Trwa ładowanie...

Rodzaje alergii środowiskowych

 Agnieszka Gotówka
02.06.2017 11:10
Rodzaje alergii środowiskowych
Rodzaje alergii środowiskowych

Alergeny środowiskowe to czynniki uczulające, które znajdują się w najbliższym nam otoczeniu. Ich unikanie może być zatem stosunkowo trudne, ale znając uczulającą nas substancję, można podjąć efektywne działania profilaktyczne.

spis treści

1. Główne alergeny

Najpopularniejsze czynniki środowiskowe mogące wywołać alergię to:

  • kurz (roztocza kurzu domowego),
  • sierść zwierząt domowych (np. psa, kota, chomika),
  • pyłki kwiatowe,
  • pleśń,
  • chemikalia, farby, środki czyszczące.
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Objawy alergii środowiskowej to:

Wiele osób cierpi min. na alergię na roztocza kurzu
Wiele osób cierpi min. na alergię na roztocza kurzu

2. Alergia na roztocze kurzu domowego

Alergenami w tym przypadku są roztocza, które gromadzą się w pościeli, dywanach, meblach tapicerowanych. Ich całkowite wyeliminowanie nie jest możliwe, można jednak podjąć działania, które zredukują ich ilość, tym samym wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie. O czym zatem należy pamiętać?

  • Istotne jest codzienne wietrzenie mieszkania(w każdą pogodę).
  • Pościel alergika należy zmieniać co najmniej raz w tygodniu, piorąc ją w wysokich temperaturach.
  • Szczególnie należy dbać o materac, koce i dywany.
  • Jeśli to możliwe, najlepiej jest zrezygnować z posiadania ciężkich zasłon, wykładzin.
  • Warto zakupić antyalergiczną pościel.
  • Ograniczyć należy również poziom wilgotności w mieszkaniu. Alergik nigdy nie powinien kłaść się na poduszkę z umytą głową. Wilgotne włosy w połączeniu z ciepłem są doskonałym środowiskiem do namnażania się roztoczy.

3. Alergia na pleśń i pyłki roślin

Objawy alergii może powodować również pleśń pojawiająca się w wilgotnych łazienkach, piwnicach czy na strychu. Zarodniki pleśni mogą wywołać kaszel, katar, obrzęk błon śluzowych zatok. W przypadku alergii na pleśń konieczne jest stosowanie specjalnych środków czyszczących, odgrzybianie mieszkania, a także codzienne wietrzenie pomieszczeń. Trudnym do wyeliminowania alergenem są z kolei pyłki roślin. Alergik musi więc zwracać uwagę na kalendarz pylenia roślin. Zaleca mu się spacerowanie wczesnym rankiem, po zmierzchu lub ulewnym deszczu, a więc gdy stężenie pyłków w powietrzu jest najniższe.

Poznaj 10 powszechnych alergenów
Poznaj 10 powszechnych alergenów [11 zdjęć]

Prawie co drugi Polak ma alergię. Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na nieszkodliwą

zobacz galerię

4. Alergia na sierść zwierząt

Alergia na sierść zwierząt jest diagnozowana u coraz większej liczby osób. Co ciekawe, zagrożone pojawieniem się objawów uczulenia są również te osoby, które od lat mieszkają ze swoim pupilem. Sama sierść zwierząt nie jest alergenem. Uczula jednak wszystko, co się na niej znajduje, a więc złuszczony naskórek, mocz, resztki śliny. Podstawowym zaleceniem w przypadku alergii jest unikanie czynnika wywołującego objawy uczulenia. Podobnie jest u pacjentów z alergią na sierść zwierząt. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu rozstać się ze swoim czworonożnym przyjacielem. Czasem wystarczy jedynie częste sprzątanie i ograniczenie miejsc w domu, do którego dostęp ma zwierzę.

Zobacz także:

5. Diagnozowanie alergii

By mieć pewność, że jesteśmy uczuleni na sierść zwierząt, alergolog zleci najpewniej testy alergiczne. Przeprowadza się je na skórze przedramienia. Jeśli badanie tego rodzaju nie może zostać przeprowadzone, wówczas zleca się badanie krwi na poziom przeciwciała specyficznego IgE. Alergie środowiskowe dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeśli poznamy już czynnik uczulający, będziemy musieli usunąć go z naszego otoczenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Należy mimo to robić wszystko, by ograniczyć ryzyko wystąpienia objawów alergii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze