"Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rowijają i bawią" - Wydawnictwo PWN
Kamila Łyczek "Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią" to książka wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
_Słyszałem i zapomniałem.
Widziałem i zapamiętałem.
Zrobiłem i zrozumiałem. -_ Konfucjusz
"Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią" to wspaniale ilustrowana książka dla tandemu partnerskiego dziecko – rodzic.
Kamila Łyczek "Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią"
Próżno w niej szukać prostego dodawania czy nudnych słupków. Zawiera natomiast wszystko, co jest istotą matematyki: porównywanie, porządkowanie, analizowanie, logiczne myślenie, uogólnianie, precyzyjne opisywanie i wiele innych umiejętności, które warto w dziecku pielęgnować i rozwijać.
Książka zawiera 124 zadania, każde są podpowiedzią dla rodzica oraz informacją o stopniu trudności i orientacyjnym czasie rozwiązania ułatwiającym zaplanowanie zabawy.
Książka została napisana z myślą o rodzicach dzieci w wieku 5-8 lat, którzy chcą spędzać z dziećmi czas wartościowo. Umożliwia im ona wspólne rozwiązywanie łamigłówek matematycznych, uczących dzieci koncepcji matematycznych inaczej niż w szkole – poprzez przykłady i zadania inspirujące do szukania matematycznych tropów w otaczającym świecie. Rodzic w książce otrzymuje również cenne wskazówki na temat jego roli w rozwiązywaniu zadań, aby uczyć dziecko, ale nie robić za nie.
Zadania skonstruowane są tak, żeby nauczyć dzieci samodzielnego myślenia, przyswoić znacznie szerszy program niż w szkole, przygotować do rozwiązywania problemów niestandardowych, nieomawianych w szkole, co daje im możliwość wzięcia udziału w konkursach matematycznych i olimpiadach.
W skutecznym zaciekawieniu matematyką pomagają dołączone do książki:
- 24 edukrążki,
- 12 magnesowe patyczki,
- 1 tablica magnetyczna.
Dorosły również, bez względu na wykształcenie, rozsmakuje się w tych zadaniach. Stawiają one bowiem wyzwania wyobraźni, pobudzają ciekawość oraz pozwalają poczuć radość z osiągnięcia celu, jakim jest rozwiązanie.
1. Wstęp książki
Jak wielką matematykę może uprawiać sześciolatek? Jeżeli myślisz, że wyliczanie coraz większych liczb to szczyt jego możliwości, jesteś w grubym błędzie.
Matematyka to porównywanie, porządkowanie, analizowanie, logiczne myślenie, uogólnianie, precyzyjne opisywanie i wiele innych umiejętności, które warto pielęgnować i rozwijać.
Ta książka właśnie temu ma służyć.
Wspólnie ze swoją pociechą przenieście się w matematyczny świat zagadek i przygód. Twoja pomoc będzie nieodłączna – stań na wysokości zadania. Niech Twoją przewodnią myślą będą słowa Konfucjusza:
_Słyszałem i zapomniałem.
Widziałem i zapamiętałem.
Zrobiłem i zrozumiałem._
Kierując się tymi słowami pamiętaj:
- To co dziecko odkryje (rozwiąże, wymyśli, przeanalizuje) samo, będzie jego przygodą, zostanie w jego głowie zdecydowanie dłużej, niż Twój szczegółowy opis rozwiązania.
- Nie niecierpliw się, nie poganiaj – daj dziecku tyle czasu ile potrzebuje.
- Najlepszą podpowiedzią są pytania!
- Łamigłówki rozwiązujcie dla przyjemności. Jeżeli jakieś zadanie okazuje się za trudne, nie musicie za wszelką cenę brnąć do jego końca. Wróćcie do niego za jakiś czas.
- Rozmawiajcie o matematyce. Niech książka inspiruje Was do szukania matematycznych tropów w otaczającym świecie.
- Twoja energia włożona w stworzenie „opowieści” zadania, przełoży się na energię i chęć dziecka w jego rozwiązanie.
- Zadania zostały podzielone na luźne tematyczne grupy. Przy każdym zadaniu podany jest poziom trudności, czas rozwiązania, potrzebne materiały oraz numer strony, na której znajduje się odpowiedź.
- Miej na uwadze, że wskazane poziomy trudności i czasy rozwiązania są orientacyjne, podane po to, żeby ułatwić Wam zaplanowanie pracy. Celem ćwiczeń nie jest wykonanie ich w określonym czasie, a rozwijanie cennych umiejętności logicznego myślenia.
Życzymy niesamowitych matematycznych przygód!
Komentarze