oddziałuje sposób, w jaki się do niego zwracamy. Na zadane przez dziecko pytanie należy odpowiadać wyraźnie i powoli. Ton naszego głosu powinien być melodyjny i ciepły. W ten sposób wspomagamy rozwój obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za mowę, rozwijamy słownictwo dziecka i wpajamy mu prawidłowe wzorce językowe. Dziecko musi mieć świadomość zasad panujących w domu rodzinnym, ale nie powinny one wzbudzać w nim strachu. Musi wiedzieć, dlaczego niewłaściwe zachowanie jest złe i nie powielać go nie ze względu na strach przed karą, ale na świadomość, że w ten sposób nie należy postępować. W związku z tym rodzice powinni dawać mu pozytywny przykład.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.