Trwa ładowanie...

Rotawirus - charakterystyka, zakażenie, zapobieganie

Rotawirusy są to drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie ostrej biegunki, szczególnie u małych dzieci i niemowląt. Wirus ten został odkryty kilkadziesiąt lat temu, a jego nazwa związana jest z jego wyglądem. Pod mikroskopem elektronowym cząsteczka wirusa wygląda jak koło (z łac. „rota” oznacza „koło”). Zbudowana jest ona z dwuniciowego RNA (materiał genetyczny drobnoustroju) oraz białek. Istnieje 7 gatunków tego wirusa, ludzie zarażają się 3 – A, B, C. Infekcję biegunkową u małych dzieci i niemowląt wywołują najczęściej wirusy z grupy A.

Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"

Wirusem rotawirusa zakażamy się drogą fekalno-oralną. Kiedy dojdzie do zarażenia wirusem, „zagnieżdża się” on w komórkach jelita cienkiego, gdzie namnaża się i niszczy jego nabłonek. Zniszczone komórki nabłonka jelita nie są w stanie prawidłowo regulować procesu wchłaniania i wydzielania wody i jonów. W efekcie dochodzi do nadmiernego wydalania wody i jonów z przewodu pokarmowego, co obserwujemy i odczuwamy jako ostrą biegunkę.

spis treści

1. Rotawirus - przebieg zakażenia

Jak rozprzestrzenia się rotawirus?
Jak rozprzestrzenia się rotawirus?

Rotawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, wystarczy kontakt z zainfekowaną osobą, dlatego tak ważna...

zobacz galerię

Na zakażenie rotawirusem najbardziej narażone są małe dzieci i niemowlęta. Co roku w Europie z powodu zakażenia wirusem do lekarzy trafia 700 tysięcy maluchów, a 87 tysięcy z nich wymaga hospitalizacji. Częstość infekcji rotawirusowych w Polsce jest bardzo wysoka. W rezultacie dochodzi do około 170 tysięcy porad ambulatoryjnych i 21,5 tysiąca hospitalizacji, głównie niemowląt i małych dzieci. Największa zachorowalność na biegunkę rotawirusową w tej grupie wiekowej wynika z braku umiejętności zachowania odpowiedniej higieny.

Dziecko zakażone rotawirusem już na 2 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby zaczyna wydzielać ze stolcem duże ilości cząstek wirusa i stanowi możliwe źródło zakażenia dla innych osób. Pierwszym objawem infekcji rotawirusem jest najczęściej gorączka, która nierzadko dochodzi nawet do 40 st. C. Często pojawia się ona przed innymi objawami i jest jedynym zwiastunem nadchodzącej choroby. Do gorączki dołączają się następnie ból brzucha i wodnista biegunka, a czasem także nudności i wymioty. Biegunka utrzymuje się najczęściej od 3 do 9 dni. Biegunka rotawirusowa prowadzi do odwodnienia dziecka (badania pokazują, że do odwodnienia dochodzi w 80% infekcji u dzieci), co objawia się utratą na wadze, suchością śluzówek jamy ustnej, ponadto skóra staje się mało elastyczna, wiotka. Dalszymi objawami odwodnienia są postępujące zmęczenie dziecka oraz podsinione oczy. Ponieważ powikłania infekcji rotawirusem mogą być bardzo poważne i czasem stanowią zagrożenie dla życia dziecka, konieczne jest jego obserwowanie, a w przypadku zauważenia niepokojących objawów takich jak np. nadmierna ospałość, utrudniony kontakt z dzieckiem ‒ szybkie zgłoszenie się do szpitala.

2. Rotawirus - zapobieganie

Ponieważ konsekwencje zarażenia rotawirusem mogą być dla niemowląt i małych dzieci bardzo poważne, należy zadbać o ochronę przed nim.

Bardzo ważną rolę w zapobieganiu infekcji rotawirusowej odgrywa przestrzeganie zasad higieny. Rotawirusy mogą utrzymywać się na skórze rąk do 4 godz., a na przedmiotach i suchych powierzchniach nawet do kilku dni. Należy zawsze pamiętać, aby dokładnie myć ręce nie tylko w przypadku kontaktu z osobą chorą, ale także po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem itd. W sytuacji gdy jedno dziecko w domu zachorowało, powinno się odizolować je od pozostałych, ponieważ ryzyko zarażenia się jest bardzo wysokie. Jednak zachowanie zasad higieny nie zawsze uchroni nas przed zakażeniem rotawirusem, dlatego konieczne jest podjęcie dodatkowych starań, aby uniknąć infekcji, która może być groźna, szczególnie dla maluchów.

Metodą chroniącą dziecko przed zakażeniem rotawirusem jest zastosowanie szczepionki ochronnej. Aktualnie szczepionka przeciw rotawirusom należy do szczepień zalecanych, co oznacza, że nie jest ona obowiązkowa. Szczepionka ta jest zalecana wszystkim niemowlętom w Europie i może być włączona do kalendarza szczepień wszystkich krajów europejskich. Szczepienie ochronne podaje się w 2 lub 3 dawkach, drogą doustną. Szczepionka powinna być podana najpóźniej do 24-32 tygodnia życia (w zależności od producenta).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.