Trwa ładowanie...

Rozwój dziecka w 3 trymestrze

Rozwój dziecka w 3 trymestrze
Rozwój dziecka w 3 trymestrze

Trzeci trymestr to końcowy etap rozwoju dziecka. Z każdym dniem zwiększa się szansa przeżycia dziecka poza organizmem matki. W ciągu tych ostatnich miesięcy kobieta doświadcza niebolesnych skurczów macicy – dostosowuje się ona do wielkości dziecka. Nie są to jednak skurcze porodowe. Dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy.

spis treści

1. Rozwój płodu w VII miesiącu

Dwudziesty siódmy tydzień rozpoczyna ostatni trymestr ciąży. Dziecko skulone ma 24 cm, wyprostowane 34 cm. Siatkówka oka przybiera swój ostateczny kształt, a powieki się otwierają.

W dwudziestym ósmym tygodniu dziecko nadal jeszcze nie gromadzi tkanki tłuszczowej, choć jego waga wzrosła o 100 g. Na powierzchni mózgu formują się bruzdy i zwoje. Na głowie pojawiają się ciemne włoski.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

System nerwowy w dwudziestym dziewiątym tygodniu jest już rozwinięty. Dziecko bardzo szybko reaguje na bodźce. Bardzo dużo także śni – ma marzenia senne. Naukowcy podejrzewają, że wtedy mózg dziecka ćwiczy przetwarzanie danych. Płod ma 1250 g i mierzy 26 cm, a wyprostowane 37 cm.

W macicy dziecko nie ma już dużo miejsca w trzydziestym tygodniu, dlatego jego ruchy są mniej silne. Przyjmuje pozycję embrionalną. Większość dzieci odwrócone jest już głową do dołu. U chłopców jądra zaczynają zstępować do moszny. Dziecko waży 1300 g i zwinięte ma 27 cm.

Pod koniec siódmego miesiąca następuje duży skok wagi – do 1600 g, a wzrost powiększa się o kolejny centymetr. Gromadzony tłuszcz chroni dziecko przed utratą ciepła i reguluje temperaturę ciała. Dzięki niemu wygładza się nieco także skóra.

2. Rozwój płodu w VIII miesiącu

W trzydziestym drugim tygodniu płuca są już gotowe do podjęcia pracy, włączą się jednak dopiero po porodzie. Waga dziecka znów gwałtownie rośnie – do 1800 g, w brzuchu mu ciasno, a jego ruchy są dla matki bolesne. W ostatnich tygodniach ciąży waga dziecka rośnie tylko dzięki coraz grubszej tkance tłuszczowej. Dziecko mierzy 29cm (41cm z wyprostowanymi nogami). Matka odczuwa ciężar ciąży, ma obrzęki, bóle pleców.

W trzydziestym trzecim tygodniu źrenice dziecka wykształcają odruch zwężania się. Jego skóra jest gładka, różowa. Waga sięga 2 kg, a wzrost powiększyły się o kolejne 3 cm.

W ostatnich tygodniach ciąży rozwój płodu ulega spowolnieniu. Przybiera tylko na wadze – w trzydziestym czwartym tygodniu ma ok. 2300 g i 32 cm długości – i ćwiczy płuca.

W trzydziestym piątym tygodniu dziecko nadal powiększa swoją wagę – ma ponad 2,5 kg i 33 cm, gdy jest zwinięte. Wypełnia cały brzuch i kobieta ma trudności z oddychaniem, ponieważ może uciskać przeponę, pojawia się zgaga w ciąży i częste wizyty w toalecie.

2800 g i 34 cm to wielkość dziecka w trzydziestym szóstym tygodniu. Brązowa tkanka tłuszczowa nagromadziła się wokół narządów wewnętrznych, a biała pod skórą. Meszek zanika, jak również maź płodowa. Dziecko połyka je – rozwinie się z nich smółka w jelitach. Główka dziecka może obniża się. Ważne są badania prenatalne w trzecim trymetrze ciąży.

3. Rozwój płodu w IX miesiąc

W trzydziestym siódmym tygodniu wyprostowane dziecko ma 47 cm i waży prawie 3 kg. Jego płuca są gotowe do oddychania. Jeśli poród nastąpi w kolejnym tygodniu, będzie to już poród o czasie.

Następny tydzień to kolejne 100 g więcej na wadze. Główka dziecka wstawia się w miednicę. W trzydziestym dziewiątym tygodniu dziecko jeszcze zwiększa masę o 150 g. Już niedługo pojawią się oznaki porodu.

W czterdziestym tygodniu dziecko ma ok. 50 cm, waży ok. 3500 kg i jest gotowe do porodu. Gdy przyjdzie na to czas, wysyła sygnał uruchamiający procesy hormonalne.

Następny artykuł: Zmiany w ciele kobiety
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze