Trwa ładowanie...

Rodzaje wad wzroku

Avatar placeholder
23.06.2017 17:46
Rodzaje wad wzroku
Rodzaje wad wzroku

Z jakimi problemami zgłaszamy się najczęściej do okulisty? Częstymi są wady refrakcji, czyli zaburzenia ostrości wzroku. Nieostre widzenie wynika z nieprawidłowej pracy układu optycznego oka, przede wszystkim złego skupienia promieni na siatkówce. Wady wzroku nie są zależne od wieku czy płci. Dotyczą każdej grupy wiekowej i zawodowej, nie wpływa na nie kondycja fizyczna.

spis treści

1. Budowa oka

W zdrowym oku promienie świetlne najpierw przechodzą przez rogówkę, następnie przez komorę przednią, soczewkę i ciało szkliste. Wymienione ośrodki skupiają promienie słoneczne w taki sposób, aby mogły być właściwie przyjęte przez siatkówkę.

Najczęściej ludzie leczą się u okulisty z powodu złej ostrości wzroku
Najczęściej ludzie leczą się u okulisty z powodu złej ostrości wzroku (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Promienie mogą wpadać do oka pod różnym kątem w zależności od tego, czy patrzymy na przedmiot znajdujący się blisko czy daleko. Moc układu skupiającego zmniejsza się lub zwiększa w stosunku do położenia przedmiotu. Czym jest akomodacja? Jest to zwiększenie liczby dioptrii soczewki w momencie zmiany jej kształtu na wypukły.

W oku zdrowym wszystkie te systemy działają prawidłowo. Wady refrakcji pojawiają się, kiedy któreś z ogniw przestaje właściwie pracować. Obraz nie skupi się na siatkówce, kiedy dojdzie do zaburzeń akomodacji, gałka oczna zmieni swoją wielkość, pojawi się zmiana przejrzystości ośrodków, które załamują światło, np. soczewki czy rogówki. W takiej sytuacji mówi się o wadzie ostrości wzroku.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

2. Wady wzroku – rodzaje

Astygmatyzm występuje w oku, w którym krzywizna rogówki jest różna, co powoduje, że promienie świetlne nie załamują się w jednakowy sposób. W tym przypadku obraz ma nieostre kontury. Bardzo często astygmatyzm występuje przy nadwzroczności lub krótkowzroczności.

• Nadwzroczność powstaje, gdy obraz nie układa się na siatkówce, tylko poza nią. Korygowanie nadwzroczności polega na zastosowaniu szkieł okularowych skupiających.

Daltonizm jest wadą wrodzoną lub nabytą, a charakteryzuje się nieprawidłowym rozpoznawaniem barwy czerwonej i zielonej.

• Starczowzroczność to ubytek, który postępuje wraz z upływem czasu, jest to po prostu proces starzenia się narządu wzroku.

• Krótkowzroczność cechuje obraz, który nie powstaje na siatkówce, a przed nią. W tym przypadku, aby obraz zobaczyć dobrze, należy go przybliżyć do oka. Wada jest regulowana przy pomocy szkieł korygujących, które rozpraszają światło.

Przy każdym zauważonym problemie należy poprosić o konsultację okulistę, który przeprowadzi nie tylko wywiad, ale także badanie kontrolne mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie wady wzroku. Mogą one powodować także inne dolegliwości, np. ból głowy, nudności, zaczerwienienie i świąd oczu, światłowstręt.

Musisz to wiedzieć

3. Leczenie okulistyczne

Po badaniach okulista dobierze szkła okularowe. Przy mniejszych wadach mogą być zastosowane szkła kontaktowe, ale nie wszyscy pacjenci są w stanie je nałożyć, mogą także drażnić oko czy prowadzić do alergii. Niektórzy decydują się na zabieg laserowy oka. Najczęściej stosowane są 2 metody korekcji laserowej: metoda LASEK i LASIK. Oczywiście należy mieć świadomość, że zabiegi mogą mieć skutki uboczne, a dodatkowo nie wszyscy mogą się im poddać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze