Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

32 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

32 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
32 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

W 32 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 2 kilogramy, jego wzrost zaś to ponad 40 cm całkowitej długości. Intensywnie przybiera na wadze i gromadzi zapasy w postaci brązowej tkanki tłuszczowej na okres poporodowy. Jest mu coraz ciaśniej, gdyż rosnącemu dziecku nie towarzyszy już istotny przyrost ilości wód płodowych i miejsca w macicy. Jednocześnie jego ruchy nabierają większej płynności, koordynacji, a w swoim wyglądzie i zachowaniu coraz bardziej przypomina noworodka.

spis treści

1. Rozwój dziecka w 32 tygodniu ciąży

Waga dziecka w 32 tygodniu ciąży intensywnie się zwiększa, natomiast jego wzrost nieco zwalnia. Powoli zaczyna osiągać wymiar, który będzie miało po urodzeniu.

Dalszy jego rozwój polegał będzie, obok doskonalenia funkcjonowania narządów, na przyroście masy, głównie przez rozwój mięśni i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dziecko się zaokrągla i robi „tłuściutkie”, nabierając powoli typowo niemowlęcego wyglądu.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Również w swoim zachowaniu dziecko przypomina już noworodka. Cały dzień spędza na ssaniu kciuka, piciu wód płodowych, siusianiu, oddychaniu, robieniu niemowlęcych min i poruszaniu rękami i nogami. Te same czynności będzie musiało wykonywać zaraz po urodzeniu, a wiadomo, że praktyka czyni mistrza.

Paznokcie dziecka dorosły już do wierzchołków palców – zarówno te u rączek, jak i u stóp. Nie obawiaj się zadrapań – są one bardzo miękkie, niezdolne do skrzywdzenia delikatnej skóry dziecka czy błon płodowych wewnątrz macicy.

Dziecko w dalszym ciągu ssie kciuki, co pomaga mu rozwinąć silne mięśnie żuchwy i ust, niezbędne do podjęcia największego wysiłku w ciągu pierwszych miesięcy jego życia – ssania mleka z piersi.

Na tym etapie rozwoju dziecka jego mięśnie są już lepiej rozwinięte, a coraz lepiej rozwinięty mózg i obwodowy układ nerwowy sprawiają, że ruchy nimi są w coraz większym stopniu skoordynowane.

Z pewnością wyczuwasz, że dziecko w swoich kopnięciach i pchnięciach nabrało płynności i gracji, której, ze względu na coraz większy brzuch, powoli zaczyna brakować tobie.

Tabela. Szacowane wymiary. 32 tydzień ciąży, waga dziecka i wzrost - normy. Wyjaśnienie skrótów pokazanych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL415383447
BPD817488
OFD10294110
HC297279316
AC270244296
FL615766
Masa (g)195015272373

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W dalszym ciągu szybko rozwija się mózg, szczególnie struktury związane z przetwarzaniem wrażeń zmysłowych. Rozwinięte są również obszary odpowiedzialne za sterowanie mimiką twarzy – dzięki temu dziecko potrafi już robić wiele min, o które byś go nie podejrzewała.

Podczas badań USG na tym etapie nieraz można zaobserwować uśmiech, skrzywienie czy nawet wystawienie języka.

Część dzieci w 32 tygodniu ciąży przyjmuje już pozycję „główkową”, z głową zwróconą w dół, co stanowi bezpośrednie przygotowanie do porodu. Jeśli twoje dziecko wciąż ma główkę w górze i tym samym znajduje się w położeniu miednicowym, to będzie miało jeszcze trochę czasu, żeby się odwrócić. W przeciwnym razie grozi ci cięcie cesarskie.

2. 32 tydzień ciąży - proces ciąży

32 tydzień ciąży - który to miesiąc? Jest to początek 8 miesiąca. Macica jest już mocno powiększona, jej dno znajduje się w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym.

Ucisk macicy na sąsiednie narządy jest coraz bardziej dokuczliwy. Zgaga, trudności z oddychaniem, bóle pleców, trudności z utrzymaniem równowagi to tylko niektóre ze znanych ci wcześniej dolegliwości ciążowych, których intensywność w 32 tygodniu ciąży będzie wzrastać.

Szczególnie dokuczliwa może się okazać ciągła konieczność chodzenia do toalety, która zwłaszcza w nocy będzie się przyczyniać do rosnącego niewyspania i zmęczenia.

Powiększająca się macica uciska m.in. na pęcherz moczowy, nie pozostawiając wiele miejsca na magazynowanie moczu. Wszystko, co wyprodukują Twoje nerki, musisz prawie natychmiast wysiusiać. W efekcie możesz czuć pokusę ograniczania picia, co będzie wielkim błędem.

Nawet niewielkie odwodnienie może przyczynić się do dalszego pogorszenia trawienia, pojawienia się żylaków, hemoroidów oraz dalszych komplikacji po stronie samego dziecka.

Coraz większy brzuch utrudniał będzie znalezienie wygodnej pozycji w łóżku do spania. Poeksperymentuj z rożkiem dla ciężarnych, spróbuj uciąć sobie drzemkę lub dwie w ciągu dnia – krótsze spanie, a częściej jest zwykle wygodniejsze na tym etapie ciąży.

Pamiętaj, by stać możliwie prosto, nie garbić się ani nie odchylać do tyłu – takie pozycje będą pogłębiać bóle w plecach i przyczyniać się do powstawania obrzęków w nogach.

Jeśli ból w plecach będzie utrudniał normalne funkcjonowanie, konieczne może być poproszenie o zwolnienie z pracy i spędzanie większej ilości czasu w łóżku. Przydatna może być też pomoc fizjoterapeuty.

Nie wahaj się jej szukać, jeśli masz silne bóle w krzyżu – odpowiednie masaże dla ciężarnych mogą tu zdziałać cuda!

Na szczęście dolegliwości ciążowe nie dotyczą wszystkich mam i nie występują z jednakowym nasileniem. Częsty odpoczynek i relaks pomoże przetrwać ten czas. Warto w tym okresie pomyśleć o wyprawce dla noworodka i o wyborze szpitala, w którym odbędzie się poród, jeśli jeszcze tego nie uczyniłaś.

Skurcze Braxtona-Hicksa w 32 tygodniu ciąży wciąż mogą się pojawiać i mogą nabierać intensywności i regularności. Z czasem będziesz miała coraz większe problemy, by odróżnić je od skurczów porodowych.

Na tym etapie ciąży możesz zacząć doświadczać kołatania serca. O ile samo kołatanie, pojawiające się raz na jakiś czas, jest normalnym objawem, związanym z gwałtownym powiększeniem się objętości krwi w krwiobiegu, to w połączeniu z bólami w klatce piersiowej czy dusznością może być objawem poważnych komplikacji, wymagających natychmiastowej konsultacji medycznej, potencjalnie nawet zagrażających życiu.

3. Zmiany w organizmie w 31 tygodniu ciąży

W trzecim trymestrze ciąży, najczęściej w okolicach trzydziestego tygodnia, u niektórych kobiet może wystąpić tzw. cholestaza ciężarnych. Jest to uwarunkowany genetycznie rodzaj nadwrażliwości na wysokie stężenie hormonów płciowych, głównie estrogenów, których najwyższe ilości wydzielane są właśnie w tym okresie.

Patologia ta dotyka zwykle kilka procent populacji kobiet w ciąży i nie jest w Polsce powszechną dolegliwością. Kobiety cierpiące na cholestazę w ciąży nie powinny również nigdy przyjmować doustnych tabletek antykoncepcyjnych, gdyż zawarty w nich estrogen spowodować może wystąpienie przykrych objawów związanych z tym schorzeniem.

Cholestaza objawia się swędzeniem skóry, szczególnie rąk i stóp, nasilającym się wieczorem i w nocy, oraz niekiedy, przy większym nasileniu, zażółceniem skóry i powiększeniem wątroby.

Objawy te wynikają z zaburzenia funkcji wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci. W efekcie występuje podwyższony poziom kwasów żółciowych i bilirubiny w organizmie.

Przebieg cholestazy u matki jest zazwyczaj łagodny, choroba nie zagraża jej życiu, a przykre objawy ustępują dość szybko po rozwiązaniu. Natomiast sama ciąża wymaga obserwacji i ewentualnie odpowiedniego leczenia.

W wyniku cholestazy może bowiem dojść do porodu przedwczesnego, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu czy innych niebezpiecznych powikłań, jak zespół aspiracji smółki.

Jeśli w 32 tygodniu ciąży zaobserwujesz u siebie swędzenie dłoni i stóp oraz zażółcenie skóry, możliwe jest wystąpienie cholestazy
Jeśli w 32 tygodniu ciąży zaobserwujesz u siebie swędzenie dłoni i stóp oraz zażółcenie skóry, możliwe jest wystąpienie cholestazy (123RF)

W związku z powyższym, nie lekceważ pojawienia się jej objawów – jeśli wystąpią, należy udać się do lekarza w celu wykonania badań laboratoryjnych, które wykluczą lub potwierdzą rozpoznanie. Niezbędne może okazać się wcześniejsze ukończenie ciąży około 37 tygodnia, aby zminimalizować ryzyko powikłań dla płodu.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Następny artykuł: 33 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze