Ropienie oczu u niemowląt

Ropienie oczu u niemowląt i noworodków może być wynikiem infekcji, także infekcji okołoporodowej, lub zakażenia szpitalnego. U niektórych dzieci do infekcji dochodzi częściej, a to dlatego, że kanaliki łzowe są zbyt wąskie. Jeśli ropa w oczach utrzymuje się dłużej niż trzy dni mimo domowego leczenia, trzeba iść z dzieckiem do okulisty.

Skąd się bierze ropienie oczu u noworodków i niemowląt?

Dziecko tuż po urodzeniu i w trakcie porodu jest szczególnie wrażliwe na różnego rodzaju bakterie. Infekcyjne zapalenie spojówek może się pojawić w momencie przechodzenia przez kanał rodny matki, wskutek kontaktu z bakteriami w szpitalu czy w domu.

Polecane wideo:

Podobne objawy pojawiają się u dziecka także wskutek zabiegu Credego, wykonywanego u wszystkich noworodków w Polsce. Zabieg polega na zakropleniu każdego oka dziecka jedną kroplą 1 proc. roztworu azotanu srebra. Jest to metoda zapobiegania zakażeniu dwoinkami rzeżączki (czyli rzeżączkowemu zapaleniu spojówek), które mogą znajdować się w drogach rodnych kobiety. Kilka dni po zakropleniu oczy dziecka mogą być podrażnione, może się z nich wydobywać ropa. Jest to jednak przejściowa reakcja, ustępująca z czasem.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się ropy w oczach dziecka jest dość częsta wada, a mianowicie, zwężenie kanalika łzowego. Zbyt wąski kanalik łzowy z łatwością się zatyka, co powoduje tzw. zastój łez. Taki zastój ułatwia mikroorganizmom infekcję.

Co robić w przypadku ropienia oczu u dzieci?

Metodą domowego leczenia zaropiałych oczu dziecka jest przemywanie ich kilka razy dziennie roztworem soli fizjologicznej. Przemywamy oczy czystym wacikiem nasączonym solą fizjologiczną od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, czyli w kierunku nasady nosa. Po każdym ruchu trzeba wymienić wacik na świeży. Roztwór rumianku nie jest najlepszy do przemywania oczu niemowlętom i noworodkom, a to dlatego, że może uczulić, jak wszystkie zioła. U małego dziecka szczególnie łatwo o uczulenie.

Dodatkowo można lekko masować wewnętrzny kącik oka dziecka. W przypadku, jeśli ropienie oczu było wywołane przez zatkanie kanalika łzowego, masaż może ułatwić jego odetkanie. Masaż woreczka łzowego powinien być wykonywany kilka razy dziennie.

Jeśli ropienie oczu jest wywołane przez zabieg Credego, nie można ich przemywać solą fizjologiczną. Wytrąci się wtedy chlorek srebra. W takim wypadku czekamy, aż objawy same ustąpią. Jeśli tak się nie stanie w przeciągu kilku dni, trzeba iść do lekarza okulisty.

Wąski kanalik łzowy musi być oceniony przez okulistę. Zdecyduje on, czy konieczny jest zabieg przedmuchania kanalika łzowego. Jest to bezbolesny zabieg, trwający zaledwie kilka minut.

W przypadku, jeśli przez kilka dni nie pojawia się poprawa, a z oczu dziecka nadal cieknie ropa, trzeba iść do lekarza okulisty. Zrobi on wymaz z wydzieliny ropnej z oka dziecka. Dzięki temu zostanie odkryty mikroorganizm, który wywołuje nieprzyjemne objawy. Po wykryciu bakterii lub innego mikroorganizmu, leczy się go odpowiednio dobranym antybiotykiem. Może być w tym przydatny antybiogram. To badanie wykonywane często razem z posiewem, które pozwala stwierdzić, na jakie antybiotyki jest wrażliwy dany mikroorganizm.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Kanaliki łzowe
Kanaliki łzowe

Zapalenie spojówek u niemowląt

Zapalenie spojówek u niemowląt jest dość częstą przypadłością. Może być wywołane przez infekcje (wirusowe lub bakteryjne), przez alergię (pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego), przez czynniki mechaniczne (ziarna piasku, które dostają...

Kanaliki łzowe

Jak dbać o oczy niemowlaka?

Dziecko po urodzeniu widzi około 30 razy mniej ostro niż dorosły człowiek, jednak w miarę upływu czasu jego wzrok ulega stopniowej poprawie. Obraz, który dostrzega, ma więc formę rozmytych plam, a jakość widzenia jest dużo lepsza, jeśli chodzi o oddalone...

Kanaliki łzowe

Łzawienie oczu u niemowląt

przez specjalny kanalik, ale często dziecko rodzi się z kanałem nie w pełni otwartym i łzy nie są w stanie spłynąć. Ujście kanalika nosowo-łzowego (...) kanału łez. W celu udrożnienia kanalika...

Choroby noworodka

Ropienie oczu u noworodka

stanu może leżeć w alergii. Jak jest faktycznie? Przyczyny ropienia oczu u noworodka Ropienie oczu u noworodków jest spowodowane zablokowaniem (...) może być odetkanie ich w gabinecie...

Choroby noworodka

Zez u niemowlaka

Zez u niemowlaka

Zez u noworodka to całkiem naturalne zjawisko i nie ma powodów do obaw. Mięśnie koordynujące ruchy gałek ocznych są początkowo słabe i trudno im czasami utrzymywać oczka równolegle.

Dziecięce choroby

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia

Fotografia ujawniająca chorobę oczu Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem oka (...) na niepokojącą zmianę. I rzeczywiście u dziecka zdiagnozowano rzadką chorobę oczu,...

Zdrowie kobiety

Witamina F - źródło młodości i zdrowia

Witamina F - źródło młodości i zdrowia

zdrowotnych, takich jak: łuszczyca, wypryski alergiczne, trądzik, odleżyny, a także często występujące u niemowląt odparzenia (w tym pieluszkowe (...) zapalenie skóry). Ale to nie wszystko. Witamina F doskonale dba o prawidłową pracę...

Spadek masy ciała

Gronkowiec u małego dziecka

Gronkowiec u małego dziecka

Gronkowiec u niemowląt jest bardzo niebezpieczną bakterią, która wymaga specjalistycznego leczenia. Gronkowce to kuliste bakterie, które układają się w charakterystyczne grona - stąd ich nazwa.

Zdrowie kobiety

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

o tym, że czynnik ten jest niezdrowy również dla naszych oczu. Może się on wręcz przyczynić do uszkodzenia wzroku. To dlatego właśnie tak ważne (...) przy słabym świetle nie szkodzi oczom Wręcz na odwrót - nieodpowiednie...